Προς το περιεχόμενο

Ibanez ts 808 hw. Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Bloody αν κρινω απο τα λεγομενα σου πρεπει να εμεινες ικανοποιημενος και να ακουσες σημαντικες διαφορες

με το HW  :D.

Το θεμα ειναι οτι το εχω βαλει σε παραγγελια δυο φορες απο το εξωτερικο και το ακυρωσα τελευταια στιγμη και μια

απο εδω δεν ηταν διαθεσιμο το ειχα βρει και σε τιμη ευκαιριας ελαφρως μεταχειρισμενο 250 εουρος :o και δεν ειχα μανευ. Οποτε ηρθε η ωρα του!

 

Οσο για τους ενισχυτες μενω σε χωριο, εχω ηχομονωση στο τοιχο, ο γειτονας ειχε club και μας ενοχλουσε 8 ολοκληρα χρονια χωρις να του πουμε κουβεντα... Οποτε τωρα τα πλερωνει... ;D ;D Και ουτε κιχ... ;) 

 

Εννοεις την ιστορια με τους ενισχυτες? Γιατι να ξερεις δε παιρνω αλλο τ`ορκιζομαι...

 

Καλο βραδυ.

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Να πω τη μαλακία μου σχετικά, όχι με το συγκεκριμένο TS, το οποίο δε με ενδιαφέρει καθόλου για να είμαι ειλικρινής, αλλά τα handwired πετάλια γενικότερα:

 

ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά και στον ήχο και στην συμπεριφορά και όποιος δεν την ακούει/νιώθει, είναι απλά κουφός/ανάπηρος. Κατανοώ το μέγεθος της υπερβολής που μόλις εκστόμισα, αλλά μόνο αν έχει κάποιος "Α/Β" τύπου εμπειρία με το ΙΔΙΟ κύκλωμα μπορεί να καταλάβει.

 

Τώρα, το πόσο "αξίζει" ή όχι, το κρίνει ο καθένας κατά το δοκούν. Μερικά πράγματα είναι αναντικατάστατα. Για τα υπόλοιπα υπάρχει, ως γνωστόν, το πλαστικό χρήμα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά και στον ήχο και στην συμπεριφορά και όποιος δεν την ακούει/νιώθει, είναι απλά κουφός/ανάπηρος. Κατανοώ το μέγεθος της υπερβολής που μόλις εκστόμισα, αλλά μόνο αν έχει κάποιος "Α/Β" τύπου εμπειρία με το ΙΔΙΟ κύκλωμα μπορεί να καταλάβει.

 

Τώρα, το πόσο "αξίζει" ή όχι, το κρίνει ο καθένας κατά το δοκούν. Μερικά πράγματα είναι αναντικατάστατα. Για τα υπόλοιπα υπάρχει, ως γνωστόν, το πλαστικό χρήμα.  ;)

Σε αυτο θα συμφωνησω...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά και στον ήχο και στην συμπεριφορά και όποιος δεν την ακούει/νιώθει, είναι απλά κουφός/ανάπηρος. Κατανοώ το μέγεθος της υπερβολής που μόλις εκστόμισα, αλλά μόνο αν έχει κάποιος "Α/Β" τύπου εμπειρία με το ΙΔΙΟ κύκλωμα μπορεί να καταλάβει.

 

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, σημειώνω το εξής: αυτό θα προϋπέθετε ένα τυφλό τεστ δυο πεταλιών με ακριβώς το ίδιο κύκλωμα, με ακριβώς τα ίδια υλικά εκ της ίδιας εταιρίας και με τις ίδιες τιμές (με maximum διαφορές ας πούμε 5%), με το ένα φτιαγμένο με τη μέθοδο πχ. του rat's nest ή turret board και το άλλο με την κλασσική SMD, πάνω στον ίδιο ενισχυτή και τουλάχιστον με δυο διαφορετικές συχνοτικά κιθάρες (πχ. μια στρατ και μια LP). Oι ακροατές θα έπρεπε να έχουν ένα ικανό πλήθος, και φυσικά προερχόμενο από διαφορετικά background (πχ. με ενασχόληση με το music tech, ερασιτέχνες, επαγγελματίες και άσχετοι ως απλοί μουσικόφιλοι χωρίς ιδιαίτερη επαφή με το χώρο).

 

Θα προϋπέθετε επίσης έναν ικανό αριθμό πεταλιών από το κάθε κύριο είδος (od, dist, fuzz, delay, phaser κλπ κλπ), και με οργάνωση του πειράματος που θα απέφευγε το ear fatigue, και με πανομοιότυπες φράσεις lead και rhythm, προερχόμενες πχ. από ένα looper. Οι εκτελώντες το πείραμα θα έπρεπε να μην γνωρίζουν ποιο πετάλι είναι υπό δοκιμή την κάθε φορά, και εκείνοι που θα επεξεργαστούν τα δεδομένα για να προσδιορίσουν αν όντως υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά να μην γνωρίζουν επίσης την ταυτότητα του κάθε πεταλιού.

 

Έχεις κάνει κάποιο τέτοιο πείραμα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bloody & TGL

 

Καλά, μην τρελαθούμε, ο τρόπος σύνδεσης των στοιχείων δεν είναι δυνατόν (εφ'όσον γίνεται βέβαια σωστά) να επηρεάζει τον ήχο. Οπότε προφανώς αυτό που εννοεί ο TGL είναι ότι το ίδιο κύκλωμα (υπονοώντας σχέδιο) υλοποιείται "καλύτερα" για τα αυτιά μας στις handwired εκδόσεις, επειδή κατα κανόνα τα στοιχεία που χρησιμοποιούνται είναι καλύτερα.

Θεωρητικά, εαν με τα ίδια ακριβώς στοιχεία υλοποιήσουμε ένα κύκλωμα Α) σε turret board π.χ. και Β)Σε PCB, προφανώς δε θα υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ Α και Β.

Στην πράξη όμως αυτό δε συμβαίνει ακριβώς διοτι (για πρακτικούς/κατασκευαστικούς λόγους είναι πρακτικά αδύνατον) δε χρησιμοποιούνται τα ίδια στοιχεία. Άλλες οι SMD αντιστάσεις π.χ. που μπαίνουν στις τυπωμένες πλακέτες και άλλες οι carbon comp που μπορεί να χρησιμοποιεί ένα handwired πετάλι, και βέβαια με άλλο ήχο.

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτά που λέω τα γνωρίζετε και οι 2 καλύτερα από μένα, απλά ο TGL δεν διατύπωσε με ακρίβεια  :P , τα λέω απλά επειδή έχω την εντύπωση ότι πολλοί πάνε να κάνουν τη σύγκριση χωρίς να έχουν αυτά κατα νού, και καταλήγουμε σε ωραίες ιστορίες με τον ήχο του wiring  ::) που κάνουν ακόμα και τα κσύλα να τρέμουν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε, σε τέτοιες περιπτώσεις, η συζήτηση μοιραία καταλήγει στο υψηλό κόστος, οπότε τίθεται το αμείλικτο ερώτημα : –Αξίζει το συγκεκριμένο πετάλι τα λεφτά του;  Ένας φίλος έγραψε παραπάνω ότι για να το αποκτήσει κανείς, πρέπει να σκάσει μισό μισθό. -Μισό μισθό για ένα πετάλι ; -Φαίνεται –και είναι- υπερβολικό, εάν όχι εξωφρενικό.

 

Αλλά, ας το πάρουμε ανάποδα : -Πόσο κοστίζει ένας ευρωπαϊκός χειροποίητος κλώνος του TS ή τέλος πάντων κάτι συναφές ; Η απάντηση είναι ότι μπορεί να κοστίζει μέχρι τα ίδια χρήματα. Επομένως, άλλος μισός μισθός για ένα σουηδικό πεταλάκι που γράφει επάνω Himmelstrutz  ή κάτι λιγότερο για ένα  φινλανδικό, του Τρελλού Καθηγητή. Την τελευταία φορά που έριξα μια ματιά στις τιμές, δεν είδα κανέναν κατασκευαστή να πουλάει χειροποίητα εφφέ σε τιμές γνωριμίας. Όλα, μα όλα –έστω και λίγο φθηνότερα του TS 808- ήσαν πανάκριβα, ούτως ή άλλως.  Και σε τελική ανάλυση, όσο ποιοτικές κατασκευές κι αν είναι τα παραπάνω, κανένα άλλο δεν προέρχεται από τον ίδιον τον κατασκευαστή  του θρυλικού πρωτοτύπου.

 

Υπάρχει λόγος που επιχείρησα την παραπάνω σύγκριση της τιμής του Ibanez ΤS 808 HW με αυτήν παρεμφερών ευρωπαϊκών προϊόντων. Και ο λόγος ονομάζεται γιεν Ιαπωνίας. Επειδή τα τελευταία χρόνια γίναμε όλοι , από τις περιστάσεις και λιγάκι οικονομολόγοι εκ του προχείρου (έχοντες τη μορφήν του χοίρου), σκέφτομαι μήπως η τιμή του συγκεκριμένου προϊόντος, ας πούμε  σε  κάναν χρόνο από τώρα, δεν είναι πλέον 340 ευρώ, αλλά κάτι περισσότερο, έως πολύ περισσότερο. Γενικά, στις αγορές μας, καλό θα είναι εφεξής να έχουμε στο μυαλό μας ότι προϊόντα προερχόμενα από ΗΠΑ και Ιαπωνία μπορεί σε κάποιο διάστημα να έχουν τιμές εντελώς διαφορετικές απ’ αυτές που έχουμε συνηθίσει.

 

 

Θέλω δηλαδή να πω  ότι αυτό που φαίνεται σήμερα ακριβό, μπορεί αύριο να φαντάζει εξαιρετικά ακριβότερο, ειδικά συγκρινόμενο με συναφή ευρωπαϊκά προϊόντα. Τόσο ακριβό, ώστε εάν σήμερα μπαίνει κανείς στο δίλλημα να σκοτώσει μισό μηνιάτικο για να πάρει το πράσινο εργόχειρο στη συλλεκτική κασετίνα, σε κάμποσο καιρό να μπαίνει στο δίλλημα να σκοτώσει ολόκληρο το μηνιάτικο, για τον ίδιο σκοπό.

 

Τώρα, για την ποιότητα κατασκευής του TS 808, δε είδα αντίλογο και δε νομίζω να υπάρχει τέτοιος.  Ένας κάποιος Ιάπων έκατσε με το κολλητήρι του κι έβγαλε τα μάτια του, να τακτοποιήσει μέσα στο μικρό κουτάκι ένα κάρο κέρατα (μεταξύ των οποίων και το διάσημο JRC4558D), χρησιμοποιώντας κορυφαία υλικά, μογκάμια  καλώδια κλπ. Και τα κατάφερε. Και στην Ιαπωνία, ως γνωστόν, το μεροκάματο είναι κομματάκι τσιμπημένο. Έπειτα, αυτό το πραγματάκι, απ΄ότι γωρίζω αποτελεί περιορισμένη έκδοση. Σήμερα το βρίσκεις  στο εμπόριο, αύριο  θα το γυρεύεις στις αγγελίες και στο ebay. Αυτό το αναφέρω, επειδή τέθηκε προηγουμένως και το θέμα της μεταπωλητικής αξίας. Ναι, έχει ήδη μεταπωλητική αξία, και πάντως έχει μεταπωλητική αξία πολύ μεγαλύτερη από οποιονδήποτε άλλο κλώνο, που δεν γράφει απάνω Ibanez ΤS 808 ΗW. Και μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να έχει αξία μεγαλύτερη της σημερινής, εν ευθέτω χρόνω.

 

Το θέμα είναι ότι το πεταλάκι απευθύνεται σε συγκεκριμένο καταναλωτικό κοινό,  όχι στον οποιονδήποτε.  Η Ibanez εξαργυρώνει αναδρομικά μια πατέντα, που έγινε περιζήτητη ελέω του κυρίου Στήβι, με την ίδια ακριβώς λογική που η Gibson  επανεκδίδει ιστορικά μοντέλα της σε τιμές φαρμακείου, κυρίως επειδή έτυχε να βρεθεί στην πορεία κάποιος μυστήριος, ονόματι Slash και να ξαναφέρει στην επιφάνεια συγκεκριμένες μνήμες. Και συγκεκριμένες μόδες, βεβαίως. –Είναι οι ιστορικές επανεκδόσεις της Gibson ακριβές ; -Φυσικά και είναι. Όμως, το τι εστί «ακριβό» ή «φθηνό», το καθορίζει η αγορά. Η ζήτηση. Και η ζήτηση για τέτοια προσεγμένα μαραφέτια, τύπου VOS ή Masterbuilt ή ΤS 808 είναι μεγάλη, άρα το αντικειμενικό κριτήριο ως προς το τίμημα περνάει σε δεύτερη μοίρα, τουλάχιστον για όσο διαρκεί το αγοραστικό ενδιαφέρον. Φυσικά, σε πάμπολλες περιπτώσεις, η αγορά κάνει λάθος :

 

Το ’82, νομίζω,  είχα αγοράσει ολοκαίνουργιο ένα αυθεντικό TS από τον Μαλλίρη, η πρώτη έκδοση νομίζω πως ήταν. Λεφτά δεν θυμάμαι πόσα είχα δώσει. Θυμάμαι όμως ότι κάποια στιγμή, αργότερα, το πούλησα κοψοχρονιά –και μάλιστα με ιδιαίτερη ανακούφιση- κι έβαλα κι άλλα τόσα μετρητά, ώστε  να σπεύσω ν’ αγοράσω από τους πρώτους ένα άθλιο (όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων) μαύρο κατασκεύασμα με πορτοκαλί γράμματα, που άκουγε στο όνομα Βoss Heavy Metal. Μια τραγωδία, σκέτη. –Tί να κάνουμε, αυτό υπαγόρευε τότε η τάση της αγοράς, αυτό έκανα κι εγώ. Καταραμένε Εddie, με πήρες στο λαιμό σου κι έχασα το καλό το Tube Screamer μέσ’ από τα χέρια μου :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς φιλε vkbob συγχαρητήρια για το γράψιμό σου. Συμφωνώ σχεδόν με όλα τα επιχειρήματά σου. Θέλω να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου όμως κάποια πράγματα.

 

Off topic

Μιας και έκανες κουβέντα για τα Himmelstrutz συγκεκριμένα, το Fetto Nord του Σουηδού κοστίζει λιγότερο από οτι το TS. Πέραν αυτού όμως διαθέτει και boost section με δυνατότητα τοποθέτησης πριν ή μετά από το drive. Τα παραπάνω features βέβαια κατά τη γνώμη μου ούτε αυτά δικαιολογούν την τιμή του.

Οι ενστάσεις μου οξύνονται, οταν στα μισά ακριβώς λεφτά μπορώ να βρω ένα Carl Martin Plexitone, δηλαδή 3 ποιοτικότατα πετάλια σε ένα.

 

Συνέχεια

Επειδή όμως πάμε πολύ μακριά το θέμα και αρχίζουμε να το εκτροχιάζουμε από την κατεύθυνση που του έδωσε ο ΟΡ θα πω το εξής. Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να έχει βγάλει κανείς το Berkeley για να πάρει το TS.  :)

 

Οφείλει όμως να ρίξει μια ματιά στις διαθέσιμες εναλλακτικές επιλογές και να μη δώσει τόσα πολλά χρήματα για να πάρει γουρούνι στο σακί, όσο ποιοτικό κι αν παραδέχονται όλοι οτι είναι.

 

Η στάση που έχει κρατήσει από την αρχή του θέματος δε μου έχει δώσει την εντύπωση οτι τον ενδιαφέρει να ακούσει σοβαρό αντίλογο επί του θέματος, απλώς θέλει επιβεβαίωση μιας ήδη παρμένης απόφασης.

Σίγουρα το θέμα όπως τονίστηκε, δεν άνοιξε για να συζητήσουμε για 1000ή φορά τους διαθέσιμους TS κλώνους. Απλώς την έχω ''πατήσει'' κι εγώ κάποιες φορές στο παρελθόν έτσι και θέλησα εντελώς φιλικά και χωρίς κανένα σκοπό να κάνω ''trolling'' στην κουβέντα, να εκφράσω τις δικές μου ενστάσεις.

 

Καλόπαικτο λοιπόν φίλε και ελπίζω να μην το μετανιώσεις και να το χαρείς.  ;)

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Ιαπωνία, ως γνωστόν, το μεροκάματο είναι κομματάκι τσιμπημένο.

 

Χαμηλοτερο του Αμερικανικου & του μεσου Ευρωπαϊκου (ΕΕ),σαφως υψηλοτερο απο αυτο των περισσοτερων ασιατικων χωρων.

 

Ο βασικος (αυτος που καταληγει στην τσεπη δηλ.) ειναι γυρω στα 110000 γιεν /μηνα αλλα δεν φτανουν ουτε για πατατακια στο Τοκυο & στις μεγαλες αλλες πολεις (μια τρυπα 20 τ.μ σε καποιο προαστιο του Τοκυο,2 ωρες commuting την ημερα δηλ,νοικιαζεται περιπου 90000 γιεν/μηνα) .

 

Κατα τα αλλα αν και ειχα τα original TS...νομιζω οτι εχουν κυκλοφορησει πολυ καλυτεροι κλωνοι τους τα τελευταια....20 χρονια.

 

Προσωπικα θεωρω το STAMPS DRIVE-O-MATIC τον καλυτερο που εχω ακουσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

Μιας και έκανες κουβέντα για τα Himmelstrutz συγκεκριμένα, το Fetto Nord του Σουηδού κοστίζει λιγότερο από οτι το TS. Πέραν αυτού όμως διαθέτει και boost section με δυνατότητα τοποθέτησης πριν ή μετά από το drive. Τα παραπάνω features βέβαια κατά τη γνώμη μου ούτε αυτά δικαιολογούν την τιμή του.

Οι ενστάσεις μου οξύνονται, οταν στα μισά ακριβώς λεφτά μπορώ να βρω ένα Carl Martin Plexitone, δηλαδή 3 ποιοτικότατα πετάλια σε ένα.

Καρά-offtopic: προσωπικά θεωρώ το fetto πολλαπλάσιες φορές καλύτερο από το plexitone (για τα δικά μου αΦτιά φυσικά!). Τώρα εαν η διαφορά δικαιολογεί την τρελλή τιμή του (>300 ευρώ) είναι μάλλον ακαδημαϊκή συζήτηση :).

Καταρχάς φιλε vkbob συγχαρητήρια για το γράψιμό σου. Συμφωνώ σχεδόν με όλα τα επιχειρήματά σου.

+Πολλά, αν και ποτέ δεν έπαιξα με το ts808 (το ts 9 πάντως, είναι φοβερό πετάλι :) )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου