Προς το περιεχόμενο

Πώς βρίσκουμε τα Ohm μιας καμπίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα στην αποθήκη του σπιτιού μια καμπίνα του πατέρα μου πρέπει να είναι από το 1965.Η καμπίνα από τα λίγα που ξέρω έχει 2 12άρια ηχεία αγνώστου μάρκας μιας και δεν βλέπω κάποιο αυτοκόλητο ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό.Έχει 2 εξόδους και η ερώτηση είναι πώς θα βρώ τα ohm.Από ότι θυμάμαι από τα λίγα ηλεκτρονικά που ξέρω βάζω ένα καλώδιο στην μία από τις εξόδους της καμπίνας(καρφί) και μετράω από την άλλη στο άλλο καρφί με ένα πολύμετρο ακουμπόντας τους ακροδέκτες πάνω στο καρφί?

Και αν δε λέω βλακείες το πολύμετρο επειδή έχει επάνω έναν διακόπτη, πού πρέπει να είναι γυρισμένος εκεί που λέει ohm?Πάντως μου βγάζει ένδειξη κοντά στο 16.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 Ohm είναι "λογική" τιμή για μια καμπίνα 2χ12"! Τυχερούλη! Κονόμησες καρα-vintage καμπινούλα ε; Περιμένουμε δοκιμή + κλιπάκια αν δουλεύει, που στο εύχομαι! :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ohm της καμπίνας σου είναι π.χ. 16 και του ενισχυτή 8 ή 4, τότε δεν μπορεί να γίνει ζημιά, απλά χάνεις σε ένταση. Στην αντίθετη περίπτωση όμως θα έχεις πρόβλημα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο τρόπος που περιέγραψα είναι σωστός?Τι ζημιά μπορεί να γίνει στον ενισχυτή εάν δεν συνδεθεί στα σωστά οημ?

 

Δυο ηχεια μεταξυ τους μπορουν να δωσουν ωμικη αντισταση μονο 4 ή 16. Αναλογα αν ειναι συνδεδεμενα σε σειρα ή παραλληλα. Αυτα σε περιπωση που τα μεγαφωνα ειναι 8ωμα που ειναι και το πιθανοτερο..

 

Οποτε μετρα το καθε μεγαφωνο ξεχωριστα κ τσεκαρε τη συνδεσμολογια και θα μαθεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε μεγαφωνο εχει 2 ακροδεκτες. Μετρα το εκει με το πολυμετρο και θα παρεις κατα προσεγγιση την αντισταση του... Τσεκαρε ομως και το τροπο που ειναι συνδεδεμενα για να ξερεις αν ειναι παραλληλα ή σε σειρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος μπορουν να δωσουν και 8ομ δυο ηχεια, εαν ειναι 16ρια και ειναι συνδεδεμενα παραλληλα. Αρα και 4 (2 οκταρια παραλληλα), και 8 (2 16αρια παραλληλα) και 16 (δυο οκταρια σε σειρα).

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου