Προς το περιεχόμενο

Κόστος για αλλαγή ταστιέρας σε ηλεκτρική κιθάρα του 60


dr.crash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται λίγο και το σημείο που ήταν ξεκολημένη η ταστιέρα από το μανίκι, όπου έβαλε εποξική κόλα και σταμάτησαν όλα τα τριξίματα.

 

Σε αυτό το μήνυμα βάζω και μια φωτογραφία με το nut για να δεις πόσο κοντά φέρνει τις χορδές επάνω στο μπράτσο.

 

Ο μάστορας πιστεύει ότι είναι λάθος η θέση του nut. Εγώ όσες Hagstrom III και ΙΙ έχω δει στο internet μου φαίνεται ότι έχουν το ίδιο nut, στην ίδια θέση.

DSC05117.thumb.JPG.06574e358b214df573f7bf2267aab7af.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ταστιερα απο οτι βλεπω απο την φωτογραφια δεν χρειαζεται να αλλαξεις. βγαζεις ταστα, τριψιμο-leveling και βαζεις τα καινουρια. το nut στη θεση σου θα το αλλαζα, οπως το βλεπω δεν μου γεμιζει το ματι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με E.G.

 

Δεν φαίνονται και τόσο τραγικά τα πράγματα. Με αλλαγή τάστα και nut πιστεύω είναι έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks E.G και mkm.

 

Αυτή τη στιγμή η κιθάρα κρατάει εντυπωσιακά το κούρδισμά της ακόμα και με πολύ άτσαλο και σκληρό παίξιμο στο vibrato.

Υπάρχει περίπτωση με αλλαγή του nut να χάσω από το κούρδισμά της;

(δεδομένου ότι το nut είναι μαμίσιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτιαξεις ενα καλο nut, δεν θα εχεις τετοια προβληματα. αν το nut ειναι 'αγριο' και σκαλωνουν οι χορδες τοτε αρχιζουν προβληματα με το κουρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πανικός.

Η ταστιέρα σου έχει αρκετό ψωμι ακόμα, βλέπω radious 12 ή 14 intches ,  πας για αλλαγή τάστων και αν θέλεις κρατας και το παλιό nut εφ όσον η ταστιέρα φαγωθεί 1-2 χιλ. Για να μπουν με σιγουριά τα νέα τάστα.

Πρόφατα άλαξα τάστα σε δική μου κιθάρα Gibson του 67  και με χαρά πέταξα το nut και τα παλιά κλειδιά αφού αντικαταστάθηκαν με original νεότερα.

  Εχουμε καταντήσει νεκρόφιλοι!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις φωτό δεν φαίνεται κανένα πρόβλημα. Το nut βέβαια δείχνει ΓΤΠ. Τι έγινε, κάποιος το κατέβαζε όσο κατέβαιναν τα τάστα;; Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ειδα τις φωτο πηγα ΑΜΕΣΩΣ να ποσταρω για να "κραξω" αυτον που σου ειπε για αλλαγη ταστιερας αλλα.....ρε παιδια για κοιταξτε λιγο καλυτερα εκει που εχω σημειωσει με κοκκινο βελακι -- σκαμενο ειναι το σημειο ? ή μου φενεται ? γιατι τοση ωρα το κοιταζω και προσπαθω να βρω την γωνια που κανει στο τελος τις ταστιερας κατω και σε εκεινο το σημειο δεν το βλεπω  ??? ???

hangstrom_3.thumb.JPG.03546bd6cb2e764b40f8de279dc459b8.JPG

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον τα νερα ειναι ετσι που σου δινει την αισθηση οτι εχει 'σκαφτει'. βεβαια καλο ειναι να μας πει και ο ιδιος

 

Κι'εγώ έτσι πιστεύω, αλλά δεν τρέχει τίποτα, εγώ τις κάνω έτσι επίτηδες.  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου