Προς το περιεχόμενο

Μοιραγέτες..!


Vaggelis_Revolted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Πρόσφατα βοήθησα τους πολυαγαπημένους μου φίλους Μοιραγέτες να ηχογραφήσουν 4 κομμάτια τους.

 

Η αλήθεια είναι ότι αρχικά ήμουν διστακτικός αφού αυτό που κυρίως παίζω και ακούω απέχει αρκετά από αυτό που κάνουν τα παιδιά. Λίγο όμως το ότι παικτικά το "έχουν" (1-2 takes για κάθε κομμάτι και ελάχιστο ως καθόλου edit), λίγο ότι είναι φίλοι μου και "τυπάδες", και λίγο ότι ήθελα να δοκιμάσω τον εαυτό μου σε άλλα χωράφια, τελικά έπεσα με τα μούτρα!

 

Η διαδικασία αποδείχθηκε άκρως διασκεδαστική, και τα κομμάτια πλέον είναι έτοιμα για ακρόαση! Προ ολίγου ανέβασα το κομμάτι που κλείνει το demo τους- ονομάζεται Που Γυρνάς- στο οποιό συμμετείχα και με το κιθαριστικό solo στο τέλος:

 

 

Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, σχόλια/παρατηρήσεις/κριτική, τόσο στο ίδιο το κομμάτι σαν σύνθεση και απόδοση, όσο και στην παραγωγή! Thanx εκ των προτέρων!

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή παραγωγή - ιδίως για demo. Δεν έχω καμία παρατήρηση. Μόνο σχόλιο στην ενορχήστρωση (όχι στον ήχο), θα την ήθελα λίγο πιο δυναμική, είναι λίγο φλατ.

Πες μας όμως και δυο λόγια. Τι και πως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback, RayDTutto, να'σαι καλά!

 

Τα κομμάτια ηχογραφήθηκαν στην αποθήκη μου, μέρος της οποίας έχω διαμορφώσει σαν ένα basic home-studio για δική μου κυρίως χρήση.

 

Οι κιθάρες, η φωνή, το μπάσο, το τουμπερλέκι, το σάζι, όλα περάσανε από την gap pre-73 πρενίσχυση (που αγόρασα πρόσφατα από άλλο μέλος του forum. ), και στη συνέχεια σε μιά Emu 0404 κάρτα ήχου. Τα τύμπανα είναι Midi, όπως και οι πλάτες.

 

Τα παιδιά όπως προείπα δεν χρειαζόταν να κάνουν δεύτερο take στις περισσότερες περιπτώσεις, και αυτό έκανε πιο εύκολη και ευχάριστη τη διαδικασία! Ακόμα και ο "αμανές" προς το τέλος είναι αυτοσχεδιασμός της στιγμής, τόσο στη φωνή όσο και στο σάζι! Το τελευταίο solo στη κιθάρα είναι εν μέρη reversed από μία άλλη ιδέα, αλλά κόλλησε αρκετά και τελικά μπήκε ως έχει.

 

Περιμένω και άλλες γνώμες, και πάλι thanx για τον χρόνο σας!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το τραγούδι! Μπράβο, το ακούω τέταρτη φορά και γράφω μερικά σχόλια:

 

Ωραία ηχογραφημένα όλα, καθαρά, πλούσια.

Αν και σε σημεία νίωθω - πχ στο τέλος του πρώτου ρεφραίν - λίγο να "κουνάνε" μεταξύ τους στο χρόνο.

Ισως στη μίξη να ήθελα λίγο πιο έντονα κρουστά και μπάσο.

Μπράβο στα παιδιά που τα βγάζουν με δυο τάηκς!

Ωραίο το κιθαριστικό σόλο στο τέλος.

Ο "αμανές" δε μου άρεσε. Τον βρίσκω λίγο "επιπόλαιο" και περισσεύει.

 

 

ενορχήστρωση (όχι στον ήχο), θα την ήθελα λίγο πιο δυναμική, είναι λίγο φλατ.

 

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αλλά αυτό το "φλατ" το ένιωσα κι εγώ. Το κομμάτι ξεκινάει δυνατά και μένει δυνατά και κάπου στο τέλος έχουμε λίγο πιο έντονα τύμπανα και σόλα {αμανές +κιθάρες}. Δοκιμάστε να το "χτίσετε" σταδιακά, ή αν πρωτιμάτε να ξεκινάει δυνατά, κάπου να χαλαρώνει για να έρχεται δυνατά η κορύφωση αργότερα.

Ισως το ρεφραίν θα μπορούσε να πάρει κι άλλο γκάζι με δευτερότριτες φωνές.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx αγαπητέ WrTsXxx, πραγματικά εκτιμάω τον χρόνο σου για να σχολιάσεις το κομμάτι, φαίνεται πως το "πρόσεξες", καθώς ο σχολιασμός σου είναι συγκεκριμένος και καίριος πάνω στο κομμάτι!

 

Στην προσπάθειά μου να μην τα αφήσω όλα πάνω στο grid και να κρατήσω πιο ειλικρινές (σε εισαγωγικά) το αποτέλεσμα, ορισμένα σημεία "κουνάνε", με αρνητικό αντίκτυπο σε σημεία, όπως αυτό που επισύμανες! Πιο δραστικό edit λοιπον next time!

Διόρθωση επίσης θέλει και το χτίσιμο, τελικά θέλει πολύ σκέψη τόσο η ενορχήστρωση όσο και το automation για να περάσεις την αίσθηση της κορύφωσης.

 

Ίσως αυτό:

το ρεφραίν θα μπορούσε να πάρει κι άλλο γκάζι με δευτερότριτες φωνές.

σε συνδιασμό με μείωση της έντασης στο πρώτο λεπτό να το έκανε πιο ενδιαφέρον σε αυτόν τον τομέα.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια παιδια.

 

Όσοι ήρθατε από διακοπές, και γενικότερα όσοι θέλετε ρίξτε μια "αυτιά" και γράψτε τη γνώμη σας, αν έχετε χρόνο!

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου