Προς το περιεχόμενο

Ibanez ts 808 hw. Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω... :)

 

Η χειροποιητη εκδοση του δημοφιλους πεταλιου αξιζει τα λεφτα της η απλως

η Ibanez βλεπει χειροποιητους κλωνους αλλων κατασκευαστων να πουλανε

και ειπε να μπει και αυτη στο παιχνιδι??

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το αν αξίζει δεν μπορώ να στο πω, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικό γνώμονα περί αυτού. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω περάσει αρκετό χρόνο μαζί του, και το έχω συγκρίνει με όλα τα άλλα tubescreamers που έχουν περάσει από τα χέρια μου, όπως επίσης και δίπλα-δίπλα με το απλό 808 που βγάζει σήμερα η Ibanez. Η διαφορά αυτών των δυο είναι πολύ μεγάλη: το handwired είναι πιο ουδέτερο ως προς τον αρχικό σου ήχο, πολύ λιγότερο "θολό", πιο συχνοτικά πλήρες, και αποκρίνεται αρκετά περισσότερο στις δυναμικές του παιξίματός σου και στη θέση του vol. knob της κιθάρας σου.

 

Όσον αφορά γενικά την τονική του απόδοση, είναι αρκετά "χαλαρό" και με πολύ γλυκό ήχο, και με πολύ amp-like feel που παραπέμπει σε vintage σχολή πολύ ήπιου gain. Ο ήχος του είναι πολύ πιο φυσικός από τα πιο πολλά TS που έχω δοκιμάσει, και δεν θυμίζει πεταλάκι αλλά έναν τόνο που ενσωματώνεται αβίαστα στον ήχο της κιθάρας. Δουλεύει εξαιρετικά και πάνω στα κάπως στείρα και ψυχρά καθαρά ενός solid state ενισχυτή. Eίναι επίσης κάπως πιο "σκοτεινό" από το μέσο όρο των tubescreamers.

 

Τώρα για το αν αξίζει τα λεφτά του... μεγάλη κουβέντα. Είναι σίγουρα μια σπέσιαλ έκδοση-φετίχ (ειδικά στα εσωτερικά του που είναι έργο τέχνης) για όποιον ενδιαφέρεται για ένα αντικείμενο που έχει και συλλεκτική αξία, μιας και βγαίνει σε σχετικά περιορισμένους αριθμούς. Την ηχητική του ποιότητα είναι αφελές να την αναζητήσουμε στο γεγονός πως είναι handwired, αλλά κατά τη γνώμη μου βρίσκεται εκεί, οτιδήποτε κι αν ευθύνεται για αυτήν.

 

Τρεις φορές βρέθηκα στο παρατσάκ να το αγοράσω, αλλά θεώρησα τα λεφτά πολλά, και τον ήχο ως κάτι που θα μπορούσε να παραχθεί και από άλλα TS. Ίσως να έπρεπε τελικά να το είχα πάρει, γιατί από τη στιγμή που βρίσκεις επιτέλους κάτι που σου αρέσει ηχητικά (πλην όμως ακριβό), είναι πιθανόν προτιμότερο να το αποκτάς παρά να συνεχίζεις ένα ατελείωτο - και μερικές φορές μάταιο - ψάξιμο για κάτι παραπλήσιο και φτηνότερο. H αλήθεια είναι πάντως πως έχει μια ιδιαίτερη προσωπικότητα που στέκεται στο ύψος ενός εξαιρετικού TS, και μάλιστα πολύ κοντά στον ήχο των τριακονταετών (και βάλε) ακριβών και συλλεκτικών πια αδελφών του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ με κατατοπισες πληρως... ;D

 

Ακριβως αυτο που ψαχνω δηλαδη.

 

Δεδομενου οτι δεν ειχα ποτε ts και θελω να παρω ενα σκεφτομαι αφου ειναι

να τα δωσω τα λεφτα γιατι να μη παρω κατι που θα εχει και συλλεκτικη αξια.

Ετσι και αλλιως μου αρεσει ο ηχος του ts ακομα και στα κλιπακια του you tube.

 

Ευχαριστω πολυ και παλι... :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο δε θυμαμαι να το εχω δοκιμασει αλλα αξιζει σιγουρα να ριξεις μια ματια στα αντιστοιχα Tubescreamer της Maxon και του JAM.

 

Πιστευω οτι τα 340 ευρω που τιμολογειται ειναι ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΑ υψηλη τιμη... Ποσο μαλλον για ενα 3 knob overdrive πεταλι. ::)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εκπληκτικό πετάλι,αλλά έχουν δίκιο όσοι λένε οτί είναι εξωφρενικά ακριβό.Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου που σε αυτά τα λεφτά δεν είναι ίδιο με το original.Πριν αρκετά χρόνια είχα βρει ένα original όταν ήμουν στην Αγγλία σε εξευτελιστική τιμή.Αργότερα όταν δοκίμασα και ένα reissue το βρήκα εκπληκτικό που ελάχιστα είχε να ζηλέψει από το original.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο δε θυμαμαι να το εχω δοκιμασει αλλα αξιζει σιγουρα να ριξεις μια ματια στα αντιστοιχα Tubescreamer της Maxon και του JAM.

Kαμία αντίρρηση, αλλά από τη στιγμή που ρωτά συγκεκριμένα για αυτό το πετάλι και ανοίγει θρεντ αποκλειστικά για αυτό, πρέπει να έχει τους λόγους του. Αλλιώς, ας αρχίσουμε τις γνωστές προτάσεις για τις υπόλοιπες τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες παρόμοιες λύσεις... κι ας το μετατρέψουμε σε ένα ακόμη overdrive θρεντ σαν όλα τα εκατοντάδες προηγούμενα. :)

 

Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου που σε αυτά τα λεφτά δεν είναι ίδιο με το original.
Κατ'αρχήν δεν είχε σημειωθεί πουθενά πως ήταν αυτός ο σκοπός της κατασκευής του. Κατά δεύτερο λόγο, το κάθε ΤS είχε και κάποια ηχητική διαφορά, επομένως για το μόνο που μπορείς να είσαι βέβαιος είναι πως δεν ήταν 100% ίδιο με το συγκεκριμένο original (υποθέτω πως εννοείς κάποιο του 1980) που έχεις στην κατοχή σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν δεν είχε σημειωθεί πουθενά πως ήταν αυτός ο σκοπός της κατασκευής του. Κατά δεύτερο λόγο, το κάθε ΤS είχε και κάποια ηχητική διαφορά, επομένως για το μόνο που μπορείς να είσαι βέβαιος είναι πως δεν ήταν 100% ίδιο με το συγκεκριμένο original (υποθέτω πως εννοείς κάποιο του 1980) που έχεις στην κατοχή σου.

 

Εννοούσα οπτικά όχι ηχητικά.Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το "σασσί" του.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμία αντίρρηση, αλλά από τη στιγμή που ρωτά συγκεκριμένα για αυτό το πετάλι και ανοίγει θρεντ αποκλειστικά για αυτό, πρέπει να έχει τους λόγους του. Αλλιώς, ας αρχίσουμε τις γνωστές προτάσεις για τις υπόλοιπες τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες παρόμοιες λύσεις... κι ας το μετατρέψουμε σε ένα ακόμη overdrive θρεντ σαν όλα τα εκατοντάδες

 

Σιγουρα πρεπει να εχει τους λογους τα αλλα δεν μπορω να μη σημειωσω οτι ειναι λογοι παραλογοι.

 

Ας πουμε οτι δεν του ειναι κανενα θεμα τα λεφτα και στα αυτια του ακουγεται normal να αγορασεις ενα TS πεταλι με 340 ευρω.

 

Ειναι σοφο πιστευεις, χωρις να ειχες ποτε ΤS πεταλι, να στραφεις απευθειας σε μια τετοια λυση χωρις να εχεις δοκιμασει και αλλες που κοστιζουν το 1/3 των χρηματων και εχουν αποδειχθει αν μη τι αλλο ποιοτικοτατες?

 

Εσυ Bloody σε καποιον που εψαχνε να αγορασει το πρωτο του delay και ζηταγε αποψεις για ενα TTE ή ενα Echozar τι θα ελεγες?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πρεπει να εχει τους λογους τα αλλα δεν μπορω να μη σημειωσω οτι ειναι λογοι παραλογοι.

Aυτό συγγνώμη που θα το σημειώσω έτσι αλλά δεν βρίσκεσαι σε καμία θέση να το ξέρεις!

 

Εσυ Bloody σε καποιον που εψαχνε να αγορασει το πρωτο του delay και ζηταγε αποψεις για ενα TTE ή ενα Echozar τι θα ελεγες?

Θα του εξηγούσα τα υπέρ και τα κατά όσο καλύτερα μπορούσα, και θα τον άφηνα να αποφασίσει μόνος του. Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι - ας πούμε - "απαγορεύεται" να αγοράσει κάποιο ποιοτικό εφφέ (ή έστω σούπερ) ένας νέος στο σπορ, αρκεί η επιλογή του να είναι συνειδητή, και προερχόμενη από σφαιρική πληροφόρηση κι όχι από κάποιο "σέξι" μοδάτο trend.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι - ας πούμε - "απαγορεύεται" να αγοράσει κάποιο ποιοτικό εφφέ (ή έστω σούπερ) ένας νέος στο σπορ, αρκεί η επιλογή του να είναι συνειδητή

 

Περαν οτι θεωρω εντελως παραλογη κινηση να αγορασει καποιος TS πεταλι με 340 ευρω. Δεχομαι οτι κουμαντο στην τσεπη αλλουνου δεν κανουμε.

Σε αυτο που ειπες ομως εγκειται η αντιρρηση-αντιδραση μου.

 

Ποσο συνειδητη μπορει να ειναι η επιλογη καποιου οταν δεν ειχε ποτε του ξανα TS πεταλι..?

 

Οταν δεν εχει κανει προβες-live-jams-ηχογραφησεις για να συγκεκριμενοποιησει ΤΙ ακριβως ψαχνει απο ενα TS πεταλι? Οταν δεν εχει ΖΗΣΕΙ με αυτο?

 

Η εμπειρια μου απο τα stompboxes ειναι οτι για να διαθεσω ενα υπερβολικα υψηλο ποσο πρεπει να ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι 100% αυτο που ψαχνω και επισης να εχω τσεκαρει και να εχω περασει χρονο με αλλες εναλλακτικες λυσεις.

 

Πιστευω λοιπον πως εγινα σαφης για ποιο λογο ουσιαστικα ΑΠΟΤΡΕΠΩ τον ΟP απο το να προβει σε αυτη την κινηση. Ποσο δε μαλλον οταν προκειται για το πιο πολυαντιγραμμενο πεταλι στην ιστορια της μουσικης..!

 

 

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου