Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις-προτάσεις-παρατηρήσεις για την Tonelab ST


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Πες,πες,πες" ο Superfunk (κυρίως) και διαβάζοντας τα διάφορα threads για την Tonelab,είπα να αγοράσω μία...

 

Επίτηδες αγόρασα το βασικό μοντέλο για διάφορους λόγους.Ο κυριότερος λόγω μεγέθους.Σκοπεύω να την παίρνω μαζί μου σε ταξίδια.Την αγόρασα κυρίως για practicing (ειδικά σε "άγριες" ώρες) και ειδικά πριν την αγοράσω,όταν διάβασα οτί μπορείς να συνδέσεις στο AUX IN μία πηγή ήχου και να παίξεις παράλληλα με το κομμάτι που ακούγεται.Δυστυχώς έχω ελάχιστο χρόνο και για μένα είναι πολύτιμο έστω και για λίγη ώρα κάθε μέρα να μπορώ να παίζω κιθάρα...Κάποιοι γνωρίζουν οτί είμαι φανατικός vintage-άκιας,αλλά είναι μιά λέξη να ανάψεις μία κεφαλή συνδεδεμένη με μία 4x12 καμπίνα στις 2:00 το πρωί... ;D

 

Έως τώρα την δοκίμασα:

 

1.Μόνη της (με ακουστικά)

 

2.Συνδεδεμένη σε Marshall Class 5 μαζί με ένα JMP1

 

3.Συνδεδεμένη σε Marshall Jubilee Combo (με και χωρίς το JMP1)

 

4.Συνδεδεμένη σε Marshall Silver Jubilee με καμπίνα Marshall 4Χ12 1960AV

 

5.Συνδεδεμένη σε Marshall τελικό EL34 50/50,με το JMP1 και την 1960AV

 

6.Συνδεδεμένη σε original Marshall "Plexi" του 69 με την 1960AV

 

 

Τον περισσότερο χρόνο τον αφιέρωσα δοκιμάζοντάς την μόνη της που -όπως είπα- είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο την αγόρασα.Τα ακουστικά τα οποία χρησιμοποίησα είναι τα AKG K44 τα οποία είναι της πλάκας...Ειδικά στα "βρώμικα" τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά...Αυτό που με προβλημάτισε βέβαια,είναι οτί τα ίδια ακουστικά συνδεδεμένα στο JMP1 είχαν αξιοπρεπέστατο ήχο και εδώ είναι που άρχισα να σκέφτομαι οτί τα βρώμικα της ST είναι απλά πολύ μέτρια...Θα ήταν άδικο και ανόητο ,όμως,να συγκρίνω ένα μηχάνημα των €175 με ένα των €1500...Επίσης δεν την έχω δοκιμάσει αρκετά ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα,οπότε υπομονή.Και εδώ έρχεται μία ερώτηση.Ποιά ακουστικά θα μου προτείνατε να αγοράσω ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιό καλά αποτελέσματα;Το ιδανικό θα ήταν να τα έχει ήδη κάποιος και να τα χρησιμοποιεί με την ST...

 

Μερικές σκόρπιες παρατηρήσεις όσον αφορά την ST έως τώρα...

 

-Πολύ ωραία καθαρά

-Μέτρια βρώμικα με πολλά χαρούμενα τζιτζίκια... ;D

-(Γενικά) Πολύ ωραία εφφέ

-Εντυπωσιακό EQ

-Compressor της πλάκας...

-Φοβερό Wah-Wah...

-Καλή ποιότητα κατασκευής  ;D

-Εύκολη στη χρήση της (μου κάνει εντύπωση που λένε οτί είναι δύσκολη στη χρήση της...)

 

Κάθε παρατηρηση,συμβουλή ερώτηση ευπρόσδεκτη...

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά κανένας δεν έχει την tonelab...? ;D Superfunk την πούλησες? ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές....Αυτά είναι του διαβόλου μηχανήματα ωρέ...  ;D

 

και μερικα tips (οσον αφορα την tonelab)

 

οταν την χρησιμοποιουμε μπροστα απο λαμπατο ενισχυτη (οχι στη λουπα,απλα μπροστα απο εναν ΚΑΘΑΡΟ λαμπατο ενισχυτη)

 

1.ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ CABINET SIMULATIONS

 

2.ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΑΣ ΗΧΟ  ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΦΕ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΗΧΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ Γ....ΜΕ  :oops:  ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ

 

3.ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΩΜΙΚΟ ΗΧΟ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΩΝ ΒΡΩΜΙΚΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΜΑΣ (ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ LEVELS,EQ,GAIN) AΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ" ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ (ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ)

& ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ :wink:

 

4.ΡΥΘΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΥPASS ΗΧΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΜΕ ΤΟΝ EFFECTED (TO MANUAL ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ)

 

Από παλαιότερο ποστ του Superfunk (από thread που έχω ''στικάρει'' καθώς περιείχε πολλές πληροφορίες για πεταλιέρες, 4 cable method κ.τ.λ.).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο υπερφάνκιος έχει τη SE - αν δεν κάνω μεγάλο λάθος - και οχι την ST

 

Δεν κάνεις λάθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις λάθος :)

l.jpg

 

επιβεβαιωση ?  :D :D

 

 

να κανω μια ερωτηση που απευθυνεται και στις πεταλιερες

 

ειχα διαβασει σε ενα ξενο φορουμ οτι αυτες οι πεταλιερες της vox επειδη εχουν την λαμπα μπορεις να την συνδεσεις "απευθειας" σε καμπινα χωρις ενισχυτη και να παιξει.....ισχυει ?  ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές....Αυτά είναι του διαβόλου μηχανήματα ωρέ...  ;D

 

Ευχαριστώ Γιάννη.Είναι όντως του διαβόλου,αλλά είναι πρακτική η άτιμη... ;D

 

Διάβασα όλα τα σχετικά thread,προτού ανοίξω το δικό μου,αλλά ειδικά στο θέμα των ακουστικών δεν είδα κάτι σχετικό...Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα διαβασει σε ενα ξενο φορουμ οτι αυτες οι πεταλιερες της vox επειδη εχουν την λαμπα μπορεις να την συνδεσεις "απευθειας" σε καμπινα χωρις ενισχυτη και να παιξει.....ισχυει ?  ??? ???

 

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξει αλλά με πολύ χαμηλή ένταση, δεν πρέπει όμως να το κάνεις διότι η έξοδος της

πεταλιέρας βρίσκεται εκεί για τη σύνδεση ακουστικών τα οποία έχουν πολύ μεγαλύτερη

αντίσταση από τα μεγάφωνα και μάλλον η πεταλιέρα αργά ή γρήγορα θα τα τινάξει.

Το είχα δοκιμάσει όταν είχα την ST σε μεγάφωνο με 102db ευαισθησία και η ένταση ήταν

αρκετή για παίξιμο σε δωμάτιο, ειδικά με τις προσομοιώσεις high gain ενισχυτών στο τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το έχω αυτό το κατασκεύασμα, οι παρατηρήσεις μου είναι οι ίδιες με τις δικιες σου πάνω κάτω (πολλά τζιτζίκια  :'( )

 

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου