Προς το περιεχόμενο

Πώς επιλέγει τονικότητα ένας συνθέτης??


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν νομιζεις οτι επιθυμω να συνεννοηθω ΜΑΖΙ ΣΟΥ τρελλος παππας σε βαφτισε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΩΩΩΩΩΩΠΑ!!!  ;D

 

Ας μην τρωγόμαστε αδίκως.   :)

 

Είναι ένα θέμα στο οποίο δεν νομίζω να υπάρχει διαφωνία επί της ουσίας.

Ο superfunk μίλησε αποκλειστικά για το τραγούδι και κάποιοι έσπευσαν να διευκρινίσουν μουσική δεν είναι μόνο αυτό.

 

Πιστεύω ότι τόσο ο superfunk έχει δίκιο (καθώς πράγματι, το βασικό "όργανο" που καλείται να σονάρει σωστά σε ένα τραγούδι είναι η φωνή) όσο έχουν δίκιο και οι υπόλοιποι που θέλουν να συζητήσουν το θέμα σε πιο γενική / θεωρητική βάση.

 

Από τη μια, νομίζω ότι κανείς δεν χρειάζεται να εξηγήσει στον superfunk ότι υπάρχει και άλλη μουσική πέρα από το λαϊκό τραγούδι. Έχω την αίσθηση ότι το γνωρίζει πολύ καλά και ότι σέβεται και τα υπόλοιπα είδη μουσικής.

 

Από την άλλη διαφωνώ με τον superfunk εδώ:

 

....

Ολα τα αλλα (για το τραγουδι παντα μιλαω) ειναι θεωρητικη συζητηση ανευ ουσιας και σημασιας μια και ....

 

Η διαφωνία μου, έγκειται στο ότι εδώ δεν καλούμαστε απλά να επιλύσουμε ένα πρακτικό πρόβλημα (με εξαίρεση τις περιπτώσεις που απαντάμε σε ένα μέλος που π.χ. του "τρίζει" μια χορδή).  

Εδώ βρισκόμαστε ΚΑΙ για να ανταλλάξουμε απόψεις με ακαδημαϊκό ενδιαφέρον. Είμαστε forum συζήτησης - όχι helpdesk.

 

Προσπαθήστε τώρα να μου εξηγήσετε πως βρήκαμε τρόπο να φαγωθούμε για κάτι τόσο απλό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία εξέλιξη! Τουλάχιστον κάπου προβάρετε μαζί...

 

Με πρόλαβε ο εύστοχος Harilatron σε αυτά που ήθελα να πω, αλλά ρε Superfunk νομίζω πως η προσέγγιση σου δεν επιτρέπει να εξελιχθεί διαφορετικά η κουβέντα παρά την πρόθεση κάποιων. Υπερθεματίζεις και τους αναγκάζεις να σου απευθυνθούν προσωπικά όταν τα τεκμήρια σου είναι... προσωπικά.

 

Το ξέρω πως είσαι σπουδασμένος πιανίστας και παιδί της πιάτσας παράλληλα και μπορείς να συμμετάσχεις έτσι κι αλλιώς. You made your point. Ασ' το να εξελιχθεί το θέμα προς τα πάνω και να μην κολλάμε στην έκταση της Βούλας Μπούλας...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον κάπου προβάρετε μαζί...

 

δε νομιζω μεγαλοι μουσουργοι σαν τον ndnikola να με καταδεχονται...αφου ειμαι κατιμας...& ασχολουμαι με το..τιποτενιο κοινο

 

Υπερθεματίζεις και τους αναγκάζεις να σου απευθυνθούν προσωπικά όταν τα τεκμήρια σου είναι... προσωπικά.

 

προσωπικο κριτηριο οτι ο τραγουδιστης καθοριζει τον τονο που πρεπει να ειπωθει ενα τραγουδι? :o...

 

ρε,τι μαθαινει κανεις γερνώντας.... ;D

 

 

Από τη μια, νομίζω ότι κανείς δεν χρειάζεται να εξηγήσει στον superfunk ότι υπάρχει και άλλη μουσική πέρα από το λαϊκό τραγούδι. Έχω την αίσθηση ότι το γνωρίζει πολύ καλά και ότι σέβεται και τα υπόλοιπα είδη μουσικής.

 

τι λες ρε παλικαρι?... :o

 

εγω μονο με σκυλους παιζω για την τερψη του...τιποτενιου κοινου....αντε να εχω ακουσει & κανα δυο "Μπλητλικα" στη ζωη μου (και πολλα λεω) ......και που τολμω να πω τη γνωμη μου σε ενα φορουμ γεματο...μουσουργους...και σοβαρους καλλιτεχνες ιερα τερατα της μουσικης.....πολυ ειναι.... ::)

 

αλλα εχουν και δικιο εδω που τα λεμε...ακου εκει Μπελου,Τσιτσανης,Αλεξιου και Καζαντζιδης...απο Πουτσινι και πανω....πρεπει να ασχολουμαστε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο να αντιμετωπίζει κάποιος τους συνομιλητές του σαν να έχουν χάσει το παιχνίδι πριν καν βγουν στο τερέν λόγω της εντύπωσης της αποκλειστικά ορθής άποψης που κάνει την διατύπωση των άλλων υπόθεση περιττή είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται.

 

Όπως διατυπώθηκε πριν, το πρώτο μέλημα πρέπει να είναι η ατμόσφαιρα του κομματιού και μετά σε λογικά πλαίσια η συνεργασία με τον εκάστοτε τραγουδιστή, όταν αυτός υπάρχει. Φυσικά θα έρθει στα μέτρα του (σε λογικά πλαίσια και σύμφωνα με κάποια μίνιμουμ στάνταρτς τονικής περιοχής που πρέπει να έχει) για να αποδώσει τα μέγιστα, αλλά πάντα σε συνεργασία με τον συνθέτη. Ο τραγουδιστής ούτε δικτάτορας είναι να επιβάλλει την άποψή του, ούτε εν τέλει αναντικατάστατος. Η διαδικασία φυσικά αλλάζει όταν γραφτεί ένα τραγουδιστικό κομμάτι κατευθείαν πάνω στην φωνή ενός συγκεκριμένου τραγουδιστή, οπότε εξ αρχής και όχι κατόπιν εορτής έχουμε συνυπολογισμό των δυο παραγόντων που συζητώνται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τραγουδιστής ούτε δικτάτορας είναι να επιβάλλει την άποψή του, ούτε αναντικατάστατος.

 

εντελως φιλικα μπορω να σου κανω μια ερωτηση?

 

εχεις δουλεψει ποτε σου με (επαγγελματια) τραγουδιστη? (δισκογραφια δηλαδη)

 

και ακομα μια...

 

σε μια υποθετικη περιπτωση που η Aretha Franklin δεχονταν να πει ενα τραγουδι σου και δεν της αρεσε (δεν την βολευε δηλαδη ωστε να αποδωσει το maximum) ο τονος που εσυ θελεις θα την εδιωχνες μια και ..ουδεις αναντικαταστατος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις πως όταν φέρνεις τη "φίρμα" λόγω απαίτησης της δισκογραφικής, είσαι υποχρεωμένος να φέρεις το κομμάτι εκεί που γουστάρει αλλιώς και εσύ θα χάσεις τη δουλειά σου, και κάποιος άλλος θα την πάρει, και θα μπεις στην fail list της δισκογραφικής. Εκεί δυστυχώς, φυσικά μπορεί να γίνει και δικτάτορας, και αναντικατάστατος. Το ανάποδο θα γίνει όταν η "φίρμα" είναι ο συνθέτης. Είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση αυτά είναι σκηνικά καταχρηστικής και εντελώς λανθασμένης καλλιτεχνικής σχέσης που ισχύουν σε μερικά είδη κυρίως της βιομηχανίας των χιτ, και όχι παντού.

 

Όσο για την Αρίθα, αν κάποιος ήταν ευλογημένος να δουλέψει με τέτοιο τέρας φωνητικής, ποιο πρόβλημα θα είχε να φέρει το κομμάτι εκεί που ήθελε? Φυσικά και δεν θα την "έδιωχνα". Θα καθόμουν να δω πού βρίσκεται το σημείο συνεργασίας και χρυσής τομής. Ούτως ή άλλως, ένας σωστός καλλιτέχνης (είτε τραγουδιστής, είτε συνθέτης) αυτό το αναζητά πρώτα ο ίδιος σαν πρώτη προτεραιότητα, αποσκοπώντας στο καλύτερο τελικό αποτέλεσμα κι όχι στην στείρα εξασφάλιση της βόλεψής του και της παχυλής αμοιβής του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Superfunk νομίζω πως το τελείωσες το θέμα... Δημιουργείς firewall στην εξέλιξη μιας κουβέντας. Η θέση σου είναι κατανοητή.

 

Οταν δεν έχουμε διάθεση να συνεννοηθούμε και μένουμε στις προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν εξυπηρετείται καμμία κουβέντα και αντιβαίνει τους κανονισμούς. Ας λήξει εδώ.

 

Προσωπικά ΔΕΝ τα ξέρω όλα και αφήνω να ακουστεί και κάνας άνθρωπος μήπως τσιμπήσω κάτι που μου λείπει ή τουλάχιστον να επιβεβαιωθώ πως είχα δίκιο τελικά.

 

Σχετικά με το θέμα θα ήθελα ν' ακούσω περισσότερους θεωρητικούς με πιό ακαδημαϊκή τοποθέτηση, που πάει πέρα από τα τραγούδια που γράφονται για το Top 40 και όλοι καταλαβαίνουμε το αυτονόητο. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις πως όταν φέρνεις τη "φίρμα" λόγω απαίτησης της δισκογραφικής

 

οχι δεν θελω να πω αυτο..

 

σου ξανακανω λοιπον την ερωτηση ακομα πιο απλα

 

"εχεις συνεργαστει ποτε με καποιον τραγουδιστη στα πλαισια καποιας δισκογραφικης δουλειας?"

 

Το ανάποδο θα γίνει όταν η "φίρμα" είναι ο συνθέτης

 

γνωριζω δεκαδες εξαιρετικους και πολυ επιτυχημενους συνθετες & εχω παρεβρεθει σε δεκαδες ηχογραφησεις τραγουδιων(και οχι μονο λαϊκων) ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ δεν επεβαλε τον τονο του τραγουδιου σε καποιον τραγουδιστη,ισα-ισα μαλιστα το μεγαλυτερο...αγχος τους (ειδικα σε οσους ειναι και παραγωγοι) ειναι να βρουνε τον σωστο τονο στον οποιο μπορει να αποδωσει το κομματι τους.

 

βασικα εστειλα σε δυο απο αυτους λινκ με την κουβεντα που κανουμε και ο ενας γελαει ακομα ενω ο δευτερος δεν... πιστευει αυτα που διαβαζει...(με την εννοια οτι ποτε στη ζωη του δεν του περασε απο το μυαλο να κανει...θεμα...για τον τονο ενος τραγουδιου) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου