Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie mark V. Πόσο... Fender είναι το καθαρό κανάλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα να θιξουμε λιγο το θεμα ΄΄καθαρο καναλι'' και να μου εξηγησετε γιατι τοσον καιρο πολλοι φωναζουν πως τα καθαρα του μαρκου  ειναι απιστευτα και φοβερα και τρομερα...στα δικα μου αυτια μετα απο twin reverb,vox handwired ,hot rod deluxe μου ακουγονται εντελως ουδετερα πραγματικα χωρις κατι ξεχωριστο επανω τους...που ειναι η βιντατζιλα της φεντερ?αυτη η μαγικη χροια που νομιζεις οτι ακους την κιθαρα σου να παιζει μεσα απο 45αρι δισκο?

 

ειμαι κατοχος του μαρκου και απορω γιατι τα εχετε θεοποιησει τοσο τα καθαρα...ναι ειναι φοβερο μηχανημα  αλλα κατι του λειπει...εκτος αν θεωρειτε οτι ειναι πεταλομηχανη να κανεις την δουλεια σου...εμενα παντως τα φεντερισια καθαρα που λενε οτι ανηκει σε blackface εποχη δεν μου τα θυμιζει δυστυχως και συντομα θα καταφυγω σε μια λυση τυπου deluxe reverb...μεγαλη απογοητευση για μενα που περιμενα εναν πιο vintage χαρακτηρα...

 

θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας πανω στο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειμαι κατοχος του μαρκου και απορω γιατι τα εχετε θεοποιησει τοσο τα καθαρα

 

Εμένα μου αρέσουν πάρα πολυ. Τι ακριβώς θες να θίξουμε? :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι θυμιζουν blackface era...οκ μιλαμε για καθαρα κρυσταλλινα αλλα χωρις χαρακτηρα ρε παιδια...πως λεμε οτι ειναι στην ουσια fender οταν λειπει η fender χροια?αφου μιλαμε για το ιδιο κυκλωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λογικά δεν είσαι νέος στο χώρο, οι mesa δεν είναι ενισχυτές plug n play δηλαδή θέλουν χρόνο ενασχόλησης με το eq τους.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλη απογοητευση για μενα που περιμενα εναν πιο vintage χαρακτηρα...

 

θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας πανω στο θεμα...

 

Με αυτα που γραφεις ειμαι πεπεισμενος πως διαλεξες λαθος Mesa. Πηγαινε ακου το Lonestar και θα με θυμηθεις.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πράγματι, μόνο ο Lonestar μοιάζει στα καθαρά με παλιό Fender.

Οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου και του Mark 3,4,5 έχουν αρκετά μεσαία που τους πάει αλλού και δεν μοιάζουν με Fender όσο κι αν παίξεις με το eq...

Αν ήθελες ήχο vintage Fender, με τα χρήματα που θα έδωσες για τον boogie, έπαιρνες παλιό και καλό silverface twin, και με τα ρέστα έναν super ή bassman.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fat mode στο καθαρό κανάλι του mark V υποτίθεται πως είναι βγαλμένο απ τον lonestar classic. στην πράξη είναι πολύ κοντά και είναι αρκετά fenderίζοντα και τα δύο.

 

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως συγκρίνεις τα καθαρά του mark με του hot rod deluxe! ο δεύτερος έχει απ τα πιο λάσπη καθαρά και με πολύ κακή συμπεριφορά σε σχέση με τους κλασσικούς fender. ο μαρκ έχει σαφώς πιο fender καθαρά απ τον hot rod!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάπως ίδια περίπτωση ειμαι κι εγω. Δηλ. Λάτρης του fender ήχου, και έχουν πέρασει από τα χέρια μου δυο-τρεις boogie. Στα δικα μου αυτιά τουλάχιστον ο ήχος αυτής της εταιρίας (mesa) είναι μοντέρνος, σφιχτος, πολλα μεσαία, και το καλύτερο αποτέλεσμα αυτών είναι το εκπληκτικό definition και projection της νοτας. Αν προσεξείς σε λαιβ μπάντας όπου ο κιθαρίστας παίζει με boogie δηλ. το πως ξεχωρίζει ο ήχος του κάτω, και πως ξεχωριζουν οι νότες στις συγχορδιες,  καταλαβαίνεις γιατι έχουν τέτοιο όνομα οι boogie. Συν του ότι δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα  ;D

 

Εγω τελικά τους πουλησα, πήρα κανα δυο fender και έλυσα έτσι το πρόβλημα του 'πως να ακούγομαι σαν το αγαπημένο μου 45' '  8) θυμάμαι ένα μαγαζι στην Αμερική που έφερνε τις περισσότερες μάρκες hi end ενισχυτων. Ψάχνοντας λοιπόν τι να πάρω περνούσα ώρες παίζοντας στο μαγαζι (είχα πάρει 3 κιθάρες από εκει οπότε μ έπαιρνε). Τελικά συνειδητοποίησα ότι αυτο που ήθελα ήταν ένας fender των 400-500 $ used, ότι κάθε μάρκα εχει τον ήχο της και είναι καθαρά θέμα γουστου και εμπειρίας το τι θα διαλέξεις. - κάτι σαν τις κιθάρες δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαρα του Mark 1 (& σε μεγαλο βαθμο του 3) ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ και πολυ κοντα σε εναν καλο Fender Twin με EV μεγαφωνο & τα καθαρα του 4 & 5 ειναι πολυ ωραια αλλα πιο κομπρεσαρισμενα.

 

Αυτο που ισως σε ενοχλει ειναι η ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΙΝΑ που εχει ο ενισχυτης και η εντονη ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΙΚΟΤΗΤΑ του (που κανει τον ηχο πιο "σφιχτο") σε καποιους αρεσει και σε καποιους οχι,αν δεν σου αρεσει απλα προσπερνα και βρες αυτο που σου αρεσει...δεν μπορει καπου θα κατασταλαξεις μετα απο πολλες αλλαγες....

 

Εδω εγω ,φανατικος Φεντερακιας και..Μπουγκακιας και εχω καταληξει να παιζω με Marshall (1974Χ) γιατι εχει τον ωραιοτερο καθαρο ηχο (με τις τελε που χρησιμοποιω αποκλειστικα) που εχω ακουσει ποτε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοθείσης της ευκαιρίας, να και ένα βιντεάκι του Lonestar Special που τον έχει κάνει wet dream για μένα (δεν τον έχω ακούσει από κοντά ακόμα βέβαια).

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου