Προς το περιεχόμενο

Οι καλυτεροι κιθαριστες συμφωνα με το Rolling Stone


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ όμως είσαι λάθος διότι η ωραιότερη γυναίκα στον πλανήτη είναι γνωστό ποια είναι και είναι μια εντελώς αντικειμενική αλήθεια.

Το ξέρω Σπύρο, όπως και το γεγονός ότι είναι φίλη της ξαδέρφης σου και κάθε Παρασκευή δοκιμάζει εσώρουχα στο σπίτι σου! ;D ;D ;D ;D

Πότε θα την γνωρίσω κι εγώ?? ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για τα γούστα μου η λίστα του RS  είναι συμπαθητική έως πλήρης -εντάξει λείπουν 2-3 για τα δικά μου γούστα-ανεξαρτήτως σειράς.

Επίσης και οι λίστες του ΣΦ είναι συμπαθείς,πάλι με τις ελλειψούλες τους και πάλι ανεξαρτήτως σειράς.

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον ΣΦ και τα λεγώμενά του

Πέραν όλων ,βέβαια ,όλα είναι υποκειμενικά ,αν θα έλεγα προσωπικά εγώ κάτι περί της λίστας ,θάταν ,ότι κανένας σουηδός και κανένας Χέντριξ ή Ετζ δεν έχουν θέση ,όπως και κανένας χαρντροκ ή μέταλλος ,αλλά η γνώμη μου είναι δική μου ,οπότε την κρατάω για πάρτη μου  ;D

 

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από τα "παλαιά", όταν γραφόντουσαν τέτοιες λίστες σε περιοδικά, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα αρχίζανε οι επανακυκλοφορίες των γνωστών πλην όμως ξεχασμένων...Τυχαίο? Δε νομίζω ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To 80% της λιστας υποθετω οτι συνταχτηκε με την εξης λογικη:Ποια ειναι τα συγκροτηματα που εχουν αφησει εποχη? Zeppelin,Stones,ACDC,Who κτλ κτλ κτλ.......ποιοι ηταν οι κιθαριστες σε αυτα τα συγκροτηματα?....ο ταδε και ο..δεινα...τσουπ ετοιμη η λιστα.

Tι να μας πει πχ..ο Shawn Lane? ηταν σε γκρουπαρα που αφησε εποχη? οχι...ε τοτε ηταν για τα μπαζα κιθαριστας....καπως ετσι.

 

Θεωρώ αν ήταν βάσει των συγκροτημάτων που έχουν αφήσει εποχή η πρωτιά θα ήταν παιχνιδάκι ....  :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ αν ήταν βάσει των συγκροτημάτων που έχουν αφήσει εποχή η πρωτιά θα ήταν παιχνιδάκι ....  :)

 

Στην περίπτωση αυτή ο όρος "συγκρότημα" έπιασε και την "ακραία" μορφή του ενός μουσικού, οπότε ναι, η πρωτιά ήταν παιχνιδάκι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζήτηση να γίνεται δηλαδή...

 

Το πρόβλημα είναι η διατύπωση του ερωτήματος και πως ο καθένας το αντιλαμβάνεται.

Καλός είναι ο τεχνικά καλός; Και αν ναι, σε τί πράγμα; Σε ταχύτητα; Μουσικότητα; Ποικιλία εφαρμογής τεχνικών; Θεαματικότητα;  :-\

 

Χαίρομαι που πρώτος είναι ο JH. Γιατί δεν είναι ο καλύτερος σε απόλυτη τάξη αλλά είναι ο καλύτερος σε σχέση με το τι βρήκε και τι (στη σύντομη πορεία του) άφησε. Πάνω εκεί μεγαλούργησαν πάμπολλοι επώνυμοι.

Ας πούμε λοιπόν ότι ο πρώτος JH είναι θέση τιμής και μετά βάλε ό,τι θες χωρίς να στεναχωρηθεί κανένας...

 

Αλλά ξαναλέω, θα ήθελα να δω μία λίστα με κάποιο καλλιτεχνικό κριτήριο ή με κάποιο ξερά εμπορικό κριτήριο.

Θυμίζω ότι στην ακαδημαϊκή κοινότητα δεν υπάρχει καλός ή κακός επιστήμονας, υπάρχει όμως ο επιστήμονας στου οποίου τις μελέτες κάνουν τις περισσότερες αναφορές οι άλλοι επιστήμονες. Αν λοιπόν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες είχαν απαντήσει στην ερώτηση "ποιός σας έχει ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ περισσότερο" τότε θα έλεγα ότι βρήκα τον όχι καλύτερο αλλά μάλλον τον ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ κιθαρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζω ότι στην ακαδημαϊκή κοινότητα δεν υπάρχει καλός ή κακός επιστήμονας, υπάρχει όμως ο επιστήμονας στου οποίου τις μελέτες κάνουν τις περισσότερες αναφορές οι άλλοι επιστήμονες.
Η επιστημονική κοινότητα δεν πολυσυμφωνεί μαζί σου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστημονική κοινότητα δεν πολυσυμφωνεί μαζί σου...

 

Όντως το υπεραπλοποίησα αλλά νομίζω ότι πιάνετε το point... Μετράς κάτι όταν... είναι μετρήσιμο. Όσο δεν υπάρχουν καλόμετρα και κακόμετρα οι καλύτεροι και οι χειρότεροι είναι κάπως αφηρημένες έννοιες...

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστημονική κοινότητα δεν πολυσυμφωνεί μαζί σου...

 

Η επιστημονική κοινότητα όντως δίνει πολύ μεγάλο βάρος στον αριθμό των references που υπάρχουν προς τις δημοσιεύσεις κάποιου  ;)  υπάρχουν και οι σχετικές λίστες, και πολύ καλά κάνει, πρόκειται για πολύ καλό μέτρο της συμβολής ενός επιστήμονα στον τομέα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου