Προς το περιεχόμενο

mpc 2000xl-AKAI IB-M208P (πρόβλημα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά χαρά!!

Μπαίνω στο θέμα κατευθείαν γιατι παιζει πρόβλημα..

Λοιπόν έχω το mpc 2000xl και πηρα το 8κάναλο AKAI IB-M208P το κουμπώνω μέσα στο mpc βάζω το καλωδιάκι του και το και παω να το ανοίξω και κολάει στο wait για καποιο λόγο κανα 5λεπτο και τι κλείνω λεω θα κόλησε το ξανακάνω το ίδιο κολάει στο wait δλδ δεν ανοίγει καν το mpc.

Τέσπα λέω κατι παίζει βγάζω το 8κάναλο τελείως και το ανοίγω στο έτσι να δώ τι γίνετε και κάνει το εξής: στα programs δεν μου βλέπει κανεναν ήχο όταν πατάω καποιο pad απο οποιαδηποτε bank αλλα οτι βλέπει τους ήχους στo programs τους βλέπει κανονικά (πχ όταν με τα βελάκια κλπ για να δω ποιους ήχους εχς..).

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΑ ΤΠΤ ΠΑΡΑ ΚΟΥΜΠΩΣΑ ΤΟ 8ΚΑΝΑΛΟ (και μέχρι χθές το βράδυ δούλευαν όλα ρολόι!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΑ ΤΠΤ ΠΑΡΑ ΚΟΥΜΠΩΣΑ ΤΟ 8ΚΑΝΑΛΟ (και μέχρι χθές το βράδυ δούλευαν όλα ρολόι!!!)

Έτσι είναι αυτά. Ξαφνικά γίνονται όλα και ειδικά όταν τα χρειάζεσαι.

Κοίταξε να τα λειτουργήσεις μόνα τους ένα - ένα. Δουλεύουν κανονικά;

Επίσης κοίταξε μήπως υπάρχει κανένα factory reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αυτά. Ξαφνικά γίνονται όλα και ειδικά όταν τα χρειάζεσαι.

Κοίταξε να τα λειτουργήσεις μόνα τους ένα - ένα. Δουλεύουν κανονικά;

Επίσης κοίταξε μήπως υπάρχει κανένα factory reset.

και ενα ενα που το κάνω δεν καταφέρνω τπτ..

factory reset δεν βλεπω να εχει κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Roland δεν είναι  :-\

 

Σε ποιά πόλη βρίσκεσαι;

 

Αν σου πω να επικοινωνήσεις με τον - τους επίσημους εισαγωγείς θα ακουστεί χαζό;

http://www.akaipro.com/sales/international.php

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland δεν είναι  :-\

 

Σε ποιά πόλη βρίσκεσαι;

 

Αν σου πω να επικοινωνήσεις με τον - τους επίσημους εισαγωγείς θα ακουστεί χαζό;

http://www.akaipro.com/sales/international.php

 

 

Αθήνα είμαι

αυτό θα δοκιμάσω τι αλλο να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι σορι που θα σε απογοητευσω,αλλα αν περιμενεις απο επισημο service για akai proffessional (και ειδικα για mpc) θα ψαχνεις για πολυ καιρο......Δεν υπαρχει ανθρωπος που να εχει επισημο service,παλια ειχε ο νακας και αυτοι φαντασου τις μνημες λαθος τις κουμπωναν!Εγω εψαχνα να βρω απλα 5 κουμπακια να αλλαξω και το μονο που καταφερα ηταν να βρω εναν εμπιστο ηλεκτρονικο και μου παρηγγηλε τα απαραιτητα ανταλλακτικα και ετσι εβγαλα ακρη.Κανε κ εσυ κατι αντιστοιχο,αφου εισαι αθηνα ρωτα σχετικους με τετοια μηχανηματα να σου πουνε ποιους προτεινουν για επισκευες mpc(πρωτη απαντηση που θα παρεις βεβαια ειναι DIY).Αν δεν εχεις καποιον υποψιν σου,παρε σβαρνα τα ηλεκτρονικαδικα και ρωτα "φιλαρακι ξερεις απο mpc?".Αν βλεπεις οτι ξυνουν το κεφαλι τους σηκω και φεγα. Και να βρεις δηλαδη εισαγωγεα,το mpc ειναι εκτος εγγυησης και η πλακετα επεκτασης επισης.

 

Την επεκταση την πηρες μεταχειρισμενη ετσι;Υπαρχει καποιο ενδεχομενο να ηταν καμμενη και βραχυκυκλωσε ξερω γω κατι στο mpc?Δεν ξερω,τα παντα μπορει να παιζουν,κ γι αυτο σου λεω να βρεις κανα αλανι ηλεκτρονικο,γιατι ο δικος μου βρηκε ραγισμενη σε ενα σημειο την πλακετα του mpc (απο σαβουρα π εφαγε)και καθησε και την επιδιορθωσε(το επαληθευσα με τον δικο μου τροπο,δεν παιζει να ελεγε μουφες).Μπορει καποιος να βρει καποια δυσλειτουργια με κανα πολυμετρο ξερω γω τι,και αν ειναι εφικτο να το επιδιορθωσει

 

Ξεχασα:δεν θυμαμαι αν εχει factory reset,αλλα μπορεις να δοκιμασεις να κανεις επανεγγατασταση το λειτουργικο.Απλο ειναι,το κατεβαζεις απο την σελιδα της akai(να και μια μορφη υποστηριξης) το περνας σε δισκετα/cf και απλα ακολουθεις τις διαδικασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φιλαρακι σορι που θα σε απογοητευσω,αλλα αν περιμενεις απο επισημο service για akai proffessional (και ειδικα για mpc) θα ψαχνεις για πολυ καιρο......Δεν υπαρχει ανθρωπος που να εχει επισημο service,παλια ειχε ο νακας και αυτοι φαντασου τις μνημες λαθος τις κουμπωναν!Εγω εψαχνα να βρω απλα 5 κουμπακια να αλλαξω και το μονο που καταφερα ηταν να βρω εναν εμπιστο ηλεκτρονικο και μου παρηγγηλε τα απαραιτητα ανταλλακτικα και ετσι εβγαλα ακρη.Κανε κ εσυ κατι αντιστοιχο,αφου εισαι αθηνα ρωτα σχετικους με τετοια μηχανηματα να σου πουνε ποιους προτεινουν για επισκευες mpc(πρωτη απαντηση που θα παρεις βεβαια ειναι DIY).Αν δεν εχεις καποιον υποψιν σου,παρε σβαρνα τα ηλεκτρονικαδικα και ρωτα "φιλαρακι ξερεις απο mpc?".Αν βλεπεις οτι ξυνουν το κεφαλι τους σηκω και φεγα. Και να βρεις δηλαδη εισαγωγεα,το mpc ειναι εκτος εγγυησης και η πλακετα επεκτασης επισης.

 

Την επεκταση την πηρες μεταχειρισμενη ετσι;Υπαρχει καποιο ενδεχομενο να ηταν καμμενη και βραχυκυκλωσε ξερω γω κατι στο mpc?Δεν ξερω,τα παντα μπορει να παιζουν,κ γι αυτο σου λεω να βρεις κανα αλανι ηλεκτρονικο,γιατι ο δικος μου βρηκε ραγισμενη σε ενα σημειο την πλακετα του mpc (απο σαβουρα π εφαγε)και καθησε και την επιδιορθωσε(το επαληθευσα με τον δικο μου τροπο,δεν παιζει να ελεγε μουφες).Μπορει καποιος να βρει καποια δυσλειτουργια με κανα πολυμετρο ξερω γω τι,και αν ειναι εφικτο να το επιδιορθωσει

 

Ξεχασα:δεν θυμαμαι αν εχει factory reset,αλλα μπορεις να δοκιμασεις να κανεις επανεγγατασταση το λειτουργικο.Απλο ειναι,το κατεβαζεις απο την σελιδα της akai(να και μια μορφη υποστηριξης) το περνας σε δισκετα/cf και απλα ακολουθεις τις διαδικασιες.

 

Να σαι καλα φιλε τελικα ετσι βρηκα την ακρη, και παλι καλα δεν ειχε κατι το σοβαρο και δουλευει.

Το 8καναλο ηταν βραχυκυκλωμενο και παραλιγο να μου καψει το mpc.Μεταχειρησμενο ηταν κι αγορασμενο απο το ebay αλλα νταξει τα λεφτα τα πηρα πισω.

Τελος παντων ολα καλα φαινονται αντε να βρουμε 8καναλο τωρα τρελε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι ιδιαιτερα.Αφου βρηκες ακρη κομπλε.Τωρα για αυτο που λες περι αναλογικης 8 καναλης κονσολας,ειμαι κ εγω της αποψης των συμφορουμητων στο θεμα που ανοιξες εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=189616.20

Σκεψου οτι και κονσολα να παρεις η ηχογραφηση θα γινει με μια καρτα,ειτε με την υπαρχουσα ειτε με καινουρια(εαν η υπαρχουσα δεν "σηκωνει" την ποιοτητα ενος mpc).Απλα θα βαλεις +1 συστημα κυκλωματων στο setup σοθ που θα επηρεασουν τον ηχο.Και για να μην τον επιρεασουν αρνητικα πρεπει να τα σκασεις χοντρα.Στην τελικη τον ηχο που δινει το 2kxl λογω των κυκλωματων του το δινει και εχει κερδισει μεγαλη μεριδα απο τους beat makers.Αν βαλεις κατι αλλο στη μεση θα βγει κατι διαφορετικο.Επομενως δεν θα εχεις τον mpc ηχο αυτο καθε αυτο.Επομενως βαλε μονο κατι στο τελος και οχι στο ενδιαμεσο, να πας σε μια 8καναλη οπως την profire 2626 που σου ανεφερε το μελος superfunk ειτε μια αντιστοιχη και απο κει και περα αν σε κουραζει το τσικι τσικι του ποντικιου μπορεις να χρησιμοποιησεις τον μικτη του mpc για τις εντασεις.Τουλαχιστον αυτο θα εκανα εγω.Και αν βλεπεις οτι η τσεπη σου σηκωνει και το mackie control uneversal (εναλλακτικα maudio project mix I/O νομιζω με ενσωματωμενους τους προενισχυτες της profire 2626)πιστευω οτι πετυχες τη χρυση τομη σε αυτο που θες να κανεις.Συν το οτι για αυτα που λενε τα παιδια στο αλλο θεμα κατι ξερουν , ειτε για τον αναλογικο ηχο ειτε περι hands on mixing,ζυγισε τα πριν δωσεις τα λεφτα σου αν υπαρχει το ενδεχομενο αργοτερα να το μετανιωσεις(στο εχουν επισημανει ηδη),πιστευω "αναλογικουρα" εχεις ηδη αφου δεν θα χρησιμοποιησεις την spdif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου ετσι έχω καταλήξει να το κάνω τελικά θα πάρω πρώτα μία 8κάναλη κάρτα ήχου και λέω αυτή http://www.thomann.de/gr/presonus_firestudio_project.htm.

Με σκοπό βέβαια αργότερα δλδ όταν μαζέψω ένα καλό ποσό να τσιμπήσω και μία αναλογική κονσόλα χωρίς να επηρεάζει αρνητικά το σήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου