Προς το περιεχόμενο

Audio card με 4 αναλογικά in?


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες...

 

Εχω ένα αναλογικό τετρακαναλο κασετόφωνο (Yamaha MT-100 II) με το οποίο έχω κανει παρα πολλες ηχογραφήσεις απο το 1993 έως και το 1999 περιπου...το προβλημα που είχα παντα με το 4καναλο είναι οτι απλά τις περισσότερες φορές δεν μου εφταναν τα καναλια...με αποτελεσμα πολλά τραγουδια να μην εχουν φωνή, μπασο ή ακομα και solos…και επειδή θελω να τελειώνω μια και καλή με τα συγκεκριμένα κομματια θα ήθελα μια καρτα ήχου (για PCI μιλαμε παντα) η οποία θα μπορεί να ειναι ικανή να ηχογραφήσει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 4 αναλογικά καναλιά χωρίς ποβλήματα στον ήχο...

 

EDIT: γιατί ο Wow! ειχε ΔΙΚΙΟ που μπερδευτηκε εφόσον ΞΕΧΑΣΑ να ανεφερω την ακριβή χρήση της συγκεκριμενης καρτας...θα χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για να περάσω ταυτόχρονα και τα 4 καναλια των master κασσετων του 4καναλου στο PC...

 

...δεν με ενδιαφέρει τιποτα άλλο απο αυτή την καρτα και το πιο πιθανο είναι μετα απο αυτό το “project” να πουληθεί κιολας αφου δεν νομίζω οτι στο αμεσο μελλον θα έχει αναλογη χρήση...το budget μου είναι πανω κατω 200 ευρώ...

 

Το configuration του PC μου είναι το εξης:

 

Intel P4 PresHot στα 3,46Ghz

2GB ram

Audigy Platinum

2x120Gb PATA Seagate και ένας 160Gb SATA

 

Τα προγραμματα τα οποία ενδεχομένος να δουλεψω είναι το CoolEdit Pro 2 ή/και το Cubase SX 3…

 

Αυτή την στιγμή «λοξοκοιτάω» μια M-audio Delta 44 (http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=9166&indexer=1) που στα χαρτιά τουλαχιστον φαινεται οτι μπορεί να κανει αυτό που ζητάω και κοστίζει περίπου 175 ευρώ...

 

Ολες οι γνωμες και οι προτάσεις σας δεκτές...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

:D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω. Όπως είπες, μέχρι τώρα είχες ένα τερακάναλο (κάτι που μπορούσε δηλ. να γράψει μέχρι 4 κανάλια). Τι νόημα έχει να πάρεις μία κάρτα με 4 εισόδους; Αυτό που σου λείπει, δεν μπορεί παρά να είναι ένα από τα εξής δύο:

 

α) ένα σύστημα που θα μπορεί να γράψει πάνω από 4 κανάλια, ανεξαρτήτως του πόσα μπορεί να γράψει ταυτόχρονα

 

β) ένα σύστημα που θα μπορεί να γράψει πάνω από 4 κανάλια ταυτόχρονα

 

γ) και τα δύο που αναφέρθηκαν

 

Και στις τρεις περιπτώσεις, το να έχει 4 εισόδους η κάρτα δεν φαίνεται να έχει καμία ιδιαίτερη σημασία. Αν γράφεις με overdubs, τότε δεν χρειάζεσαι τέσσερις εισόδους. Αν γράφεις live, τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε πάνω από 4 εισόδους, προκειμένου να έχεις κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις.

 

Ακριβολογώ ή υπερβάλλω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ακριβολογείς, ουτε υπερβάλλεις...

 

Απλά δεν κατάλαβες ...

 

Εχω ας πουμε 20 τραγουδια που ΗΔΗ ειναι ηχογραφημενα εδώ και 10ατία στο τετρακαναλο...το 4καναλο εχω σταματήσει πολύ καιρό να το χρησιμοποιώ και κατα πασα πιθανότητα ΔΕΝ θα το ξαναχρησιμοποιήσω...

 

Ομως, αυτα τα ας πουμε 20 τραγουδια είναι ημιτελή...π.χ. στο ένα 3 tracks είναι κιθαρες και στο 4ο drums...αρα λείπει μπάσο...στο άλλο υπαρχουν 2 tracks κιθαρες, ένα track μπασο και ένα track drums...που σημαίνει οτι λειπουν φωνή (ή μαλλον φωνές) και μια solo κιθαρα κοκ...

 

Αρα το σκεπτικό μου ειναι το εξής:

 

1)Βρισκω έναν τρόπο να περάσω ότι έχουν οι master κασσετες του τετρακαναλου, ολα τα κανάλια ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και καθε ένα κανάλι θα άποτελει track στο Cubase π.χ. Γιατί "ταυτόχρονα" θα μου πεις τώρα...θα μπορουσα καλλιστα να περάσω ένα-ένα τα κανάλια μεσω της Audigy...αλλά αφενός θα είναι δυσκολο μετα να τα συγχρονίσω όλα μεταξύ τους (μιλαμε για αναλογικό κασσετοφωνο που το counter meter απλά δεν "λεει" τιποτα και μιλαμε για ολοκληρα τραγουδια που μπορει να υπαρχουν εως και 3 σε καθε κασσετα) και αφετέρου αν ένα κομμάτι είναι ας πουμε 5 λεπτά θα 4πλασιαστεί ο χρόνος της "μεταφοράς" του στο pc...(παμε το πρωτο κανάλι...γυρνα την κασσετα...βρες το σωστό σημείο...πατα play στο κασσετοφωνο, πατα rec στο pc...περίμενε 5 λεπτα...επανελαβε για τα υπόλοιπα 3 κανάλια κοκ)

 

2)Εφόσον έχουν "περαστει" όλα στο pc, προσθετω οσα καναλια επιπλεον μου λειπουν, γραφω τα υπολοιπα οργανα και παπαλα...

 

3)Κανω μια στοιχειώδη επεξεργασία ηχου (κυρίως για θορυβο) και προσθετω καποια εφέ που θα ήθελα σε καποια κανάλια/κομματια (κυριως reverb)

 

4)Κανω το remix, τα σώνω ως wav και mp3, σώνω και τα projects γιατί ποτε δεν ξερεις τι γινεται, παιρνω τις μαστερ κασσέτες, τις βαζω σε ένα κουτι και στο πατάρι για ιστορικους λόγους...την ίδια οδο ακολουθεί και το τετρακαναλο...

 

5)Πουλαω την καρτα για την οποία γινεται λογος στο συγκεκριμενο θρέντ, εφόσον μπορώ καλλιστα να περνάω πλεον ένα ένα καναλια με την Platinum και εφόσον προς το παρόν δεν έχω χώρο για στουντιο αρα δεν υπαρχει καμια περίπτωση να ηχογραφήσω κατι "σοβαρό" με άλλους μουσικους...

 

Καταλαβες?

 

Αν εχεις καποια άλλη λύση μην διστάσεις να την πεις...

 

Ευχαριστώ...

 

:D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το manual του τετρακάναλου για να δω αν υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού με άλλο τρόπο : δεν υπάρχει. ¶ρα η τετρακάναλη κάρτα είναι η μόνη λύση.

 

Προσωπικά θα έψαχνα να βρώ κάποιον φίλο να μου κάνει την εξυπηρέτηση - δε θα πήγαινα να αγοράσω ολόκληρη κάρτα για να περάσω το παλιό υλικό στον υπολογιστή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε ευχαριστήσω πρωτα απο όλα για τον χρόνο σου και σου ζητήσω συγνωμη για το γεγονος οτι σε μπερδεψα (εχω ηδη κανει edit το πρωτο μου ποστ) σε ενημερωνω οτι δυστυχώς κανενας φιλος μου δεν διαθέτει τετοια καρτα...καποιος είχε μια wami rack αλλά οχι πλεον... :(

 

Και πίστεψε με αν ειχες ηχογραφήσει κατι ας πουμε τοσο "συναισθηματικής" αξιας μπορεί και να αγοραζες τελικα κατι τετοιο για να τα "σωσεις"... :wink:

 

Anyway, αν και στις λιστες του ελληνα αντιπροσωπου υπαρχει, φαινεται οτι τελικα δεν την φερνει πια την Delta 44...η τιμή της 66 με την 1010Lt δεν εχει τοση μεγαλη διαφορά και εχω την αμυδρα υποψία οτι η 1010 θα "φυγει" και πιο γρήγορα οταν ερθει η ώρα της πώλησης...

 

Εχεις να μου προτείνεις καμια άλλη καρτα που να μπορεί χωρίς προβλημα να ηχογραφει 4 αναλογικα καναλια ταυτχρονα, χωρις προβλήματα και πανω κατω στο budget μου?

 

Και παλι ευχαριστώ... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου