Προς το περιεχόμενο

Οι καλυτεροι κιθαριστες συμφωνα με το Rolling Stone


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dreamdancer

Εφόσον θές να θέσεις αντικειμενικά κριτήρια για το πόσο 'καλός' είναι ένας μουσικός εκτελεστής, θεωρείς ότι ένας σολιστ - πρώτο βιολί σε συμφωνική ορχήστρα μπορεί να περιγραφεί με το ίδιο επίθετο όπως και ο Μ.Α.Β. ? Είναι απλό το πείραμα: πήγαινε σε μερικά ρεσιτάλ βιολιού, και σε αντίστοιχες συναυλίες του τελευταίου, και με χαρά να συζητήσουμε τα συμπεράσματά σου.

 

Τέλος, αυτό  δεν είδα να αναφέρεται πουθενά.

 

Αν διαβαζες το παραπανω ποστ μου θα εβλεπες οτι ακομα και το ιδιο κομματι να επαιζαν παλι ο ενας θα χαρακτηριζοταν ερμηνευτης και ο αλλος shredder.....πιστευεις οτι θα ηταν διαφορετικο το αποτελεσμα η μηπως πιστευεις οτι υπαρχει συγκεκριμενος λογος για να γινεται αυτο?Εγω παντως οχι.

 

Οσο για το τελευταιο οντως δεν αναφερθηκε σε αυτο to thread αλλα σε καποιο αλλο του φορουμ και υποστηριχτηκε μαλιστα σθεναρα..σωστη τεχνικη δεν υπαρχει στην ηλεκτρικη οτι βολευει τον  καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Τωρα, αν ο Rachmaninoff για σενα ανηκει στην κατηγορια "dime a dozen" μαλλον δεν εχεις παρει πρεφα για ποιον μιλαμε.... :-X :-X :-X

 

Τωρα αν ΑΥΤΟ καταλαβες οτι ειπα καλυτερα να πας για τυροπιτες. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβαζες το παραπανω ποστ μου θα εβλεπες οτι ακομα και το ιδιο κομματι να επαιζαν παλι ο ενας θα χαρακτηριζοταν ερμηνευτης και ο αλλος shredder.....πιστευεις οτι θα ηταν διαφορετικο το αποτελεσμα η μηπως πιστευεις οτι υπαρχει συγκεκριμενος λογος για να γινεται αυτο?Εγω παντως οχι.

2ο πείραμα: δες ένα video όπου ο ΜΑΒ 'παίζει' μια κλασσική σύνθεση, στην ηλεκτρική με full shred in your face gain και τις συναφείς πόζες, και αμέσως μετά έναν σολίστ να ερμηνεύει το ίδιο κομμάτι σε οποιοδήποτε όργανο. Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται χαρακτηρίσεις αμφότερους ως βιρτουόζους. Εαν όντως το κάνεις όμως (τους εξισώσεις ώς εκτελεστές), παρέθεσε και τα video εδώ, για να ξέρουμε για ποιες έννοιες μιλάμε και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Προσωπικα θεωρω τη λιστα (οχι την σειρα) αρκετα πληρη με καποιες οντως τρανταχτες ελλειψεις

....

 

Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

επρεπε καπως να διορθωσω την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ αδικια που σου εγινε εδω.... ;D

 

Αν γινει πχ λιστα με τον..ωραιοτερο κιθαριστα....να εισαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι παλι τον Jimi θα βαλουν γιατι πολυ απλα τους αρεσει σαν κιθαριστας...το οτι ειναι σκυλομουρης το παραβλεπουν γιατι απλα απαντανε σε αυτο που θελουν(καθοτι φαν) και οχι σε αυτο που ρωταει το γκαλοπ.....και αυτοι αμα τους ρωτησεις θα λενε..μα ηταν φοβερος ..τι τραγουδαρες τι μουσικη...ποσους κιθαριστες επηρρεασε....και θα τους λες μα αγορινα μου γλυκια ωραιο κιθαριστα ψαχνουμε.....κουκλος κουκλος θα σου λενε αυτοι ειναι...ειναι δυνατον να μεινει εξω απο τη λιστα?

 

και στο εχω πει..ΚΥΚΛΟΦΟΡΑ και λιγο θα σε ΞΕΧΑΣΕΙ ο κοσμος ετσι αντι-σταρ που το παιζεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ο πείραμα: δες ένα video όπου ο ΜΑΒ 'παίζει' μια κλασσική σύνθεση, στην ηλεκτρική με full shred in your face gain και τις συναφείς πόζες, και αμέσως μετά έναν σολίστ να ερμηνεύει το ίδιο κομμάτι σε οποιοδήποτε όργανο. Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται χαρακτηρίσεις αμφότερους ως βιρτουόζους. Εαν όντως το κάνεις όμως (τους εξισώσεις ώς εκτελεστές), παρέθεσε και τα video εδώ, για να ξέρουμε για ποιες έννοιες μιλάμε και οι υπόλοιποι.

 

Μα βλεπεις και μονος σου τι τονιζεις.....in your face gain...συναφεις ποζες..εξηγησε μου αν θες τι σχεση εχουν ακριβως αυτα με τη μουσική αυτη καθαυτη η με την εκτελεστικη δυνοτητα ?

Θες και αλλο λογο γιατι το shredding ειναι ορος κομπλεξικος? γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο για τους bluezaδες στυλ slowfingers η κατι αναλογο.Ξερεις γιατι? γιατι κανεις απο τους λεγομενους "shredders" δεν ενδιαφερεται....ο κομπλεξικος ειναι αυτος που ενδιαφερεται και παντα θα προσπαθει να μειωσει τον αλλο και να εφευρισκει ορους.Και συν τοις αλλοις ο κομπλεξικος εκτος απο το κουσουρι του ειναι και αμαθης..γιατι πχ στα arpeggios που παιζονται απο ορχηστρα ειναι ολο θαυμασμο και κομπλιμεντα ενω στα ιδια arps παιγμενα sweeped απο ενα μαλλια ειναι ολο αποστροφη(δεν εχουν αισθημα το..στραγγιξε το..distortion ::))..γιατι πολυ απλα ακουει με τα....ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To shredding σαν στυλ καταρχην δεν υπαρχει...ειναι μια εννοια οπως ειναι και ο "φουσκωτος" που εχουν επινοησει κομπλεξικοι εκατερωθεν...οι μεν γιατι δεν μπορουν να παιξουν η γιατι θεωρουν οτι το συμπαν περικλειεται σε 2.5 patterns πεντατονικης...και οι δε γιατι ειναι κολλημενοι κοκκαλιαρηδες και ζηλευουν το τυπα που παρολο που φοραει το ιδιο μπλουζακι με αυτους φαινεται σαν..αντρας και οχι σαν κοκκαλακια σουπας.... ;)

 

...

 

Ονειροχορευτή αυτό το...γκαρντάσι σου κάνει;Να προσπαθήσει κι άλλο,είναι τουλάχιστον σε καλό δρόμο;;  :D

 

(Anavolikoi) μυς kaloi gia σρεντιγκ;

 

Slayer- "Raining Blood" Cover

 

 

Ρε σεις κάτι τέτοια threads θα έπρεπε να τα περιλαμβάνει ο Ο.Π.Α.Π. στο στοίχημα...(στις πόσες σελίδες θα αρχίσει καυγάς,πόσοι θα είναι οι εμπλεκόμενοι κτλ. κτλ...) Εύκολο χρήμα θα βγάζαμε... :D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamdancer

 

Προφανώς δεν μιλούσα μόνο για το ντύσιμο και τις εκφράσεις, άλλωστε μερικά posts πιο πριν σε παρότρυνα να τους δεις/ακούσεις από κοντά - κάντο και blindfolded. Δεν μου έχεις απαντήσει τελικά σε αυτό που σε ρωτώ: ουσιαστικά γράφεις σκέψεις που τις είχες 'ψημένες' από πριν. Οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο, και το βρίσκω ολίγον τί ανούσιο να συνεχίσω να απαντώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλα μπλα μπλα... ;D

Ακομα εδω?? :P

Αυτες οι τυροπιτες ηταν το κατι αλλο SF, ο φουρνος του Μπαλτα απλα ruuuuules ;D

Πολυ κιθαριστικη συζητηση επεσε, κατσε να κανω λιγο αποτοξινωση με Joey DeFrancesco

(που σημειωτεον, αντικειμενικοτατα ειναι ο μεγαλυτερος Hammond player στον πλανητη),

αρκετα με τις κιθαρες για σημερα.... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν μιλούσα μόνο για το ντύσιμο και τις εκφράσεις, άλλωστε μερικά posts πιο πριν σε παρότρυνα να τους δεις/ακούσεις από κοντά - κάντο και blindfolded. Δεν μου έχεις απαντήσει τελικά σε αυτό που σε ρωτώ: ουσιαστικά γράφεις σκέψεις που τις είχες 'ψημένες' από πριν. Οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο, και το βρίσκω ολίγον τί ανούσιο να συνεχίσω να απαντώ.

 

Mιλα καθαρα τοτε γιατι εγω μαλλον δεν καταλαβαινω.Λες οτι δεν ειναι το ιδιο.Σε τι ειναι διαφορετικος? στο venue που παιζει η στο κοινο που απευθυνεται? Στερειται δεξιοτεχνιας? στερειται μουσικής γνωσης?γιατι στα δυο πρωτα συμφωνω..αλλα στα δυο τελευταια οχι...και σου λεω μιλαμε για παιξιμο...γιαυτο σου μιλησα και οι δυο να παιζουν το ιδιο κομματια (για να μην πει καποιος αυτα που συνθετει ειναι χαζομαρες κτλ κτλ)

 

Οταν λοιπον εγω ακουω το ιδιο κομματι ειτε ειναι με κιθαριστικο distortion ειναι απο ...αρπα εισπραττω το ιδιο μυνημα blindfolded or not(ιδια μουσικα intervals ιδιο μηνυμα).Αν ειμαι φουλ στην προκαταληψη ακομα και με κλειστα ματια αμα ακουσω full distortion το απερριψα απο την αρχη...αμα τα ανοιξω κιολας και δω  και τον μαλλια που παιζει απεναντι ε τοτε...βεβαιωθηκα..ειναι στυγνο shredding(καπως ετσι κρινουν οι περισσοτεροι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου