Προς το περιεχόμενο

bit για export και samplerate


skiaxtro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω την παρεα.εχω καποιες αποριες πανω σε καποια βασικα πραγματα μιας και ακομα ειμαι λιγο newbie!

Η καρτα ηχου μου ειναι αυτη http://tascam.com/product/us-122/specifications/ .

Θα ηθελα να ρωτησω στα ποσα bit θα ηταν ιδανικο να κανω export τα κομματια ,το samplerate αν θα ειναι 44.100 η 48.000 και επισης ποια καρτα ηχου να χρησιμοποιω στα προγραμματα.Μου χει εμφανιστει η us 122 (16bit) η us 122 (24 bit) και μια ASIO4ALL V2 που δεν ξερω που χρησιμευει ακριβως.

ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη για τις απλες ερωτησεις μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού στο τέλος θα το κάνεις το project σου είτε Mp3 είτε audio cd, κάνε το export σε 16 bit 44100 hz. Επίλεξε την us 122 (24 bit) για κάρτα.

Να ηχογραφείς  όμως όσο πιο "πάνω" μπορείς. Δηλαδή 24 bit και 48.000 Hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ωραια μια χαρα.μιας και ηχογραφησεις δεν κανω καθολου σπιτι το cubase να το δουλευω μονιμα 44100 και 24?

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (κάποιοι λένε καλλίτερα μάλιστα- μην ανοίξουμε αυτή την κουβέντα όμως  ;) ). Μην το αφήσεις όμως έτσι γιατί δεν θα μπορείς να το "κάψεις" σε audio cd. Δηλαδή δεν θα αναπαράγεται σε cd player (λόγω 24 bit).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου