Προς το περιεχόμενο

Η/S/S strat και volume pot...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα εδω και 6 χρονια την american deluxe h/s/s με duncan custom kai 2 vintage μονους με 500 αρη pot και στα γκαζια ητανε ονειρο ο διπλος...αλλα οι μονοι δεν λεγανε μια....Αλλαξα το volume pot με 250 αρη και εγιναν οι μονοι ονειρο αλλα ο διπλος μαπα....Τελικα τι πρεπει να κανεις? Η fender προτεινει 250αρη ,μηπως φταιει ο duncan και πρεπει να βαλω κανα beck που βαζουν ολοι στις strat? Καμια γνωμη?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξει δύο volume pots (μονοί / διπλός) και βάλε tone μόνο στους μονούς. Δεν ξέρω πώς γίνεται αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω απο ηλεκτρονικα καθολου αλλα επειδη και εγω ειχα αναρωτηθει το ιδιο παλαιοτερα βρηκα αυτο σε ενα forum (το διαγραμμα του suhr)

 

http://i155.photobucket.com/albums/s311/sundaypunch_pics/hss.jpg

 

"When using single coils settings, the pickups "see" an around 250K load from the volume pot due to the 470K resistor wired across the hot and ground, standard 500K when using the bucker alone. Now the bucker setting breaths and the single coils settings sound just right (not too bright). The 470K resistors get switched in and out automatically.

 

Also when using the bucker alone, there are two .047uf caps wired together in parallel for a .0235uf value, standard .047uf when using single coils settings."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου