Προς το περιεχόμενο

Living, Loving, Dying


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τώρα το άκουσα που πήγα να post-άρω το δικό μου ( α χα χα χα)… ;D ;D ;D

(ήμουν εσώκλειστος λόγω recording ;D)

 

Κομματάρα. Πάρα Πολλά style και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ γραμμή φωνητικών.

Μία μόνο (μικρή) ένσταση στο (ψευτο) midi σαξόφωνο (στο 2¨32), εκτός αν ήθελες έτσι fusion κλίμα.

I rest my case! ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΞΑΔΕΡΦΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μία μόνο (μικρή) ένσταση στο (ψευτο) midi σαξόφωνο (στο 2¨32), εκτός αν ήθελες έτσι fusion κλίμα.

Moνο μια? :-[

Και μικρη? :-X

Τι detuned του κανα,τι με το pitchwheel βιμπρατο καλαμπορτζικο του κανα,τι offbeat παιξιμο προσπαθησα..Δεν..

Ειπα να το βγαλω εντελως αλλα τι να κανω που μαι φάνκης... :D

Φχαριστω πολυ Καζιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο είναι το 1ο κομμάτι σου που στη φωνή δεν υπάρχει power. Ειδικά στο 2ο κουπλέ μου φαίνεται ότι το μυαλό σου είναι κάπου αλλού.

Βέβαια υπάρχουν μεγαλειώδεις στιγμές στο fusion τμήμα τoυ κομματιού (πλην σαχλοφώνου βεβαίως) που αυτομάτως το αναβιβάζουν, καλά το 1.57-2.07 είναι ρέστα. (Είναι κιθάρα - μπάσσο και όχι κιθάρα - octaver ε;).

 

Πάω για τον ξάδελφο τώρα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τα ξαδελφάκια σα τους χιώτες τα ποστάρουν τα κομμάτια ;D

Φύσιξε φανκονοτιάς  ;D......................έχουν μια βάση τα λεγώμενα του Νέστορα ,αλλά εντάξει αυτός είναι και γεροπαράξενος  ;D

Είσαι σε καλό δρόμο ,άντε πες και στον άλλο να σου κάνει ένα οβίδεο με τπτ εργαλεία πάνω σε τπτ μπάρες μπας και με κάνεις οπαδό του νότου :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Είναι κιθάρα - μπάσσο και όχι κιθάρα - octaver ε;).

Kιθαρα(2 παιγμενες,left-right)-μπασο-hammond σε χαμηλη οκταβα.

 

Συμπερασμα:Πεταω στα σκουπιδια το σαχλοφωνο και δεν το ξαναπιανω. :-*

Εχεις ενα δικιο για τη φωνη,δεν ειναι ομως θεμα παουεραδας ή ''ανεμελιας'',μαλλον ''πεφτει''αποτομα,ανεπιτυχως το feel που προηγειται.

Σ ευχαριστω πολυ για το σχολιο Νεστορα!

 

Είσαι σε καλό δρόμο ,άντε πες και στον άλλο να σου κάνει ένα οβίδεο με τπτ εργαλεία πάνω σε τπτ μπάρες μπας και με κάνεις οπαδό του νότου :D

;D ;D ;D

Κατσε να ξεσκουριασει λιγο ο Οβιδιος ;D και θα τονε βαλω να μου κανει γυρισματα σε

ραντσο με ξανθες που ντανιαζουν τα σταχυα...

Σ ευχαριστω πολυ για τον σχολιασμον Samy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, στάκα ρε φίλε μόλις μπήκα σπίτι από την δουλειά. Το μυαλό μου είναι κουρκούτι. Τι ανεβάζεις μεσοβδόμαδα!

Λοιπόν έχω να πω τα εξής.

1. Γ@@εί άγρια όπως πάντα.

2. Μάλλον θα διαφωνήσω με τον Νέστορα για τα φωνητικά. Μου αρέσουν πολύ και είναι super εντός κλίματος. Ήθελε όμως σε κάποια σημεία και "άλλες φωνές" για να πετύχει τον στόχο του (Αρετή διπλά φωνητικά).

3. Πάλι θα στο πω. Ξεκινάει σόλο κιθάρας μετά την φανταστική "ανταλλαγή απόψεων" με άλλα όργανα (midi ή μη), η οποία πατάει σε ένα ρυθμοαρμονικό background στατικό. Όλα μια χαρά.

Όμως όταν μπαίνει καθαρά το σόλο κιθάρας (που είναι απίστευτο για τα γούστα μου), το rhythm section μένει ίδιο. Για λίγο είναι επαρκές. Όμως ΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΣΟΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΛΙΧΘΕΙ και πάνω από άλλες συγχορδίες και κράτησε το ρυθμικό μέρος σταθερό (σκοτώνει). Πιστεύω ότι αν έπαιζες κάποιες αλλαγές ακκόρντων (μια αρμονική σειρά πάνω στην τονικότητα βρε αδερφέ) στο μισό σου σόλο θα ήταν ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα.

4. Τα τύμπανα θα ήθελα σε κάποια μέρη να είναι πιο funk και όχι μόνο αυτό το straight hard rock. Σηκώνει και πιο off παίξιμο ρυθμικά βέβαια αλλά αυτό είναι από "άλλο παραμύθι".

5. Ο διάλογος ανάμεσα στα όργανα στην γέφυρα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ (πολύ καλή η προσπάθεια και στο sax με όλες τις ηχητικές ατέλειες).

6. Σ' αυτό το σημείο καταπληκτικό είναι και το παίξιμο και ο ήχος σου που παραπέμπουν σε νότο.

7. Μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ο τρόπος που χειρίζεσαι τους "διαφορετικούς ήχους" κιθάρας για να βγει το feel που θέλεις σε κάθε ήχο-παίξιμο.

8. Και βέβαια LAST BUT NOT LEAST (maybe the best) το 1:58 - 2:38 (τα βάζω όλα μαζί). Κατ' αρχάς εκεί που το έβαλες είναι έμπνευση αν μη τι άλλο. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα για την "ανοιχτή" σου οπτική και αισθητική προσέγγιση.

Είδες πόσο εύκολα και εύηχα κολλάνε διαφορετικά είδη μουσικής μεταξύ τους αν είσαι ανοιχτός (south rock φράσεις, με funk fusion φράσεις) και έχεις ακούσματα και μεράκι?

Κάτι σου έχει κάνει πολύ καλό τον τελευταίο καιρό. ;)

 

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ

 

ΜΠΡΑΒΟ!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!

ΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΖΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ!

 

ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ "ΨΑΧΝΕΣΑΙ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.......

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σε ολους!

 

FUSIONGTR:Σε ευχαριστω απ τη καρδια μου αδερφε μου για το εκτενες και τιμητικο σου σχολιο,μου δινεις δυναμη να συνεχισω να γραφω τετοια τραγουδια.

Λεπτομερειες σε πμ-τηλεφωνα-φαξ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....δεν έψαξα να βρω ψεγάδια....δεν με ένοιαζε...διότι το γουστάρισα από την αρχή....

 

 

 

...έγραψες πάλι!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα γκρινιάξω (οι κακές παρέες - γκουχ, Νέστορας, ΑούντιοΚώστας κ.λπ., γκουχ - ;D φταίνε) .

 

Το ορχηστρικό μέρος, παρότι εξαιρετικό, είναι υπερβολικά σύνθετο για ένα τέτοιο κομμάτι. Προσωπικά θα άφηνα το σαξόφωνο (το οποίο για virtual δεν είναι κακό) να κάνει σόλο από το 2:18 που εμφανίζεται μέχρι το σημείο που ξαναμπαίνει το κουπλέ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχιστεί ο "διάλογος" μεταξύ των οργάνων τόσο πολύ, και ο τρόπος που μπαίνει το σαξόφωνο σε προδιαθέτει για full σόλο. Επίσης θα έχωνα και ένα brass section στα ρεφρέν, έτσι για εμπλουτισμό και περισσότερη φανκίαση* του ηχοχρώματος.

 

Βέβαια ξέρεις τι λένε για τις γνώμες, οπότε αν εσύ έτσι το θέλεις, δατς δατ!

 

Κατά τα άλλα, σούπερ, και στο υψηλό επίπεδο που μας έχεις συνηθίσει.

 

*Φανκίαση: Γνωστή μολυσματική ασθένεια. Δεν πρέπει να συγχέεται με το 'φανκισμό' που είναι ιδεολογικό/πολιτιστικό ρεύμα.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου