Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για PRS SE Custom 24 25th Anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Expired εχεις δικιο επρεπε να εχω κανει ενα review εδω και καιρο αλλα δν βρισκω χρονο! Θα σας πω την γνωμη λιγο περιληπτικα ομως.

 

Αρχικα το πρωτο πραγμα που ΑΓΑΠΑΩ σε αυτη την κιθαρα και σε οσες PRS εχω πιασει ειναι η ταστιερα / μανικι / μπρατσο! Δεν με εχει βολεψει ποτε αλλωτε τοσο πολυ σε ηλεκτρικη η ταστιερα! Δεν το λεω μονο εγω παντως, και φιλοι μου που την ειδαν και παιξαν μου το λεγαν και αυτοι οτι το χερι σου "πεταει" πανω της (ειδικα στα σολα μετα απο λιγο ιδρωτα.

 

Ενα αλλο μεγαλο πλεονεκτημα που εχει για εμενα η κιθαρα (παλι ομως σε συγκριση με squier και ibanez) ειναι το sustain της! Χωρις κανενα εφε εχει ΠΟΛΥ δυνατο sustain και να μην μιλησω οταν βαζω και το comp του Route 66...

 

Οι μαγνητες ειναι μια χαρα. All-around. Εχει πανεμορφα καθαρα και ικανοποιητικα γκαζια!

Το tone επισης κανει απιστευτη δουλεια! Το συγκρινα με το tone μιας squier και δν ειχε καμια σχεση! Στην PRS εχει πολυ μεγαλη διαφορα οταν εχεις το tone στο 1-2 και οταν το εχεις στο 6-7!

 

Το τρεμολο δν μου εχει προκαλεσει ουτε στο ελαχιστο προβληματα ξεκουρδισματος (αν και δν το ζοριζω τοσο οσο π.χ o Hendrix / Gallagher θα το ζοριζε).

 

Νταξει σε συγκριση με μια Fender Jaguar mim δεν εχει ουτε τετοια σκασιματα ουτε την "βιντιτζιλα" που μπορει καποιοι να θελουν.

 

Για τα λεφτα της ομως πιστευω πως ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! 1000000% ευχαριστημενος!

 

Οσο για το πεταλι (Route 66) οτι και να πω ειναι λιγο... Το compression του ειναι Γ@Μ@ΤΟ με πολυ ωραιο sustain. Και το overdrive του φτανει απο πολυ ελαφρο blues εως και hard rock! Ειδικα σε fat blues εχει πολυ ωραια "vintagιλα"!

 

Αν ξεχασα κατι πειτε μου. Τα εγραψα βιαστικα γιατι εχω αργησει για προβα :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εκτός απο ζοζεφ (δεν εχει) υπάρχει περίπτωση να βρω δοκιμάσω μια se 24 στην Αθήνα;

 

Δυσκολο... Πολυ δυσκολο... Καμια se 245, se singlecut, se paul allender, se mark tremonti μπορει να εβρισκες μετα απο πολυ ψαξιμο αλλα se custom 24 σε μαγαζι δεν εχω ακουσει στην αθηνα... και εψαξα πολυ πριν την παρω  :P αν περασεις ποτε απο θεσσαλονικη παντως μπορουμε να βρεθουμε να δοκιμασεις την δικια μου που ειναι σχεδον ολοιδια με την κανονικη se custom 24 (εγω εχω την 25th anniversary)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο... Πολυ δυσκολο... Καμια se 245, se singlecut, se paul allender, se mark tremonti μπορει να εβρισκες μετα απο πολυ ψαξιμο αλλα se custom 24 σε μαγαζι δεν εχω ακουσει στην αθηνα... και εψαξα πολυ πριν την παρω  :P αν περασεις ποτε απο θεσσαλονικη παντως μπορουμε να βρεθουμε να δοκιμασεις την δικια μου που ειναι σχεδον ολοιδια με την κανονικη se custom 24 (εγω εχω την 25th anniversary)

 

Nα σου πω,τώρα που τα αεροπορικα επεσαν στα 20 ευρω μπορει να πεταχτω μια  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά εκτός απο την ebony ταστιέρα αυτής se 24 60th

http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_mts_60th_ann.htm

 

με την custom se 24?

 

:o :o :o Βαλανε ebony ταστιερα στην se 24 και ειναι ακομα στα 700Ευρω?!?!?!?

smileys-applause-806131.gif

 

Εκτος απο την ταστιερα λοιπον (που η δικια μου ειναι κατωτερη μαλλον  :-[ :-\), η διαφορα ειναι στους μαγνητες οτι εμενα δεν ειναι χρωμα zebra αλλα ειναι και οι 2 μαυροι (αλλα ειναι οι ιδιοι μαγνητες, απλα το καλυμα αλλαζει) και οτι το 3-way switch δεν ειναι "blade" αλλα απλο (gibson style). ΑΑΑ και κατι αλλο σημαντικο! οι θεσεις του volume και του switch ειναι εντελως διαφορετικες πανω στην 60th anniversary και στην 25th anniversary

(ουσιαστικα εχουν παει το switch στο volume και το volume στο switch) Σοβαρες διαφορες δηλαδη  ::) ;D

 

DV019_Jpg_Regular_1337699308116_C.jpg

vs

4050813.jpg

 

ακουστικα θα εχουν ελαχιστες διαφορες... λογω του ΚΣυλου της ταστιερας  ;D

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη μια διαφορα απ οτι βλέπω ειναι οτι εχει και binding ;D

 

Μ αρεσει πολυ.

 

Και απ οτι βλέπω μαλλον πάλι Γερμανια θα πάνε τα λεφτα  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη μια διαφορα απ οτι βλέπω ειναι οτι εχει και binding ;D

 

Ναι εχει και binding αλλα ο εγκεφαλος μου ηθελε να το αγνοησει για να μην κανει καμια βλακεια και παρει και την καινουργια που ειναι ακομα πιο κουκλα απο αυτη που εχω ;D

 

Και άλλη μια διαφορα απ οτι βλέπω ειναι οτι εχει και binding ;D

 

Αμα δεν θες να τα δωσεις στον θωμα, να ξερεις ειναι και ενα μαγαζι στο μοναστηρακι που φτιαχνει χειροποιητα παραδοσιακα οργανα και εχει κιθαρες και τα λοιπα (http://www.pegasusgreece.com/) , και μπορεις να του παραγγειλεις οτι κιθαρα θες απο το θωμα (τουλαχιστον την τελευταια φορα δεχοταν παραγγελιες και σου εφερνε οτι ηθελες). Ειναι πολυ καλα παιδια και τιμια και δεν κοιτανε να μπουν στην τσεπη σου... αμα θες να στηριξεις την ελληνικη αγορα κλπ. πηγαινε μια βολτα απο αυτους να δεις τι παιζει... παλια ειχαν και μια se paul allender

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου