Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος η Οχι με χρηση πεταλιερας ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα σε ολα  τα  μελη.Παιδια θα  ηθελα τα  φωτα σας στο εξης θεμα.Παιζω με εναν marshall mg 100 DFX  χρησιμοποιοοντας ΜΟΝΟ το καθαρο του καναλι και τους ηχους μου (Clasic Rock)τους εχω κανει χρησιμοποιοντας το pod Xt live της Line 6.Θα  εχω καλυτερο  ηχο αν παρω εναν λαμπατο ενισχυτη και χρησιμοποιοντας ΜΟΝΟ το καθαρο του καναλι παντα  με την πεταλιερα; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Με ενα καλο λαμπατο με ωραιο καθαρο, οχι απαραιτητα ακριβο και με το pod σου θα βγαλεις ηχο τρομερα ανωτερο απο αυτο που βγαζεις με τον mg. Ο ενισχυτης ειναι η βαση του ηχου σου και παιζει τεραστιο ρολο. Και απλα τα καθαρα ενος ωραιου λαμπατου ειναι  μια τρομερα καλυτερη απο τα πλαστικα καθαρα του Mg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πράγματι θα έχεις σαφώς καλύτερο καθαρό ήχο αλλά φοβάμαι ότι το Pod ίσως να δείχνει τον καλύτερο εαυτό του με τον τρανζιστοράτο ενισχυτή.

Σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξεις κάποιους παραμέτρους καθώς και το EQ του Pod.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα σε ολα  τα  μελη.Παιδια θα  ηθελα τα  φωτα σας στο εξης θεμα.Παιζω με εναν marshall mg 100 DFX  χρησιμοποιοοντας ΜΟΝΟ το καθαρο του καναλι και τους ηχους μου (Clasic Rock)τους εχω κανει χρησιμοποιοντας το pod Xt live της Line 6.Θα  εχω καλυτερο  ηχο αν παρω εναν λαμπατο ενισχυτη και χρησιμοποιοντας ΜΟΝΟ το καθαρο του καναλι παντα  με την πεταλιερα; ???

 

Xrhsimopoiousa kai egw thn pod live xt mou me ton mg 30 kai pragmatika den bgazeis oute to 30% tou hxou ths petalieras. Egw tuxainei kai exw ena lampato hi-fi me polla watt kai 4 hxeia ntoulapes kai phra ena kallwdio me 2 karfia apo thn mia kai duo (aspro-kokkino) apo thn allh, ta evala stis (left-right) e3odous tou pod kai ta esteila se mia apo tis eisodous tou enisxhth kai pragmatika kovei k***s kai einai kai stereo. A exeis thn dynatothta kane to idio, estw kai me aplo hi-fi h kalutera me konsola. To pod einai sxediasmeno gia auto ton logo.

 

An kaneis kati tetoio mhn 3exaseis na valeis to OUTOUT MODE-->STUDIO DIRECT

An den vriskeis kalwdio san ayto pou sou eipa mporeis na valeis me ena kalfi apo thn mia sthn e3odo twn akoustikwn kai pali na to steileis ston enisxyth me (aspro-kokkino)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι κι εγω της αυτης νοοτροπιας δηλ.ενος ΚΑΛΟΥ λαμπατου και ''καθαρου'' ενισχυτη κι ολα τα υπολοιπα με πεταλια.

Το ιδανικο θα ηταν ενας συνδιασμος υπεροχου καθαρου,ζεστου παραμορφωμενου ηχου και σφιχτου γκαζιου, αλλα μαλλον αυτος ο ενισχυτης υπαρχει μονο στην φαντασια μας (για τις οικονομικες δυνατοτητες που εχουν οι περισσοτεροι)

Για την πεταλιερα εχω καποιες αμφιβολιες κατα ποσο ενα ψηφιακο κουτι οσο καλο κι αν ειναι μπορει να ακουστει οπως ενα καλο αναλογικο πεταλι,αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια που εχει να κανει με θεμα κοστους γουστου κ.λ.π

Μην ξεχνας ΠΟΤΕ οτι ο ηχος  ειναι μια αλυσιδα.

Σ εναν καλο ενισχυτη θα βγουν ολα στη φορα, καλωδια,κιθαρες ,πεταλιερες... ;)οποτε ισχυει και το γωστο ρητο:

ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xrhsimopoiousa kai egw thn pod live xt mou me ton mg 30 kai pragmatika den bgazeis oute to 30% tou hxou ths petalieras. Egw tuxainei kai exw ena lampato hi-fi me polla watt kai 4 hxeia ntoulapes kai phra ena kallwdio me 2 karfia apo thn mia kai duo (aspro-kokkino) apo thn allh, ta evala stis (left-right) e3odous tou pod kai ta esteila se mia apo tis eisodous tou enisxhth kai pragmatika kovei k***s kai einai kai stereo. A exeis thn dynatothta kane to idio, estw kai me aplo hi-fi h kalutera me konsola. To pod einai sxediasmeno gia auto ton logo.

 

An kaneis kati tetoio mhn 3exaseis na valeis to OUTOUT MODE-->STUDIO DIRECT

An den vriskeis kalwdio san ayto pou sou eipa mporeis na valeis me ena kalfi apo thn mia sthn e3odo twn akoustikwn kai pali na to steileis ston enisxyth me (aspro-kokkino)

Φιλαρακι  Van Der Alexius  εκανα  τη συνδεση στερεο  και πραγματικα εχει αλλες δυνατοτητες με τον MG  THANKS.Το επομενο βημα να δοκιμασω το pod με λαμπατο.Αληθεια η λυση του αυτοενισχυομενου  ηχειου  τι σας  λεει?Εχω ακουσει  και καλες και κακες γνωμες........Λαμπατο η αυτοενισχυομενο ηχειο  για  σπιτι και για live ΄;;;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου