Προς το περιεχόμενο

Shure SM57 φωνητικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 57, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται, χρησιμοποιείται από αρκετούς για φωνητικά (Eric Johnson, Ian Anderson, Tom Petty, Bruce Springsteen, Sting, απ'τους Peppers στο άλμπουμ Californication κλπ). Προφανώς δεν είναι η πρώτη επιλογή και χρειάζεται καλό preamp, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις οι πειραματισμοί μόνο ωφελούν.

 

Μπερδεύεσε με το SM7 που ουδεμία σχέση έχει με το SM57...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπερδεύεσε με το SM7 που ουδεμία σχέση έχει με το SM57...

 

Ο Bruce Springsteen, όλο το "Nebraska" με το SM57 (και στη φωνή) το έγραψε. Για τους άλλους δεν εξεύρω.  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bruce Springsteen, όλο το "Nebraska" με το SM57 (και στη φωνή) το έγραψε. Για τους άλλους δεν εξεύρω.  :D

 

 

 

Έχει γράψει και δίσκους με το SM7, το nebraska ήταν home made album σε portastudio ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχει γράψει και δίσκους με το SM7, το nebraska ήταν home made album σε portastudio ;)

Ναι , σωστός είσαι, δεν διαφωνούμε. ;)

Απλά ήθελα να πω ότι δεν είναι και σπάνιο να χρησιμοποιηθεί ένα SM57 και για φωνή. Δοθείσης της ευκαιρίας πάντως θέλω να πω, καλά όλα αυτά περί industry standards, αλλά δεν είναι κακό καμία φορά να «πειραματίζεται» κανείς,  έστω και «ανορθόδοξα»...(έφυγα από το SM57, γενικά μιλάω)  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρη, το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα (γενικά πάντα ψάχνω πριν γράψω κάτι στο φόρουμ, αλλά φυσικά λάθη είμαστε & ανθρώπους κάνουμε). Αυτή τη στιγμή βιάζομαι αλλά μπορώ να ψάξω αναφορές μελλοντικά (τις είχα κάνει bookmark για την περίπτωση που θα χρειαζόταν να τις επικαλεστώ, αλλά τώρα βρίσκονται χαμένες σε κάποιο από τα λάπτοπ μου). Η μια που έχω πρόχειρη (και βέβαιη) για το SM57 είναι αυτή των Peppers: http://www.soundonsound.com/sos/dec99/articles/jim.htm (στη μέση της σελίδας)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια που έχω πρόχειρη (και βέβαιη) για το SM57 είναι αυτή των Peppers: http://www.soundonsound.com/sos/dec99/articles/jim.htm (στη μέση της σελίδας)

 

Για τον Kiedis είναι σίγουρα τυπογραφικό λάθος. SM7 είναι το all time favorite mic του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Kiedis είναι σίγουρα τυπογραφικό λάθος. SM7 είναι το all time favorite mic του.

 

Aκριβως  (αν και για να ειμαστε δικαιοι ειναι το  all time favorite mic του Rick Rubbin...μονο ο Johnny Cash τη γλυτωσε απο αυτο ;D)

 

Επισης επειδη ΜΙΑ φορα το χρησιμοποιησε ο Bruce στο Nebraska (που ετσι κι αλλοιως το εγραψε προχειρα  σαν ντεμο)  δεν παει να πει οτι το χρησιμοποιησε ποτε ξανα... ;D με U87 τραγουδαει ο ανθρωπος στο στουντιο (και στα 3 making off που εχω δει) ενω πολλες φορες χρησιμοποιει συμπληρωματικα  και ενα Sanken CU41 και live με το Sony WRT867 ;)

 

Επισης επειδη μου εκανε εντυπωση για τον Tom Petty το εψαξα και τελικα SM57 χρησιμοποιουσε μονο στα live (τωρα χρησιμοποιει Neuman & Heil) στο studio σχεδον παντα χρησιμοποιει ενα AKG C12...

 

Γενικα το 57αρι μονο σε κατασταση..εκτακτης αναγκης ειναι καλο να χρησιμοποιειται για φωνη στο στουντιο... ;D

 

αν καποιος θελει σωνει και καλα ενα δυναμικο μικροφωνο για στουντιο ηχογραφηση καλυτερα να παει στα κλασσικα δηλ. το SM7 (μεταξυ αλλων ηταν και το αγαπημενο μικροφωνο του Michael Jackson)  το RE20 (το χρησιμοποιει κατα κορον ο Stevie Wonder & o Dylan καθως και οι...μισοι Hip Hopers  του πλανητη) & (αν εχουμε πολλα λεφτα  ;D) το Sennheiser MD441

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου