Προς το περιεχόμενο

"Τρίξιμο - Συντονισμός" Τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε το παρακάτω video θα καταλάβετε το "πρόβλημα".

 

 

Χτυπάω πχ το 12'' και συντονίζει με το 10'' ή χτυπάω τη δεξιά κάσσα και συντονίζει με το 13''.

 

Είναι θέμα κουρδίσματος μηπως, ή κάτι άλλο?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα κουρδίσματος μηπως, ή κάτι άλλο?

 

Αν θεωρησουμε οτι δεν βρισκουν μεταξυ  τους, ναι. Μονο κουρδισμα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρησουμε οτι δεν βρισκουν μεταξυ  τους, ναι. Μονο κουρδισμα.

 

Υπάρχει κάποια "τεχνικη" ας πουμε ή κάποιο "κόλπο" σχετικά με τα κουρδίσματα ώστε να μη συντονίζουν?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=47

 

Ειμαι σιγουρος οτι το εχεις διαβασει η το γνωριζεις αλλα ριχ' του παλι μια ματια.

Με εχει βοηθησει και μου εχει υπενθυμισει βασικες αξιες πολλες φορες ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ κουρδισματος και φυσικα ο χωρος που βρισκονται τα τυμπανα .ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΟ και καποιες φορες εχω παρομοιο φαινομενο ..οποτε αλλαζω κουρδισμα .Δεν ειναι τιποτα σοβαρο, ενοχλητικο ειναι και δεν μπορεις να ηχογραφησεις .

Αντε Σπυρο καλημερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% Κούρδισμα.

 

Εγώ παίζω σε ενα χώρο 2χ2, με τύμπανα εντελώς μα εντελώς αμουφλάριστα, οπότε καταλαβαίνεις τί θεμα θα είχα αν το κούρδισμα μου δεν ήταν σωστό.

 

Σωστό κούρδισμα λοιπόν: Ξέχνα λίγο τη λογική του οτι πίανω ένα ένα τα τύμπανα και προσπαθώ να βγάλω τον καλύτερο ήχο και σκέψου όλο το σέτ σα σύνολο.

Πρέπει λοιπόν να εξασφαλίσουμε οτι το κάθε τύμπανο θα έχει μια δικιά του συχνότητα έτσι ώστε να μην υπάρχει συντονισμός. Έχουμε λοιπόν κάσα(ες) μερικά τομς διαφόρων διαστάσεων, και ενα ταμπούρο.

Όλα τα batter ατα τόμ (και το βαθύ μεγάλο τομ είναι) πρέπει να κουρδίζονται στην ίδια ένταση. Παρομοίως όλα τα resonant στην ίδια ένταση μεταξύ τους αλλά λίγο πιο χαλαρά σε σχέση με τα αντίστοιχα batter. Με αυτόν τον τρόπο εφαρμόζεις την ίδια δύναμη στα τύμπανα και αφήνεις τη συχνότητα να αλλάξει βάση του μεγέθους του κάθε τυμπάνου.

Απο κεί κ έπειτα το ταμπούρο συνήθως κουρδίζεται πολύ ψηλότερα απο τα τόμ και οι κάσες πολύ χαμηλότερα (σχετικά πάντα). Μετά πειράζεις λίγο και τη χορδιέρα και είσαι οκ.

 

Πώς θα μετρήσεις την ένταση που εφαρμόζεται στο κάθε δέρμα? Drum dial ή tama tension watch. Και πρίν βιαστείτε να μου πείτε αυτά είναι σατανικά και αντιμουσικά και οτι το σωστό κούρδισμα γίνεται μόνο με το αυτί, ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ εντελώς. Με το drumdial πάς το δέρμα σε ένα σημείο και απο κεί κάνεις μικροδιορθώσεις με το αυτί. Όλα χρειάζονται.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω συναντησει τέτοιο πρόβλημα(εκτός βέβαια απο τα κλασσικά,που παίζεις στην κάσα και ακούγεται τρίξιμο απο το δεύτερο βαθύ ας πούμε),αλλά και εγώ πιστεύω οτι είναι θέμα κουρδίσματος!Πως κουρδίζεις?Με το αυτί,με drumtuner ή με πιάνο,κιθάρα,κλπ?Οι τελευταίοι τρόποι κουρδίσματος είναι λίγο μπέρδεμα(κατα την άποψη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

μια ερωτηση:

οταν παιζω το ταμπουρο(με χορδιερα προς τα πανω),όλα τα τομς και η κάσσα βγάζουν μια μικρη δονηση-τριξιμο,οποτε χρειαζεται να βαλω ενα κομματι χαρτονι αναμεσα στην χορδιερα και το κατω δερμα για να γινει φυσιολογικος ο ηχος.

αλλοι γνωστοι μου ντραμερ,μου ειπαν οτι ειναι συνηθισμενο αυτο που περιγραφω και διορθωνεται απλα με τον παραπανω τροπο,εγω λοιπον ρωταω υπαρχει καμια πιο ''κυριλε'' λύση  :P ;D ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καμια πιο ''κυριλε'' λύση  :P ;D ??

 

Κούρδισμα...

 

Αν δείς τί έχω γράψει στο προηγούμενο πόστ θα καταλάβεις ότι όταν τα τύμπανα κουρδιστούν σωστά, έτσι ώστε το καθένα να χει μια δικιά του συχνότητα και να μήν συντονίζει με τα υπόλοιπα, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρυθμίσεις τι χορδιέρα έτσι ώστε να σταματίσει να τρίζει.

 

Tips:

1. Μεγάλο ρόλο παίζει το reso δερμα του ταμούρου. Πολύ προσοχή στο κούρδισμα του.

2. Έχει σημασία τα άκρα της χορδιέρας να ισαπέχουν απ το χείλος του τυμπάνου.

3. Χαλαρώνεις εντελώς τη χορδιέρα και αρχίζεις και σφίγγεις σταδιακά δοκιμάζοντας παράλληλα τα υπόλοιπα τύμπανα μέχρι να βρείς που σταματάει τελείως το τρίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου