Προς το περιεχόμενο

PRS ή Fender?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας! Πριν λιγα λεπτα γραφτηκα στο σιτε αν και μπαινω εδω και μηνες ως guest και εχω παρακολουθησει αρκετα θεματα. Θα ηθελα την γνωμη σας για το προβλημα μου! Ειμαι κλασσικος "κιθαριστας" (τωρα μολις μπηκα στην μεση αν και ειναι τωρα ο 3ος μου χρονος) και αρχιζω εδω και ενα χρονο και ασχολουμε γυρω απο τον ηχο κατι που το βλεπω πολυ σοβαρα και μαλλον εκει θα καταληξω ως επαγγελμα. Τον τελευταιο ενα χρονο υπαρξα ως μπασιστας (αυτοδιδακτος) σε ενα μικρο ροκ συγκροτημα και καναμε 5-6 συναυλιουλες. Μιας και ομως τωρα πια διαλυθηκαμε θελω να ξεκινησω (παλι αυτοδιδακτος) ηλεκτρικη με σκοπο και καποιες ηχογραφησεις (στο απιστευτο home-studio μου  :P :P :P)... Για αρκετο καιρο ειχα δανειστει μια απλη squier και γρατζουνουσα και εχω εξοικειωθεί γενικα με τα πιασιματα και ολα της ηλ. Επισης εχω αφιερωσει αρκετες ωρες ψαχνωντας στο internet αλλα και σε μαγαζια απο κοντα για το πια μου ταιριαζει και εχω καταληξει αναμεσα σε αυτες τις 2 πανεμορφες κιθαρες PRS SE Custom 24* και Fender Modern Player Jaguar**! Θα θελα λοιπον την γνωμη σας για το ποια πιστευετε πως ειναι "καλυτερη" ή μου ταιριαζει περισσοτερο!

 

Γενικα ακουω progressive rock, progressive / black metal (οχι πολυ βαρια πραγματα και μαλακιες. Opeth εννοω οταν λεω black) αλλα ακουω και ισπανικη κιθαρα! Δηλαδη θελω αρκετα καλο clean αλλα που να εχει και γκαζια! Α επισης μπορω να διαθεσω εως 700ευρω για την κιθαρα Αν ξεχασα καμια πληροφορια για να σας βοηθησω να με βοηθησετε πειτε μου :P

 

A και απλα για να υπαρχει ο "εξοπλισμος" μου ειναι:

Cort evl-a6 (ηλ-ακουστικη)

M-audio Fast track pro usb interface

Vox vt 20+ amp modelling

και ενα custom μπασσο που μου εχει δανεισει ενας φιλος μου

 

*http://prsguitars.com/secustom24/ (μαλλον ομως σε κοκκινο ή μαυρο χρωμα)

** http://www.fender.com/en-GR/products/modernplayer/models.php?prodNo=0241300

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτα που ακους (και μαλλον θες και να παιξεις) παρε την PRS

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία απο τις 2 είναι η γνώμη μου αλλά αν πρέπει να διαλέξεις οπωσδήποτε μια από τις 2 πάρε την PRS , Η Jaguar είναι πολύ ιδιαίτερη και περιοριστική.

 

Βασικά και οι 2 δέν είναι σημείο αναφοράς για κάποιον που έχει μόνο μία κιθάρα

αυτες είναι για έξτρα ορεκτικό ...

 

οταν έχεις μόνο μια κιθάρα ολη και όλη τότε οι επιλογές  είναι και είναι μονόδρομος :

διαλέγεις ανάλογα τι θές μία απο τις τρείς :

 

 

Ποιο απαραίτητη λόγω πασπαρτού : Stratocaster  

 

ποιο εξαρτησιογόνα λόγω της τελειότητας του ήχου της απαραίτητη όσο η γκόμενα : TELE

 

διαχρονικό βαρίδι αλλά καλόπαιχτο  : Gibson les paul

 

για εσένα λόγω μέταλ πάμε σε les paul

 

 

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο ήχος καθορίζεται απο χίλια δυο πράγματα ας μην το κάνουμε και κανόνα.. Σε άλλα θέματα να λέμε πόσο λίγο ρόλο παίζει η κιθάρα στον τελικό ήχο και σε άλλα να τις παρουσιάζουμε σαν σημεία αναφοράς!

 

:)

 

Και εγώ prs ψηφίζω!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο ήχος καθορίζεται απο χίλια δυο πράγματα ας μην το κάνουμε και κανόνα.. Σε άλλα θέματα να λέμε πόσο λίγο ρόλο παίζει η κιθάρα στον τελικό ήχο και σε άλλα να τις παρουσιάζουμε σαν σημεία αναφοράς!

 

:)

 

Και εγώ prs ψηφίζω!

 

Το SE της συγκριμένης σημαίνει (Student edition) δεν έχει καμία σχέση με τις κανονικές PRS ...

κρίμα τα 700 κατοστάρικα  .... αν δεν έπαιζε το παλικάρι μέταλ με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνε τώρα με την κρίση μια Τέλε που θα έκοβε κώλους αλλά αφού παίζει μέταλ ας πάει σε κάτι σίγουράκι με μία les paul καθάρισε ... με την Τζάγκουαρ είναι μέχρι Νιρβάνα να παίξεις ...το πιο μέταλ !!! δεν το συζητώ κάν :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να μην μπερδευτεί ο φίλος να πω ότι το student edition δεν έχει να κάνει με το όργανο αλλά με την τιμή του που υποτίθεται είναι μια φθηνή prs που μπορεί να την αποκτήσει ένας μαθητής!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SE της συγκριμένης σημαίνει (Student edition) δεν έχει καμία σχέση με τις κανονικές PRS ...

 

Όχι ακριβώς.

 

Για την ακρίβεια, έχει μεγαλύτερη σχέση με τις αμερικάνικες PRS απ'όσο έχουν οι Mexican με τις American 7ender. Όχι οι Squier, οι Mexican.

 

Ο λόγος είναι πως η παραγωγή στην Κορέα, μετά τα πρώτα 2-3 χρόνια, έχει οργανωθεί τόσο καλά ώστε οι κιθάρες να στέκουν μόνες τους, και χωρίς το σηματάκι. Ο δε έλεγχος ποιότητας ουδεμία σχέση έχει με της 7ender, όπου μπορεί να βρεις Μεξικάνικη από ελεεινή έως αρκετά καλή. Εδώ είναι όλες από αρκετά καλές έως εξαιρετικές.

 

Αυτά που "λείπουν" και προσθέτουν κόστος στις αμερικάνικες (επιλεγμένα ξύλα, πιο ακριβό hardware, θεαματικά και πανάκριβα "καπάκια", μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια) δεν είναι ουσιώδη για κάποιον ερασιτέχνη, κάποιον που τη θέλει σαν δεύτερη κιθάρα ή workhorse. Μάλιστα, δεν είναι τυχαία και η επιτυχία των "φτηνότερων" αμερικάνικων PRS, όπως οι Mira/Mira X, Starla, κλπ, στο κοινό που ήθελε "ουσία" χωρίς τα ακριβά features.

 

Τώρα για το φίλο μας, σαφώς και θα πρότεινα PRS, σε καμμία περίπτωση δεν θα τον έβαζα στο λούκι του να παιδευεται με τον.... εχμμμ...  "ποιοτικό έλεγχο" της "άλλης" περίφημης εταιρείας και να πάρει Les Paul, αλλά θα προτιμούσα, για τα είδη μουσικής, μία με σταθερή γέφυρα. Έτσι κι'αλλιώς πάντως, όπως και στις παλιότερες αμερ. PRS, οι μαγνήτες θα είναι ίσως το πρώτο πράγμα που θα αλλάξει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μια κιθαρα που προτεινεις στην ουσια ειναι jaguar shape κατα τ αλλα ..... Modern Player MP-90 Pickups.δε γνωρι3ω καμια απ τις δυο κιθαρες ( oι modern player ειναι και αρκετα φρεσκες για να βρεθει καποιος που να τις ξερει στην Ελλαδα)

θεωρωντας πως σ αρεσει το jaguar σχημα αλλα μαλλον δε θα σε καλυψουν οι p-90s αυτης, βα3ω προς σκεψη αυτη  http://www.thomann.de/gr/fender_blacktop_jaguar_hh_rw_bk.htm , εχοντας ακουσει την strat της σειρας που νομι3ω φοραει τους ιδιους μαγνητες και τη θεωρω καλη επιλογη

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic, και χωρίς να θέλω να 'ρίξω' τις PRS SE (οι οποίες για τα χρήματά που κοστίζουν είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή για τον OP, ειδικά στο budget του*), αλλά σε σχέση με τις SE που έτυχε να δοκιμάσω, η αμερικάνα PRS που δοκίμασα πέρσι στην Νέα υόρκη (απλο single cut μοντέλο, νομίζω του 2003), ήταν σίγουρα άλλης κλάσης όργανο (ζύγισμα, ήχος, μπράτσο, 'άκουσμα νότας' κλπ). Πολύ θα ήθελα να παίξω και μια Mira, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από κατόχους της.

 

*Προς Black Forest Θα πρότεινα σίγουρα να κοιτάξεις την αγορά μεταχειρισμένων, ειδικά για την SE, έχω δει σίγουρα κανα-δυο να τριγυρίζουν στις αγγελίες. Θα σου μείνουν και χρήματα για μια καλή αναβάθμιση στον ενισχυτή σου, εαν το θες κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου