Προς το περιεχόμενο

Κουρδίσματα, ξεκουρδίσματα και άλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους νοιζάδες!

 

 

Έχω 2 απορίες:

 

1)Aρκετό καιρό τώρα η κιθάρα(schecter 006 ) ήταν κουρδισμένη σε ΜΙ, intonation μια χαρά κλπ.

Αποφάσισα πριν μερικές μέρες να την κουρδίσω σε ΝΤΟ. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ξεκουρδιζόταν αρκετά γρήγορα, περίπου μετά από 5 λεπτά παιξίματος. Το μπράτσο φαίνεται να είναι οκ, το action αρκετά ψηλό γιατί τρίζουν κάποια τάστα και το intonation επίσης οκ. Τις πταίει?

 

2) Αποφάσισα επίσης να νεκραναστήσω την παλιά μου κιθάρα για δεύτερη φορά (μια aria pro 2 jonhson) και να την σετάρω. Το κούρδισμα που θέλω να της κάνω είναι το ίδιο με παραπάνω (ΝΤΟ). Πέρα από το γεγονός ότι και αυτή ξεκουρδίζεται γρήγορα, αυτό που δεν μπορώ να ρυθμίσω με τίποτα είναι το intonation. Είτε κουνάω το saddle είτε όχι, το ίδιο και το αυτό είναι. Πχ στην 6η χορδή σύμφωνα με το κουρδιστήρι, η ΝΤΟ στο 12ο τάστο είναι +25 με 30 cents χωρίς να είναι σαφές πότε μειώνεται και πότε αυξάνεται και κυρίως να μην ξεφεύγει καθόλου από αυτά τα νούμερα.

 

Το γεγονός πως και οι 2 δεν "τραβάνε" χαμηλό κούρδισμα, έχει σχέση με το ότι το κούρδισμα επειδή είναι τόσο χαμηλό δεν κρατιέται εύκολα ή υπάρχει κάτι που πρέπει να γίνει?

 

 

Έκανα ένα ψάξιμο σε παρόμοια θέματα, αλλά δεν έπεσε στην αντιληψη μου κάτι παρόμοιο.

 

Αυτά!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι χορδές έχεις στις κιθάρες σου?

Και δεν εννοώ μάρκα προφανώς...

Εννοώ πάχος.  :)

 

Αν έχεις 9άρες τότε λογικό είναι να αντιμετωπίζεις προβλήματα, ενώ ειδικά Ντο κούρδισμα κρατάνε πολύ δύσκολα και οι 10άρες.

Αν θέλεις να κουρδίσεις σε τέτοιο κούρδισμα, εκτός από τις χορδές θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα και την κιθάρα σου.

Ψάξε στο google για "setting up guitar for low tuning" και πιστεύω κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χορδές έχεις στις κιθάρες σου?

 

 

Σωστος, 13 το νουμερο που ζητας animae. ;) Καποιοι παιζουν βεβαια με 12 αλλα...

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός των χορδών που είναι πολύ σωστό , επί πλέον η κάθε κιθάρα σου είναι κουρδισμενη κάπως για χρόνια , θέλει λίγο χρόνο όταν της αλλάζεις τα φώτα σε τόσο χαμηλό κουρδισμα . Το μπράτσο τείνει να επιστρέψει εκεί που ήταν οπότε κανε υπομονή 2 μέρες κάνοντας μικρό διορθώσεις στην βεργα και όλα θα φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13άρες??  :o

10άρες έχουν τώρα και οι 2. Απ ότι καταλαβαίνω τις ξεχνάω αν θέλω να κρατήσω αυτό το κούρδισμα..

 

Η schecter είναι 25,5, η άλλη δυστυχώς δεν έχω ιδέα.

 

Με την βέργα είναι αναγκαίο να παίξω αν παρολαυτά το μπράτσο είναι ευθεία?

 

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scale είναι 24.75, 25.5, κάτι άλλο;

 

Συνηθως το 25.5 οπου με βαση αυτο οι εταιριες σου δινουν τις μετρησεις στα φορτια.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την βέργα είναι αναγκαίο να παίξω αν παρολαυτά το μπράτσο είναι ευθεία?

 

 

Μην ανησυχεις... θα παιξεις στην πορεια ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίφτωση Εαρένδιλ:Schecter, 25.5 scale, κούρδισμα C#/G#/C#/F#/A#/D# με EB Not Even Slinky.

 

Κάπως "σκληρή" γενικά για κάποιον σαν του λόγου μου που σε στάνταρ κούρδισμα παίζει με 11-48, αλλά κρατά στοιχειωδώς το intonation (που έτσι κι αλλιώς για μένα είναι πάντα ελαστικό.) ;D

 

 

Για C-F-A#-D#-G-C που θες (και σε συνδιασμό με Jumbo τάστα?) μάλλον θα φαλτσάρει εύκολα και σε όλο το μήκος της ταστιέρας αν δεν πας τουλάχιστον σε σετάκι 12-52 ή/και δεν είσαι πολύ ελαφροχέρης.

 

 

 

Πές μου ότι οι κιθάρες δεν έχουν Floyd Rose... :D :D :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Animae, τη βέργα τη ρύθμισες υποθέτω για το χαμηλότερο κούρδισμα, ναι;

 

Πάντως, για κούρδισμα σε Ντο και Σι, η κλίμακα 25.5" δεν επαρκεί για σωστό intonation, all over the place. Δεν ξέρω τι κουρδιστήρι χρησιμοποιείτε, αλλά αν βάλετε την κιθάρα σε κανα Peterson θα κλάψετε... Γι'αυτό το κούρδισμα καλό θα ήταν η κιθάρα να έχει κλίμακα 27" αλλά που να τη βρεις θα μου πεις...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου