Προς το περιεχόμενο

Fender Strat Plus.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ωραια σελιδα με πληροφοριες γι αυτη τη οχι so beloved σειρα της fender

 

http://xhefriguitars.com/page2.html

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Δύο χρόνια νωρίτερα η Fender κυκλοφόρησε την Strat Plus Deluxe με τρεις διαφορετικούς σένσορες (μπλε, ασημί, κόκκινο) και έναν καβαλάρη Floyd Rose Deluxe Locking που κλείδωνε τις χορδές στο lsr nut

Να συμπληρώσω ότι κάποιες plus deluxe φορούσαν το στάνταρ 2 point tromolo και όχι το floyd. Επίσης οι σένσορες, πάλι στις plus deluxe, κυκλοφόρησαν και σε κόκκινο-χρυσό-μπλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι κάποιες plus deluxe φορούσαν το στάνταρ 2 point tromolo και όχι το floyd. Επίσης οι σένσορες, πάλι στις plus deluxe, κυκλοφόρησαν και σε κόκκινο-χρυσό-μπλε.

 

 

Οι Plus Deluxe είχαν πάντοτε έναν ασημί σένσορα στη μέση. Χρυσό σένσορα στο κέντρο διέθετε μόνο η Ultra (μερικές Ultras είχαν έναν ασημένιο σένσορα στο κέντρο και οι κουκίδες στην ταστιέρα ήταν κανονικές λευκές).

 

Τα δύο πρώτα χρόνια οι μαγνήτες στις Plus Deluxe ήταν δύο ασημένιοι σένσορες κοντά στο μπράτσο και τη μέση και ένας μπλε σένσορας κοντά στον καβαλάρη.

 

Κατά τα άλλα ο καβαλάρης ήταν ένας κανονικός deluxe non-locking με το ίδιο pop-in χερούλι όπως ο mini floyd rose.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Plus Deluxe είχαν πάντοτε έναν ασημί σένσορα στη μέση. Χρυσό σένσορα στο κέντρο διέθετε μόνο η Ultra

Έχει ένας φίλος Plus deluxe σε φινίρισμα natural με χρυσό (μαμίσιο) στη μέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένας φίλος Plus deluxe σε φινίρισμα natural με χρυσό (μαμίσιο) στη μέση.

 

 

Μήπως η κιθάρα του φίλου σου είναι εφοδιασμένη με τον ενεργό mid-booster των 25dB? Έχω δει αρκετές κιθάρες Plus και American Deluxe να φοράνε αυτό ενεργό κύκλωμα το οποίο σχεδιάστηκε αρχικά για τους χρυσούς μονοπήνιους της Clapton signature series εκείνης της εποχής.

 

Δεν έχω ακούσει ποτέ τον κόκκινο σένσορα με το ενεργό boost.

 

Λέγεται μάλιστα πως ο ήχος του red lace sensor (ειδικά όταν πρόκεται για ένα διπλό μαγνήτη dually) ακούγεται υπερβολικά δυνατός όταν φορτσάρεις το boost στα 25dB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα ενας φιλος απεκτησε μια με 3 χρυσους σενσορς.Την βαλαμε στον ενισχυτη και η κιθαρα απλα τα σπαει.Εχει απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει ποτε.Και οι μαγνητες ειναι απιστευτα καθαροί χωρις ο ηχος τους να ειναι "αδειος".Πιο strat απο strat.Nestora go for it δεν θα το μετανοιωσεις.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλούσα κι εγώ την δική μου αλλά το μετάνοιωσα....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν η πρωτη μου σοβαρη κιθαρα που την αγορασα με τα πρωτα λεφτα που εβγαλα μολις απολυθηκα απο φανταρος...Εχει πουληθει κανα δυο χρονια τωρα.Ηταν απο τα οργανα που μπορουσε να κανει λιγο απ ολα και τιποτα καλα .Κατι σα τα  on-off σε μηχανακι... ;)

Βεβαια οι απαιτησεις και οι γνωσεις της εποχης ηταν απειρως λιγοτερες κι ετσι και μονο που εγραφε Fender επανω ηταν αρκετο.Στην πορεια αλλαξα μπρατσο ,μαγνητες,τρεμολο, περασε απο διαφορα σταδια μεχρι που την ξαναδεσα "μαμισια" με τους σενσορες για να την ξανακουσω.Τοτε ηταν που πηρα την αποφαση μετα απο 20 χρονια να την αποχωριστω...Γιατι εν τω μεταξυ ειχα παιξει και ακουσει "κανονικες" στρατ με τον γνωστο ηχο και ο πλαστικος ,ψευτικος πλην εντελως αθορυβος  ηχος του σενσορα μου γυρναγε το στομαχι...

Απο την "μανα"της ειχε μπλε μπροστα,ασημι στην μεση και κοκκινο πισω.Πολυ συντομα αντικατεστησα τον ασημι με χρυσο για να παρει λιγο στρατιλα.Παντα θα την θυμαμαι σαν την πρωτη μου original Fender! :)

FENDER_STRATOCASTER_DELUXE_PLUS_NATURAL_89_with_FENDER_LACE_SENSORSredgoldbluesilver..thumb.JPG.b37e47907f3dbb2ae27275f1060c8fe3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως η κιθάρα του φίλου σου είναι εφοδιασμένη με τον ενεργό mid-booster των 25dB?

 

Όχι, μόνο tbx έχει από "εξωτικά" χαρακτηριστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου