Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις-προτάσεις-παρατηρήσεις για την Tonelab ST


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Μπράβο reflexes η αυλή...)

Ερώτηση: Πόσο έχεις παιδευτεί για να φτιάξεις ένα "δικό σου" βρώμικο";

 

Δεν ξέρω τί λένε τα presets της ST αλλά τω καιρώ εκείνω που ξεκινούσα με την SE...λίγα πράγματα για μεσαία/πηχτά γκάζια.

Διαισθητικά τελείως, δεν πείθομαι ότι φταίνε τα ακουστικά...Μπορεί να θέλει κι άλλο σκάλισμα, ή μπορεί να έχουμε ασυμφωνία χαρακτήρων... ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Μπράβο reflexes η αυλή...)

Ερώτηση: Πόσο έχεις παιδευτεί για να φτιάξεις ένα "δικό σου" βρώμικο";

 

Δεν ξέρω τί λένε τα presets της ST αλλά τω καιρώ εκείνω που ξεκινούσα με την SE...λίγα πράγματα για μεσαία/πηχτά γκάζια.

Διαισθητικά τελείως, δεν πείθομαι ότι φταίνε τα ακουστικά...Μπορεί να θέλει κι άλλο σκάλισμα, ή μπορεί να έχουμε ασυμφωνία χαρακτήρων... ;D

 

Δεν διαφωνώ στο οτι ίσως θέλει περισσότερο σκαλισμα, αν δεν έγραφα από tablet θα το είχα προσθέσει στο πρώτο post.

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μπράβο reflexes η αυλή...)

Ερώτηση: Πόσο έχεις παιδευτεί για να φτιάξεις ένα "δικό σου" βρώμικο";

 

Δεν ξέρω τί λένε τα presets της ST αλλά τω καιρώ εκείνω που ξεκινούσα με την SE...λίγα πράγματα για μεσαία/πηχτά γκάζια.

Διαισθητικά τελείως, δεν πείθομαι ότι φταίνε τα ακουστικά...Μπορεί να θέλει κι άλλο σκάλισμα, ή μπορεί να έχουμε ασυμφωνία χαρακτήρων... ;D

 

Κοίτα,η αλήθεια είναι -όπως έγραψα και στο αρχικό post- πως δεν την έχω δοκιμάσει αρκετά λόγω έλλειψης χρόνου,ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα...Ξεκίνησα όμως επίτηδες και υποθέτοντας πως τα presets είναι από αρκετά έως πολύ ενδεικτικά των δυνατοτήτων της.

 

Όσον αφορά τα ακουστικά με προβλημάτισε πολύ που τα ίδια συνδεδεμένα στο JMP1 είχαν αξιοπρεπέστατη απόδοση,ενώ στην Tonelab...καταστροφή του Δράμαλη... ;D Φυσικά και δεν συγκρίνω ένα μηχάνημα των €175 με ένα των 1500...Eπιπλέον,φυσικά και δεν περιμένω να έχω τα ίδια αποτελέσματα με ακουστικά με αυτά από όταν είναι συνδεδεμένη σε ενισχυτή.

 

Εσύ αφού το έψαξες είχες ικανοποιητικά αποτελέσματα;Τα τζιτζίκια ηρεμήσανε,γιατί εμένα με φόβισαν... ;D

 

Και εγώ το έχω αυτό το κατασκεύασμα, οι παρατηρήσεις μου είναι οι ίδιες με τις δικιες σου πάνω κάτω (πολλά τζιτζίκια  :'( )

 

Άρα δεν είμαι τρελός... ;D

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας παραπεμψω και σε ενα σχετικο θρεντ οπου ο κυριος spimav_z κανει μια πολυ καλη συγκριση μεταξυ των SE και LE

αξιζει πιστευω να το διαβασετε - θα σας φυγουν αρκετες αποριες αν οχι προς την αγορα καποιων απο τις tonelab γενικοτερα οσο στο τι μελη γενεσθαι σαν πεταλιερες (συγνωμη που το θεμα δεν ειναι για την ST που ανοιξες αλλα πανω κατω δεν εχουν πολλες διαφορές σαν πεταλιερες)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159170.0

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,η αλήθεια είναι -όπως έγραψα και στο αρχικό post- πως δεν την έχω δοκιμάσει αρκετά λόγω έλλειψης χρόνου,ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα...Ξεκίνησα όμως επίτηδες και υποθέτοντας πως τα presets είναι από αρκετά έως πολύ ενδεικτικά των δυνατοτήτων της.

 

Όσον αφορά τα ακουστικά με προβλημάτισε πολύ που τα ίδια συνδεδεμένα στο JMP1 είχαν αξιοπρεπέστατη απόδοση,ενώ στην Tonelab...καταστροφή του Δράμαλη... ;D Φυσικά και δεν συγκρίνω ένα μηχάνημα των €175 με ένα των 1500...Eπιπλέον,φυσικά και δεν περιμένω να έχω τα ίδια αποτελέσματα με ακουστικά με αυτά από όταν είναι συνδεδεμένη σε ενισχυτή.

 

Εσύ αφού το έψαξες είχες ικανοποιητικά αποτελέσματα;Τα τζιτζίκια ηρεμήσανε,γιατί εμένα με φόβισαν... ;D

 

Από τη μία θέλω να ελπίζω πως τα presets ενός προπέρσινου πολυεφέ έχουν υποστεί μια κάπως καλύτερη επεξεργασία από τα αντίστοιχα...δεκαετίας (?) που μας φάγανε. ;D

Από την άλλη υποθέτω πως η βασική φιλοσοφία κατασκευής δεν έχει αλλάξει, και με δεδομένο ότι λίγο ως πολύ εμείς οι... SE-άδες τα έχουμε φέρει στα μέτρα μας τα μπλε βαρίδια, φαντάζομαι ότι έχεις περιθώρια.

 

Βέβαια, τα παραπάνω αφορούν χρήση μπροστά σε καθαρό κανάλι λαμπάτου. Με ακουστικά έχω πειραματιστεί ελάχιστα, χωρίς να απογοητευτώ πάντως...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, η ST δεν έχει VR Gain? Γιατί όλο το "ζουμί" στα γκάζια είναι εκεί.

Μήπως μέσω software (editor) έχει περισσότερες επιλογές συμπεριλαμβανομένου και του VR Gain?

 

Πάντως προσωπικά, ως κάτοχος της SE μπορώ να πω ότι το γκάζι της μου περισσεύει κυριολεκτικά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την st σχεδον απο 2 χρονια και την εχω δοκιμσει σε αρκετα διαφορετικα τερματικα.

Συμπερασμα...

 

Αλλιως ακουγεται σε φτηνα ακουστικα,

αλλιως στα akg k450 (hi-fi) που μου κοστισαν 80 ευρω

αλλιως στον στερεοφωνικο μου ενυσχητη με celestion ηχεια και subwoofer,

αλλιως μπροστα απο τον lionheart lt-5 και

αλλιως οταν τη βαζω στο return της λουπας του.

 

Φυσικα το χειροτερο του ειναι τα φτηνα ακουστικα  ενω με τα Κ450 ειναι ονειρο.

 

Παντως για τη δουλεια που τη θες (practise στο σπιτι),με ενα καλο

ζευγαρι ακουστικα και το mp3 σου στο aux in εισαι jet. ;)

 

www.myspace.com/kouroubela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, τα παραπάνω αφορούν χρήση μπροστά σε καθαρό κανάλι λαμπάτου. Με ακουστικά έχω πειραματιστεί ελάχιστα, χωρίς να απογοητευτώ πάντως...

 

Όντως με τους ενισχυτές που τη δοκίμασα είχα αρκετά καλά αποτελέσματα(βέβαια τα βρώμικά της ωχριούσαν σε σχέση με αυτά των ενισχυτών,αλλά εν τέλει ήταν αρκετά ικανοποιητικά),αλλά την αγόρασα κυρίως για practicing/play-along με ακουστικά...Με τι ακουστικά τη δοκίμασες;

 

Συγγνώμη, η ST δεν έχει VR Gain? Γιατί όλο το "ζουμί" στα γκάζια είναι εκεί.

Μήπως μέσω software (editor) έχει περισσότερες επιλογές συμπεριλαμβανομένου και του VR Gain?

 

Πάντως προσωπικά, ως κάτοχος της SE μπορώ να πω ότι το γκάζι της μου περισσεύει κυριολεκτικά.

 

Με πιάνεις αδιάβαστο,αλλά απ΄όσο θυμάμαι διαβάζοντας το manual,δεν νομίζω οτί έχει.Πάντως δεν είπα οτί δεν έχει πολλά βρώμικα -ίσα ίσα- είπα πως δεν με εντυπωσίασαν σε ότι αφορά την ποιότητά τους...

 

 

Εχω την st σχεδον απο 2 χρονια και την εχω δοκιμσει σε αρκετα διαφορετικα τερματικα.

Συμπερασμα...

 

Αλλιως ακουγεται σε φτηνα ακουστικα,

αλλιως στα akg k450 (hi-fi) που μου κοστισαν 80 ευρω

 

Φυσικα το χειροτερο του ειναι τα φτηνα ακουστικα  ενω με τα Κ450 ειναι ονειρο.

 

Παντως για τη δουλεια που τη θες (practise στο σπιτι),με ενα καλο

ζευγαρι ακουστικα και το mp3 σου στο aux in εισαι jet. ;)

 

 

Bingo...Γι΄αυτό ήθελα να πάρω γνώμες για πιθανά ζευγάρια ακουστικών.Τα Κ44 που έχω τώρα νομίζω οτί την αδικούνε...

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ξεκίνησα όμως επίτηδες και υποθέτοντας πως τα presets είναι από αρκετά έως πολύ ενδεικτικά των δυνατοτήτων της.

 

Να μην υποθετεις,τα Presets της TL εχουν τον ιδιο γνωμωνα με τα  Presets ΟΛΩΝ των πεταλιερων του πλανητη...δηλ.την ικανοποιηση του..."γουστου" του μεσου 13χρονου ο οποιος ακουει Trisatanic Death Diabolator και "καθαρος" ηχος για αυτον ειναι η εισαγωγη του Smoke on the Water.... ;D

 

φτιαξτο μονος σου λοιπον... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου