Προς το περιεχόμενο

Bend τριμιτονίου.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

3 βασικες επιλογες:

 

-Δυναμωμα χεριων

-Πιο ψηλο action

-Ελαφρυτερες χορδες στη στρατ απο οτι στην LP (ισως ενα 009-046 σετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι radius 9,5.

 

Πριν ανεβάσω τις χορδές, η γέφυρα που την έκανα floating δεν παίζει κανένα ρόλο? Αν θέλω δηλαδή να την ξαναπακτώσω?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

 

ΑΝ ΟΝΤΩΣ είναι 1mm το action στο 12ο τάστο στη Μι καντίνι, αυτό σημαίνει ~2,8/64" (συνήθως έτσι το μετράνε). Δεν ξέρω πως το μέτρησες και με τι ακρίβεια, εγώ χρησιμοποιώ ένα μαραφέτι του Stewmac.

 

Αυτό το action είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλό, για radius κάτω από 15"-16" εκτός αν θέλεις να κάνεις bend ημιτονίου, δηλαδή... vibrato.  :P

 

Πολύ απλά, το δάκτυλο δεν μπορεί να κάνει μοχλό ώστε να σηκώσει τη χορδή. Και να είσαι σίγουρος ότι ΑΝ είχες τη δύναμη να το κάνεις, θα έσβηνε η νότα.

 

Οπότε σήκωσε το action στη Μι καντίνι στα 4/64" περίπου και βλέπεις. Ανάλογα για τις υπόλοιπες χορδές (αν είναι ολόσωστα τα τάστα, στη μπάσσα Μι θα πρέπει να έχεις 5,5/64" ή κάπου εκεί).

 

Τα παραπάνω ΔΕΝ έχουν να κάνουν με το πάχος των χορδών, πιθανώς οι 10άρες να είναι και προτιμότερες. Ισως προκλήθηκαν από τους πειραματισμούς με το τρέμολο (κατέβηκε δηλ. το action).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, θα την ξανάρυθμίσω αύριο μιας και πρέπει να κοιμηθώ και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Ευχαριστω πολύ!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ανεβάσω τις χορδές, η γέφυρα που την έκανα floating δεν παίζει κανένα ρόλο? Αν θέλω δηλαδή να την ξαναπακτώσω?

 

Πώς την πάκτωσες; Με ελατήρια μόνο ή έχει κάποιο σύστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ανεβάσω τις χορδές, η γέφυρα που την έκανα floating δεν παίζει κανένα ρόλο? Αν θέλω δηλαδή να την ξαναπακτώσω?

 

OK.

 

Επειδή κυκλοφορεί πολύ παραφιλολογία, ιδού ποια είναι η πραγματικότητα: η γέφυρα της Strat ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ για να είναι floating. Και η δεύτερη πραγματικότητα: κρατάει το κούρδισμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ όταν είναι floating.  ;)

 

Στη δική μου Strat την έχω έτσι ώστε να μπορώ να σηκώνω με το tremolo τουλάχιστον τριημιτόνιο στη Σολ. Στο τρέμολο που έχω (Wilkinson VSVG) είναι περίπου παράλληλα τα σελάκια με το σώμα, ίσως λίγο προς τα μπρος. Παρεμπιπτόντως το action είναι 3,5/64", αλλά έχει γίνει "δουλειά" στα τάστα (9,5" radius επίσης).

 

Θα έλεγα να ρυθμίσεις ΠΡΩΤΑ το τρέμολο, εκεί που το θέλεις (floating) και μετά να ανεβάσεις τα σελάκια ώστε να έρθουν εκεί που πρέπει. Μην ξεχνάς ΠΑΝΤΑ να ξεκουρδίζεις λίγο τη χορδή πριν ανεβάσεις τα σελάκια. Και, βέβαια, μπορείς να το κάνεις "με την αίσθηση" ή να μετρήσεις. Προτείνω να φέρεις εκεί που θέλεις τη Μι και μετά να μετρήσεις για τις υπόλοιπες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK.

Επειδή κυκλοφορεί πολύ παραφιλολογία, ιδού ποια είναι η πραγματικότητα: η γέφυρα της Strat ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ για να είναι floating. Και η δεύτερη πραγματικότητα: κρατάει το κούρδισμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ όταν είναι floating.  ;)

 

Δεν ξέρω αν είναι δική μου εντύπωση αλλά στη στρατ μου -που έχει vintage tremolo- κάνει και bend πιο εύκολα όταν είναι floating (σε σχέση με μία πολύ σκληρή ρύθμιση ελατηρίων που είχα κάνει για να μην είναι floating).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω ότι κατέχεις την τεχνική γενικά , οπότε δε συζητάμε για τα βασικά, να υποστηρίζεις το δάχτυλο που κάνει bend, να σπρώχνεις από τον καρπό κλπ.

 

Σε ποιο τάστο προσπαθείς να κάνεις bend τριημιτονίου; Mε ποιο δάχτυλο;

 

Επίσης αν έχεις τη γέφυρα floating, ενώ ίσως σου φαίνεται λίγο πιο μαλακιά η χορδή, για να φτάσεις το bend στη νότα που θες πρέπει να σπρώξεις τη χορδή λίγο πιο "μακριά", καθώς όταν τη σηκώνεις τραβάς λίγο και τα ελατήρια αναγκάζοντας το τρέμολο να κάνει ένα μικρό dive.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή κυκλοφορεί πολύ παραφιλολογία, ιδού ποια είναι η πραγματικότητα: η γέφυρα της Strat ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ για να είναι floating. Και η δεύτερη πραγματικότητα: κρατάει το κούρδισμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ όταν είναι floating.  ;)

 

 

δεν ξέρω αν είναι πραγματικότητα ή όχι, παραφιλολογία ωστόσο υπάρχει, αλλά την δική μου strat όντως την σετάρω πάντα με floating tremolo και δεν ξεκουρδίζει ποτέ και με τίποτα !!! Το τελευταίο το υπογράφω άνετα ;D ;D ;D

 

Τώρα για το bend όπως ήδη αναφέρθηκε, θεωρώ ότι μάλλον φταίει το υπερβολικά χαμηλό action το οποίο ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γενικά αρέσει...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου