Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!!! :D Σκέπτομαι να μάθω κιθάρα και ψάχνω μία για αρχή.

Έχω βρει μέχρι τώρα την Epiphone G-310, για αριστερόχειρες όπως εγώ.

Επίσης ψάχνω και για κανένα βίβλιο για αρχάριους με τα βασικά για να διαβάσω μέσα στο καλοκαίρι.

Καμιά ιδέα;

P>And Justice For All...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις στο αν θέλεις όντως να ασχοληθείς και πόσο. Τι θέλεις να παίξεις; Αλλάζουν αυτά βέβαια, αλλά αυτή τη στιγμή ας πούμε σου ήρθε να πιάσεις μια κιθάρα γιατί σου αρέσει ο................;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως λεω φιλε πρωτα να πιασεις καμια κιθαρα φιλου σου για καποιο καιρο κ αν δεις οτι βαρεθηκες αστο....αν γουσταρεις τοτε αγωρασε μια κιθαριτσα...... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου αν θελεις κιθαρα για αριστεροχειρες ή μήπως μπορείς να παίξεις σα δεξιόχειρας (με λίγη προσπάθεια) οπότε και έχεις μεγαλύτερη γκάμα επιλογών.

 

Η g310 είναι καλή αν εχει και την αντίστοιχη τιμή <200.

 

Από βιβλία στα ελληνικά υπάρχει αυτό του τουρκογιωργη αν θυμαμαι καλα, από ξενογλωσσα μπορεις να ψαξεις στο ιμιουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ακουστική, όσο κι αν το username σου λεει άλλα. Αλλοιώς θα χρειαστείς κι ενα ενισχυτή οπότε το κόστος ανεβαίνει, χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα συνεχίσεις...

Αλλη καλή λύση είναι η περισσευούμενη κιθάρα κάποιου επιστήθιου φίλου.

Πάντως αν καταλήξεις διαφορετικά, αυτή που προτίνεις είναι ολύ καλύτερη από τις ανάγκες σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε σκοπεύω να μην παρατήσω την κιθάρα με την πρώτη δυσκολία,

με άλλα λόγια θέλω να ασχοληθώ σοβαρά, άλλωστε δεν με έχουν πάρει και τα χρόνια :) (16 χρονών). Αυτό για την ακουστική μου το έχουν ξαναπεί, όμως θα χρησιμοποιήσω την ηλεκτρική και αν δω ότι κάπου δυσκολεύομαι τότε μπορεί να δοκιμάσω και την ακουστική.

Μιας και αναφέρθηκε και ο ενισχυτής έχω ήδη κοιτάξει και έχω βρει έναν Cube 15 της Roland. Είναι καλός; :?:

P>And Justice For All...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν ξερω αν ειναι καλο αλλα ειναι καλητερα να πιασεις μια ακουστικη στην αρχη....κ αφου μιλαμε για μεταλ κατασταση απο οτι καταλαβα θα ειναι ακομη καλητερα να αρχησεις με ακουστικη για να μαθεις σωστη κ στηβαρη ρυθμικη κιθαρα 8)

πιστεψε με επεζα σε μεταλ μπαντα..... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτως απο αυτο η ακουστικη θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο και οικονομικα αλλα κ οσον αφορα την ευκινησια καθως καλοκαιρακι ερχετε αν πας διακοπες την περνεις μαζι κ την κανεις οπου θεσ χωρις να σταματησεις την εξασκηση.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε και εγω ακριβως το ίδιο πρόβλhμα είχα στην αρχή αλλα τελικά κατέληξα, στο να μαθω αρχικά κλασσική μιας και ειναι δυσκολη κατα την γνώμη μου,να μάθω και καποια θεωρια και για να δυναμώσει στη περιπτωσή μοy το δεξι μου χέρι και μετα από ενα χρονο επιασα ηλεκτρική. Θεωρω πως θα σε βοηθουσε η κλασσικη αρκετά μιας και η τεχνική της στο δεξι,για σενα αριστερο, ειναι αρκετα δυσκολη. Για ακουστικη δεν γνωριζω πολλα για να σε διαφωτησω. θα συμφωνησω ομως με τον Slash για το καλοκαιρακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες θα μάθεις κιθάρα, με δάσκαλο ή μόνος;

 

Στην πρώτη περίπτωση ότι σου πει ο δάσκαλός σου, ακόμα και ηλεκτρική, αφού θα σε καθοδηγεί τεχνικά. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα και εγώ κλασσική, να μάθεις πρώτα να βάζεις τα δάκτυλα σου σταθερά σε εύκολες ανοικτές ταστιέρες με χορδές με μια σχετική απόσταση μεταξύ τους, όπως έχουν οι κλασσικές.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου