Προς το περιεχόμενο

Κουρδίσματα, ξεκουρδίσματα και άλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα τωρα... Η πρωτη ενδειξη ειναι το 5-17. Αν οχι τιποτε αλλο αυτο θα το δει ο καθενας.

Δεν ειναι κιθαρες μου αλλα κιθαρες συνεργατων.

 

Τωρα σε οτι αφορα τα κουρδιστηρια απο το πιο μικρο χρωματικο κοργκακι που εχω μεχρι

κι ενα ρολοι ρουβιδιου με το οποιο βαθμονομω το κοργκ ;D

 

Στα 25,5 γι αυτο την αναφερω. Χωρις βεβαια να αποτελουν σημαντικο στατιστικο δειγμα

τα 2 κομματια που επεσαν στα χερια μου ειχαν αψογη συμπεριφορα.

 

Θεματα τονισμου αναλογα με τις 25,5

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρη ούτε εγώ σε ειρωνεύομαι ούτε προτίθεμαι να διδάξω τίποτε. Αυτά που λέμε είναι εύκολα προσβάσιμα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο.

 

Αυτοί που λες τι παίζουν; Ακκόρντα στα πρώτα 5-7 τάστα;

 

Το γεγονός ότι οι βαρίτονες κιθάρες έχουν κλίμακες 27"-30" (και ίσως παραπάνω) όπως και όλες οι οχτάχορδες, το γεγονός ότι τα μπάσσα έχουν ακόμα μεγαλύτερες κλίμακες, για κάποιο λόγο συμβαίνει.

 

Το πρώτο σύμπτωμα όταν κουρδίζεις χαμηλότερα, ακόμα και με βαρύτερες χορδές, θα είναι πως οι νότες θα ακούγονται "θολές" όσο ανεβαίνεις στο μπράτσο και κάποιες συγχορδίες με 7ες, 9ες, 13ες, κλπ βαθμίδες θα ακούγονται χάλια (ειδικά με γκάζι... γάμα τα). Στην πραγματικότητα η κιθάρα χάνει ελαφρά σε κούρδισμα.

 

Για να το υπολογίσεις, η διαφορά ανάμεσα σε 25.5" και 27" είναι 1,5"... διαίρεσέ το αυτό απλά σε 24 τάστα και θα δεις πόσο "χάνεις" (κατά μέσο όρο... μπακαλίστικο είναι) στο καθένα. Ότι και να κάνεις με τα σελάκια στη γέφυρα, δεν αλλάζει τίποτα. Αυτοί είναι οι νόμοι της Φυσικής. ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ πάντοτε, η μεγαλύτερη κλίμακα θα παίζει πιο κουρδισμένα, στο ίδιο κούρδισμα.

 

Τώρα, μπορεί κάποιος να κουρδίσει και σε Μι μια οκτάβα κάτω και να παίζει μόνο ανοιχτά ακκόρντα. Αυτό δε σημαίνει ότι το όργανό του είναι σωστό. Και, ξαναλέω, δοκιμάστε τα κουρδίσματα αυτά, σε νορμάλ κιθάρες, με ένα κορυφαίο κουρδιστήρι και θα καταλάβετε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη ούτε εγώ σε ειρωνεύομαι ούτε προτίθεμαι να διδάξω τίποτε. Αυτά που λέμε είναι εύκολα προσβάσιμα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο.

 

Αυτοί που λες τι παίζουν; Ακκόρντα στα πρώτα 5-7 τάστα;

 

Το γεγονός ότι οι βαρίτονες κιθάρες έχουν κλίμακες 27"-30" (και ίσως παραπάνω) όπως και όλες οι οχτάχορδες, το γεγονός ότι τα μπάσσα έχουν ακόμα μεγαλύτερες κλίμακες, για κάποιο λόγο συμβαίνει.

 

Το πρώτο σύμπτωμα όταν κουρδίζεις χαμηλότερα, ακόμα και με βαρύτερες χορδές, θα είναι πως οι νότες θα ακούγονται "θολές" όσο ανεβαίνεις στο μπράτσο και κάποιες συγχορδίες με 7ες, 9ες, 13ες, κλπ βαθμίδες θα ακούγονται χάλια (ειδικά με γκάζι... γάμα τα). Στην πραγματικότητα η κιθάρα χάνει ελαφρά σε κούρδισμα.

 

Για να το υπολογίσεις, η διαφορά ανάμεσα σε 25.5" και 27" είναι 1,5"... διαίρεσέ το αυτό απλά σε 24 τάστα και θα δεις πόσο "χάνεις" (κατά μέσο όρο... μπακαλίστικο είναι) στο καθένα. Ότι και να κάνεις με τα σελάκια στη γέφυρα, δεν αλλάζει τίποτα. Αυτοί είναι οι νόμοι της Φυσικής. ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ πάντοτε, η μεγαλύτερη κλίμακα θα παίζει πιο κουρδισμένα, στο ίδιο κούρδισμα.

 

Τώρα, μπορεί κάποιος να κουρδίσει και σε Μι μια οκτάβα κάτω και να παίζει μόνο ανοιχτά ακκόρντα. Αυτό δε σημαίνει ότι το όργανό του είναι σωστό. Και, ξαναλέω, δοκιμάστε τα κουρδίσματα αυτά, σε νορμάλ κιθάρες, με ένα κορυφαίο κουρδιστήρι και θα καταλάβετε.

 

πολυ καλη αυτη η αναλυση... Θα σταθω ομως σε αυτο οπου εχω υπογραμισει... Οταν ενα συγκροτημα σαν τους in flames δεν επιλεγει τελικα να παιξει με βαρυτονες κιθαρες αλλα με αυτες οπου εχει , γιατι ρισκαρει τονικη ανισοροπια σε λαιβ αλλα και σε στουντιο ενω τα χερια τους θα λυνοταν με διαφορετικα οργανα ?

 

Και ξερεις γιατι το ρωταω αυτο ? Γιατι οταν επαγγελματιες του ειδους παιρνουν αυτην την αποφαση τοτε φανταζομαι ο καθενας απο εμας τους μη επαγγελματιες η τελος παντων οχι τοσο καταξιωμενους συγκρητικα με τους in flames υποθετω μπορει να κανει την δουλεια του αψογα προφανως και με την οποια του κιθαρα με ενα σωστο σετ απ. Οταν λεω ολοι εμεις εννοω ολοι οσοι δεν ειναι της αναγνωρισημοτητας των in flames... Δεν συγκρινω κανενα με εμενα...

 

Δεν υπονοω οτι οι in flames ειναι το τοπ... Ομως υποθετω οτι καποιος που προσδοκα τοσο χαμηλο κουρδισμα , προφανως κατι απο αρωμα τετοιο αποζητει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίφτωση Εαρένδιλ:Schecter, 25.5 scale, κούρδισμα C#/G#/C#/F#/A#/D# με EB Not Even Slinky.

 

Κάπως "σκληρή" γενικά για κάποιον σαν του λόγου μου που σε στάνταρ κούρδισμα παίζει με 11-48, αλλά κρατά στοιχειωδώς το intonation (που έτσι κι αλλιώς για μένα είναι πάντα ελαστικό.) ;D

 

 

Για C-F-A#-D#-G-C που θες (και σε συνδιασμό με Jumbo τάστα?) μάλλον θα φαλτσάρει εύκολα και σε όλο το μήκος της ταστιέρας αν δεν πας τουλάχιστον σε σετάκι 12-52 ή/και δεν είσαι πολύ ελαφροχέρης.

 

 

 

Πές μου ότι οι κιθάρες δεν έχουν Floyd Rose... :D :D :D

 

Nαι, ευτυχώς δεν έχουν floyd rose :P

 

Aπ ότι καταλαβαίνω λοιπόν, 12άρες τουλάχιστον και ο θεός βοηθός   :)

 

Για το θέμα του intonation στην aria, έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου