Προς το περιεχόμενο

Adrian Belew Gear Tour - 2011


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μεγαλος Adrian Belew δινει ενα μικρο tour του τωρινου του εξοπλισμου, αποτελεσμα προσπαθειας μειωσης του ογκου gear που κουβαλαει μαζι του on tour. Αρκετα ενδιαφερον και περιεργο rig φυσικα  :)

 

http://bcove.me/5cs4ah9x

 

Προσωπικα παντως, αν μου λεγαν να διαλεξω ενα κομματι του gear του for free, θα ημουν σε σοβαρο διλημμα μεταξυ της κιθαρας και του swopper chair. Γιατι να ειναι τοσο ακριβο το καταραμενο...

 

Eπισης, μετα το τελος του vid ο player μπαινει αυτοματα σε ενα ενδιαφερον live track απο τη μπαντα του Paul Reed Smith και συνεχιζει...δειτε το σαν bonus.

 

Υ.Γ. Προβλεπω σχολιο TGL μεσα στα 5 πρωτα post  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Προβλεπω σχολιο TGL μεσα στα 5 πρωτα post  ;)

 

Δεν έπεσες έξω, αλλά επειδή ο Adrian δεν παίζει metal, ή, τέλος πάντων, 317 νότες το δευτερόλεπτο, δεν ασχολούνται και πολλοί.  ;)

 

Το βιντεάκι το είχα δει. Προφανέστατα αυτό το rig είναι έτσι για να βολεύει σε ταξίδια και μικρά gigs. Το παλιό του rig χρειαζόταν 3 άτομα επί 5 ώρες για να στηθεί.

 

Το θέμα είναι ότι, ανάλογα rigs μπορεί να στήσει (με φτηνότερα ίσως components) και κάποιος που δεν παίζει τη μουσική του Adrian. Παίρνουμε ιδέες δηλαδή.

 

Ωστόσο το πιο εντυπωσιακό είναι πως έχει μεταβληθεί το hyper rig του Dweezil τώρα πια... αξίζει να το ψάξει κάποιος σε παλιότερα και νεώτερα βιντεάκια.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπεσες έξω, αλλά επειδή ο Adrian δεν παίζει metal, ή, τέλος πάντων, 317 νότες το δευτερόλεπτο, δεν ασχολούνται και πολλοί.  ;)

 

Το βιντεάκι το είχα δει. Προφανέστατα αυτό το rig είναι έτσι για να βολεύει σε ταξίδια και μικρά gigs. Το παλιό του rig χρειαζόταν 3 άτομα επί 5 ώρες για να στηθεί.

 

 

 

 

Τι δεν παιζει?  ;D ;D ;D

 

 

Το παλιο του rig...πολυυυυυυ παλιο....

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωστόσο το πιο εντυπωσιακό είναι πως έχει μεταβληθεί το hyper rig του Dweezil τώρα πια... αξίζει να το ψάξει κάποιος σε παλιότερα και νεώτερα βιντεάκια.  ;)

 

Παιζει σημερα κυριολεκτικα διπλα στο σπιτι μου...αλλα δε παιζει χρημα. Τον ειχα δει πριν απο 2 χρονια και ηδη ειχε αρχισει το downsize - ειχε δυο rack-ψυγεια μεν αλλα ειχε ξεφορτωθει τους ενισχυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά το Μπίλιου τον γούσταρα πάντα, ειδικά στις δουλειές του με Μπάουι και Τοκινγκ χεντς ,αλλά όσο βλέπω τον εξοπλισμό του -αυτόν τον μικρό που λέτε κι εσείς ;D-με πιάνει η πονοκέφαλος .Εγώ άμα πιω κανά ποτηράκι που έπνω συνήθως όταν έπαιζα σε λάιβ ,δεν θα ξέρω τι πατάω  ;D

Το μόνο που θα με ενδιέφεραι απ όλα τούτα τα καλούδια είναι ίσως το πετάλι έντασης ,αλλά και πάλι ,τόσα χρόνια χωρίς αυτό..........Δε βαριέσαι καλά είμαι και χωρίς πετάλια  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βιντεάκι αυτό είχε ανέβει σε ξένο φόρουμ, είχαν ρωτήσει μερικοί "μα καλά, τι θέλει το Multiwave και το Harmonyman, με το Fractal δεν μπορεί να τα κάνει όλα;"

 

Για το Source Audio η απάντηση είναι εύκολη: ΟΧΙ, τίποτα δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει το Multiwave, όπως το κάνει. Και, μάλλον οικονομικά.

 

Για το Digitech η απάντηση είναι πιο δύσκολη και μόνο για γνώστες.  8)

 

Πριν λίγο καιρό, η Digitech (δηλαδή, η Harmman, στην οποία ανήκει) απέκτησε την 3db Research. Αυτή η εταιρεία έχει αναπτύξει μια τεχνολογία που ονομάζει musIQ. Πρόκειται για μια τεχνολογία harmonization που ήδη η Digitech άρχισε να χρησιμοποιεί στα Vocalist και σ'αυτό το πετάλι. Αν δε προχωρήσουν περισσότερο με το pitch recognition που περιλαμβάνει, που δεν είναι απλά για... Iron Maiden σόλα  ;D περιμένουν δυσάρεστες εκπλήξεις τους ανταγωνιστές.

 

 

Παιζει σημερα κυριολεκτικα διπλα στο σπιτι μου...αλλα δε παιζει χρημα. Τον ειχα δει πριν απο 2 χρονια και ηδη ειχε αρχισει το downsize - ειχε δυο rack-ψυγεια μεν αλλα ειχε ξεφορτωθει τους ενισχυτες.

 

Δεν τον έχω δει γμτ και θέλω πολύ...

 

Τώρα πλέον χρησιμοποιεί νομίζω 2 Axe II, 4 καμπίνες Atomic και "μερικά" εξειδικευμένα rack και πεταλάκια, αλλά μεταφέρει τα περισσότερα "patches" στο Axe πλέον. Το παλιό rig μένει στο "Utility Muffin Research Kitchen".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου