Προς το περιεχόμενο

Fender American Special


Nikiforos94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παρέα!

Τι γνώμες έχει το έμπειρο κοινό του noiz για τις Fender Strat American Special ; Γενικά διαβάζω ότι αποδίδουν πιστό αμερικάνικο ήχο σε πολύ λογικές τιμές και νομίζω το ίδιο πιστεύω κ γω με την λίγη εμπειρία που έχω . Βάζω μια τα specs στα γρήγορα

Body: Alder

Neck: Maple, modern C-shaped

Fingerboard: Maple

Fingerboard Radius: 9.5" (241 mm)

No. of frets: 22 jumbo frets

Bridge: Vintage-style synchronized tremolo

Machine heads: Fender standard cast/sealed tuning machines

Hardware: Chrome

Pickguard: 3-ply parchment/black/parchment

Scale length: 25-1/2" (648 mm)

Width at nut: 1.6875" (43 mm)

Pickups: 3 Texas Special Strat pickups

 

Υπάρχει κάποιος φίλος να μας πεί γενικότερες εντυπώσεις και να μας ενημερώσει σε τι αποσταση βρισκονται απο τις American Deluxe και Standart , όπως και επίσης απο τις Rod Worn και τις Clasic Player τις Μεξικάνες ?

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποδίδουν πιστό αμερικάνικο ήχο

 

Αν και δεν ξερω τι ειναι αυτος ο.....ηχος...ναι ακούγονται σαν...αξιοπρεπεις stratocaster...οπως αλλωστε ΟΛΕΣ οι μεξικανικες,ιαπωνικες και κορεατικοκινεζοινδονησιακες strat (φτανει να φορανε αξιοπρεπεις μαγνητες)  :)

 

Hχητικα ΔΕΝ εχουν τον ηχο μιας vintage strat μια και οι μαγνητες τους ειναι αρκετα hot,αλλα αν θελει καποιος μια strat γενικης χρησεως μια χαρα ειναι,στο κατω κατω μπορεις να τους χαμηλωσεις σε υψος για να "ηρεμησει" λιγο ο ηχος.

 

σε τι αποσταση βρισκονται απο τις American Deluxe και Standart , ?

 

Oi AM Deluxe δεν βγαινουν πλεον.Εχουν αντικατασταθει απο τις Elite.

 

Κατασκευαστικα,δηλ. μιλαμε για set up & προσοχη στη λεπτομερεια ειναι μια χαρα οργανα αλλα λιγο πιο κατω απο τις STD & πιο κατω απο τις Elite (οι οποιες ειναι απιστευτα καλα φτιαγμενες).Απο μαγνητες οι STD εχουν καλυτερους μαγνητες και οι Elite εχουν noiseless οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις.

 

όπως και επίσης απο τις Rod Worn και τις Clasic Player τις Μεξικάνες

 

Κατασκευαστικα ειναι τα  ιδια με τις Road Worn & λιγο καλυτερα απο τις CP.Εχουν καλυτερους μαγνητες απο τις rw & χειροτερους απο τις CP (αν ο κλασσικος vintage ηχος ειναι αυτο που ζητας)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχω αυτήν....: https://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_2csb.htm?ref=search_rslt_Fender+American+Special+Strat_377675_0.....εδώ και πέντε χρόνια και είμαι καθ'όλα ευχαριστημένος!   

  Βολικό μπράτσο, τζάμπο τάστα με ότι αυτό συνεπάγεται (εάν έχεις "βαρύ" touch ψιλοφαλτσάρει....με "ελαφρό" είναι βούτυρο και τα σηκώματα απολαυστικά!), καλή ποιότητα, δεν είδα-άκουσα κάτι που να με χαλάσει, το τρέμολο τα πάκτωσα μόλις την πήρα οπότε δεν έχω γνώμη γι αυτό,  η κιθάρα ήρθε με action στα 2 χιλιοστά στο 17ο τάστο και το χαμήλωσα στα 1.7-1,8 χιλ. Πριν ένα χρόνο περίπου έκανα fret dress (τα τάστα είχαν φαγωθεί αρκετά σε 3,5-4 χρόνια με περίπου 2 ώρες παιξίματος σχεδόν ανά ημέρα), αλλά το action δεν κατέβαινε άλλο χωρίς τριξίματα.

   

  Οι μαγνήτες "ζωντανοί" , "πασπαρτού", παίζεις όλα τα είδη (λογικά έ, δεν μιλάμε για άγριο μέταλ...) και όπως είπε πιο πάνω ο δάσκαλος, το ύψος τους αλλάζει δραματικά τον ήχο τους. Το volume και τα tones ακούνε πολύ καλά και όντως είναι χρήσιμα (ασχέτως εάν εγώ δεν τα χρησιμοποιώ ::)) 

   

    Πιο κάτω σου έχω ένα κλιπάκι μου, χωρίς καμιά διάθεση αυτοπροβολής-αυτοδιαφήμισεις κ.τ.λ... για να πάρεις μια ιδέα στα περί του ήχου της.  Η κιθάρα είναι περασμένη στον mustang 1 κάρτα ήχου και το guitar ring 5 στο Reaper, με preset που περιλαμβάνει τον fender twin, το ibanez 808 overdrive και λίγο reverb και delay. Προς το τέλος αγριεύω λίγο το overdrive....   

    [soundcloud]

[/soundcloud]     

  Sorry που δεν στην συγκρίνω με τις standard, deluxe-elite, Road Worn, αλλά δεν έχω παίξει με καμιά τους!  Όσο για την CP, προσωπικά  δεν με ενθουσίασε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο εργαλείο!

(γι αυτό βγαίνουν καλά τα κλιπάκια σου, και τα δικά μου μάπα... :D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο εργαλείο!

(γι αυτό βγαίνουν καλά τα κλιπάκια σου, και τα δικά μου μάπα... :D)

  Άσε ρε.....! Παίζεις με τον πόνο μου..... :-[ ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άσε ρε.....! Παίζεις με τον πόνο μου..... :-[ ;D

 

καλά...αμα δεις τη δικιά μου στρατο.... :-\

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν αν και καθυστερημένα Thanks a lot για τις απαντήσεις σας , κατατοπίστηκα πλήρως!

Πήγα έπαιξα 2 american special και είμαι αρκετά κοντά στο να τσιμπήσω μία. Οι Texas Special μαγνήτες μου έκατσαν full τέλεια στο αυτί , μ άρεσε το ύφος του οργάνου και νομίζω είναι μια καλή επιλογή στα χρήματα που διαθέτω .

 

Σκεφτομαι μηπως να την αγοράσω καινούρια απο Αγγλία γιατι η στερλινα σημερα επιασε πάτο (όποιος θέλει ειναι τέλεια εποχή για αγορές απο Βρετανία ). Εχει κανεις κανα μαγαζί αξιοπιστό γιατι απο βρετανική αγορα δεν εχω ιδεα γενικά , εκτος αν προτείνετε να την παρω απο Ελλάδα για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο με τις εγγυήσεις κλπ

 

 

Beer ya lads!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αν και καθυστερημένα Thanks a lot για τις απαντήσεις σας , κατατοπίστηκα πλήρως!

Πήγα έπαιξα 2 american special και είμαι αρκετά κοντά στο να τσιμπήσω μία. Οι Texas Special μαγνήτες μου έκατσαν full τέλεια στο αυτί , μ άρεσε το ύφος του οργάνου και νομίζω είναι μια καλή επιλογή στα χρήματα που διαθέτω .

 

Σκεφτομαι μηπως να την αγοράσω καινούρια απο Αγγλία γιατι η στερλινα σημερα επιασε πάτο (όποιος θέλει ειναι τέλεια εποχή για αγορές απο Βρετανία ). Εχει κανεις κανα μαγαζί αξιοπιστό γιατι απο βρετανική αγορα δεν εχω ιδεα γενικά , εκτος αν προτείνετε να την παρω απο Ελλάδα για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο με τις εγγυήσεις κλπ

 

 

Beer ya lads!

https://www.andertons.co.uk/p/0115602305/solid-body-electric-guitars/fender-american-special-strat-in-olympic-white

Fender American Special Stratocaster, Olympic White at Gear4music.com

Fender American Special Strat Olmypic White - Peach Guitars

Απο προσωπική εμπειρία πρόκειται για αξιόπιστα μαγαζιά. Έλεγξε όμως προςεκτικα τιμές - ισοτιμίες- μεταφορικά. Οι διάφορες τιμής με τον Thomann ειναι οριακές. Ο Νάκας λίγο ακριβότερος, αλλά θα δοκιμαςεις την κιθαρα που θα αγοράσεις. Κάνε και λίγο παζάρι, που ξέρεις μπορεί... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου