Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στον ενισχυτη ? ή στην κιθαρα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Messalion, η συγκεκριμένη κιθάρα με τους συγκεκριμένους μαγνήτες έχει παίξει ποτέ κανονικά στον bugera?

Εννοώ, έκανες εσύ κάποια αλλαγή και από το σημείο εκείνο και μετά σταμάτησε να ακούγεται κανονικά ή με το που έβαλες τους EMG έγινε όλο αυτό?

Μπορεί και να το ανέφερες απλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει καλά στο μυαλό μου.

την κιθαρα την ειχα φτιαξει με τους EMG οταν τον bugera τον ειχα ακομα στο κουτι του

πρωτη φορα που επαιξε ηταν 1 εβδομαδα πιο πριν και ειδα οτι εχει αυτο το προβλημα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την κιθαρα την ειχα φτιαξει με τους EMG οταν τον bugera τον ειχα ακομα στο κουτι του

πρωτη φορα που επαιξε ηταν 1 εβδομαδα πιο πριν και ειδα οτι εχει αυτο το προβλημα

Οι EMG είναι του διαβόλου! ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG είναι του διαβόλου! ;D ;D ;D

χεχεχε πες το ψεματα  ;D ;D

πλακα πλακα πιο ευκολοφορετους μαγνητες και πιο ευκολοπαιχτους απο αυτους δεν εχω ξανασυναντησει

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κειμενο που παρεθεσα αφορουσε στην μειωση της εντασης...

ωπα εχεις δικιο - δικο μου το λαθος

 

is that

the first tube in the signal path is being hit with 10V of signal, which is

causing the pre amp tube to compress dramatically and this is causing the

volume fluctuations you are hearing.

και μετα ? τι μπορω εγω να κανω ? η κιθαρα δουλευει με 9v και οχι με 18 αν εκει ειναι το προβλημα

 

και μη σωστά τοποθετημένοι στην κιθάρα του messalion :)

1ον :ακομα και ο πιο ασχετος μπορει να συνδεσει αυτους τους μαγνητες μεσα σε 2 λεπτα :D :D

2ον δεν νομιζω να τους εχω βαλει λαθος γιατι εχω ξαναφτιαξει παρομοια κιθαρα με τους συγκεκριμενους μαγνητες και δεν εχει κανενα προβλημα  ;) ;)

ΚΑΙ με heavy duty switch παρακαλω  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ευχόμουν να υπήρχε λάθος στη συνδεσμολογία διότι στην αντίθετη περίπτωση το πρόβλημα απομονώνεται στους μαγνήτες/ηλεκτρικά.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι EMG έχουν εσωτερικά την γείωση, μήπως πρέπει να αποσυνδέσεις την γείωση της γέφυρας που υπάρχει συνήθως στις κιθάρες με passive μαγνήτες; Ή αν έχεις βάλει shielding copper μήπως δημιουργεί κάποιο ground loop και το σήμα χάνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι EMG έχουν εσωτερικά την γείωση, μήπως πρέπει να αποσυνδέσεις την γείωση της γέφυρας που υπάρχει συνήθως στις κιθάρες με passive μαγνήτες; Ή αν έχεις βάλει shielding copper μήπως δημιουργεί κάποιο ground loop και το σήμα χάνεται;

 

Πολύ σωστός, η γείωση της γέφυρας είναι καλό να συνδεθεί με τη γείωση των pots κι ας λέει διαφορετικά το manual της emg. Πολλοί το ζητούν αυτό λόγω κάποιων θορύβων που προκαλεί η stock σύνδεση.  Η γείωση της γέφυρας δίνει μια τάση αναφοράς στο κύκλωμα των pots που το χρειάζονται και αφαιρεί κάποιους υψίσυχνους θορύβους.

Η θεωρία του μεγάλου σήματος που δίνουν οι emg επίσης μπορεί να έχει κάποια βάση αλλά συνήθως το headroom των λυχνιών είναι τέτοιο που μόνο αν το παρακάνεις(συνδέοντας π.χ. την έξοδο άλλου μικρού ενισχυτή στο input) συμβαίνει.  Μπορεί εκεί που παίζεις κανονικά, να ακούσεις μια περίεργη παραμόρφωση (κορεσμός της λυχνίας από ηλεκτρόνια) και να πέσει σιγά σιγά η ένταση. Όμως μετά από ένα off-on του ενισχυτή με διάλειμμα 1', επανέρχεται.

Άλλο που μπορεί να έχει ο bugera είναι μια δίοδο zener προστασίας της εισόδου από μεγάλα σήματα. Αυτή η δίοδος μπαίνει σε "διάσπαση" πάνω από μια τάση εισόδου (π.χ. 3V) και μειώνει/κλιπάρει το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου