Προς το περιεχόμενο

Κουρδίσματα, ξεκουρδίσματα και άλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Animae, τη βέργα τη ρύθμισες υποθέτω για το χαμηλότερο κούρδισμα, ναι;

 

Πάντως, για κούρδισμα σε Ντο και Σι, η κλίμακα 25.5" δεν επαρκεί για σωστό intonation, all over the place. Δεν ξέρω τι κουρδιστήρι χρησιμοποιείτε, αλλά αν βάλετε την κιθάρα σε κανα Peterson θα κλάψετε... Γι'αυτό το κούρδισμα καλό θα ήταν η κιθάρα να έχει κλίμακα 27" αλλά που να τη βρεις θα μου πεις...

 

Nα ρωτησω κατι μια που ετεθη το θεμα κλιμακας... Οι in flames παιζουν με les paul ο ενας τουλαχιστον και εχουν κουρδισμα πλεον A#... Παλαιοτερα με ιδιεσ κιθαρες παιζανε σε c standard ... Οποτε τι παιζει ?

 

Εγω παλι με 12αρες χορδες εχω ρυθμησει ( οχι εγω τεχνικος ) την fender μου σε ντο και οι χορδες ειναι λιγο φλαπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, για κούρδισμα σε Ντο και Σι, η κλίμακα 25.5" δεν επαρκεί για σωστό intonation, all over the place.

 

Εεεπππ... οχι δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Σαν να μου λες οτι ολες οι 7χορδες

που ειναι στις 25.5 φαλτσαρουν.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεπππ... οχι δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Σαν να μου λες οτι ολες οι 7χορδες

που ειναι στις 25.5 φαλτσαρουν.

 

ُΕμ τι κάνουν;  :P :P

 

ΟΛΕΣ οι κιθάρες λίγο πολύ "φαλτσάρουν". Ένας λόγος παραπάνω για τα κουρδίσματα που λέμε. Αν παίζει κάποιος βέβαια στα πρώτα 7-8 τάστα... Ένα intonated nut βοηθάει πολύ. Ωστόσο ειναι πάντοτε και τι ακούει ο καθένας... για μερικούς τα λίγα cent που μπορεί να χάνει η κιθάρα στα πάνω τάστα είναι πολύ εκνευριστικά.

 

Μιλάμε για τα όρια που μπορεί να φτάσει (ανεκτά) η 25.5" κλίμακα. Δεν είναι τυχαίο που οι βαρίτονες (που κουρδίζονται συνήθως σε Λα) έχουν κλίμακες από 27" και πάνω.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι in flames ????

 

ُΕ, τι; Θέλεις να μάθεις αν είναι οι μόνοι που κατόρθωσαν να παρακάμψουν τους νόμους της Φυσικής και να αποκαλύψουν την σιχαμερή συνομωσία όσων πουλάνε κιθάρες με μακρύτερες κλίμακες;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ُΕ, τι; Θέλεις να μάθεις αν είναι οι μόνοι που κατόρθωσαν να παρακάμψουν τους νόμους της Φυσικής και να αποκαλύψουν την σιχαμερή συνομωσία όσων πουλάνε κιθάρες με μακρύτερες κλίμακες;

 

Aρα γινεται και με μικροτερης κλιμακας κιθαρες... Εκει θελω να καταληξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα γινεται και με μικροτερης κλιμακας κιθαρες... Εκει θελω να καταληξω...

 

Τι εννοείς "γίνεται"; Διαβάζεις τίποτα απ'αυτά που γράφω;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι κιθάρες λίγο πολύ "φαλτσάρουν". Ένας λόγος παραπάνω για τα κουρδίσματα που λέμε.

 

Φυσικα ολες φαλτσαρουν αλλα δεν νομιζω να μιλαμε για τις απολυτες τιμες. ;)

 

Δεν εχω αποψη για λα.

Στο σι οπου το "λιωνω" ελαχιστες ειναι οι φορες οπου εχω παρατηρησει κατι, σε τετοιο

βαθμο ωστε να ορισω την κιθαρα στα 25,5 "φαλτσαδουρα". Υπαρχουν θεματα

και με 27αρες. Το προβλημα ομως εμφανιζεται εξ ισου συχνα και τις περισσοτερες φορες

φευγει με μια βολτα στον "μαστορα".

 

Αληθεια σου εχει πεσει στα χερια ποτε καμμια Dean κατα προτιμηση Rusty Cooley?

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ολες φαλτσαρουν αλλα δεν νομιζω να μιλαμε για τις απολυτες τιμες. ;)

 

Δεν εχω αποψη για λα.

Στο σι οπου το "λιωνω" ελαχιστες ειναι οι φορες οπου εχω παρατηρησει κατι, σε τετοιο

βαθμο ωστε να ορισω την κιθαρα στα 25,5 "φαλτσαδουρα". Υπαρχουν θεματα

και με 27αρες. Το προβλημα ομως εμφανιζεται εξ ισου συχνα και τις περισσοτερες φορες

φευγει με μια βολτα στον "μαστορα".

 

Αληθεια σου εχει πεσει στα χερια ποτε καμμια Dean κατα προτιμηση Rusty Cooley?

 

 

Δηλαδή εννοείς ότι σε Σι οι κιθάρες σου ιντονάρουν σωστά στο 5ο και το 17ο τάστο; Με τι κουρδιστήρι;

 

Όχι δεν ξέρω την κιθάρα που λες, σε τι κλίμακα είναι;

 

Τι θέματα υπάρχουν με 27άρες;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "γίνεται"; Διαβάζεις τίποτα απ'αυτά που γράφω;

 

Τα διαβαζω και με πολυ προσοχη... Παραυτα κανω μια απλη ερωτηση και μου απαντας με τροπο που τουλαχιστον το δικο μου μυαλο δεν δυναται να αποκοδοικοποιησει. Οποτε αν θελεισ να μου διαδαξεις κατι σαν πιο γνωστης , πες τα μου με πιο απλα λογια... Οχι να ενα μηλο λολα , ομως λιγο πιο απλα...

 

Λεω οτι οι in flames και ενα σωρο παιζουν σε χαμηλα κουρδισματα οπως A# και παιζουν με λες πολ που οχι μονο δεν ειναι 25.5 αλλα 24.75... Αλλο ενα παραδειγμα ειναι και οι soulfly στο eye for an eye οπου και οι δυο κιθαριστες παιζουν με 25.5 οποτε αναρωτιεμαι τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις...

 

και μου απαντας

 

ُΕ, τι; Θέλεις να μάθεις αν είναι οι μόνοι που κατόρθωσαν να παρακάμψουν τους νόμους της Φυσικής και να αποκαλύψουν την σιχαμερή συνομωσία όσων πουλάνε κιθάρες με μακρύτερες κλίμακες;

 

Εγω προσωπικα δεν το καταλαβαινω ολο αυτο σαν προταση... Αν και θα ηθελα πολυ και δεν ειρωνευομαι... Το ζητουμενο ειναι να καταλαβω , οποτε ρωταω με καθε ειληκρινια και χωρις ειρωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου