Προς το περιεχόμενο

Bend τριμιτονίου.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουλό το θέμα αλλά έχει αρχίσει και με παραξενεύει το γεγονός ότι δεν μου βγαίνουν σηκώματα μικρής τρίτής.

 

Δεν αναφέρομαι σε θέματα τεχνικής δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί. Η κιθάρα είναι μια fender strat με 10αρες σεταρισμένη. Είναι κάτι που μου διαφεύγει? μήπως οι elixir που χρησιμοποιώ έίναι σκληρές χορδές?

 

Σήμερα μάλιστα ρύθμισα τη γέφυρα να μην είναι πακτωμένη στο σώμα και νομίζω ότι έχει μια πολύ μικρή διαφορά.

Κάποια στιγμή έβγαλα (μετά το ξαναέβαλα) και το τρίτο ελατήριο αλλά τότε η γέφυρα ερχόταν πολύ ''ψηλά''  με αποτέλεσμα να είναι τσίτα τα ελατήρια.

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι λογικο εφοσον (προφανως) ειχες συνηθισει τη γεφυρα σταθερη,τωρα που εγινε floating να ερχεται λιγο πιο πανω οσο τραβας ενα bend,με λιγα λογια οσο πας να πλησιασεις την νοτα που θελεις με το bend,αυτη να απομακρυνεται ελαφρως.

Με λιγοτερα ελατηρια ακομη περισσοτερο (μιας και η γεφυρα μετακινειται ευκολοτερα).

Αν καταλαβα καλα την κατασταση που περιγραφεις,αν οχι αγνοησε την απαντηση μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λογικο εφοσον (προφανως) ειχες συνηθισει τη γεφυρα σταθερη,τωρα που εγινε floating να ερχεται λιγο πιο πανω οσο τραβας ενα bend,με λιγα λογια οσο πας να πλησιασεις την νοτα που θελεις με το bend,αυτη να απομακρυνεται ελαφρως.

Με λιγοτερα ελατηρια ακομη περισσοτερο (μιας και η γεφυρα μετακινειται ευκολοτερα).

Αν καταλαβα καλα την κατασταση που περιγραφεις,αν οχι αγνοησε την απαντηση μου  ;D

 

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι έκανες τη γέφυρα floating αφού παρατήρησες το πρόβλημα, μπας και βελτιωθεί, σωστά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια χορδή;

 

Σε όλα τα καντίνια από τόνο και πάνω θέλει υπερδύναμη.

 

 

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι έκανες τη γέφυρα floating αφού παρατήρησες το πρόβλημα, μπας και βελτιωθεί, σωστά;

 

 

 

Ναι

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα καντίνια από τόνο και πάνω θέλει υπερδύναμη.

 

ΟΚ. Απ'όσο καταλαβαίνω, δεν "σβήνει" η νότα, απλώς δεν "φτάνεις" εκεί που θέλεις, σωστά;

 

Action στο δωδέκατο τάστο παρακαλώ;

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Action 1mm, όχι δεν σβήνει η νότα.

 

Και πριν παρατηρησεις το θεμα ειχες 10αρες elixir και δεν ειχες προβλημα?

 

Με αυτή την κιθάρα δεν έκανα ποτέ σηκώματα πάνω από τόνο λόγω της μουσικής που έπαιζα. Αλλά με την les paul κάνω!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου