Προς το περιεχόμενο

steinberg CI1 VS Line6 POD STUDIO UX2


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Έχω και τις 2 (για την ακρίβεια η Steinberg είναι η CI2), μια χαρά κάρτες είναι.

Για την περίπτωσή σου θα προτιμούσα την UX2 λόγω του οτι αφενός δίνει μαζί το Pοdfarm (αν κατάλαβα καλά το έχεις ήδη), αφ' ετέρου διότι έχει τα meters, pad input, αλλά (πολύ σημαντικό για μένα) διαθέτει footswitch ενώ το CI1 δεν έχει (το CI2 έχει). Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να ελέγχεις τις βασικές παραμέτρους (punch in punch out, start, stop , play, rec, etc) που θέλεις χωρίς να παίρνεις τα χέρια σου από το όργανο.

Από ήχο και σταθερότητα drivers μια χαρά είναι και οι δύο πάντα για την κατηγορία τους.

Οι προενισχυτές ίσως να είναι ελάχιστα καλύτεροι της Steinberg, αλλά δεν νομίζω οτι θα αποτελούσε κριτήριο αγοράς σε αυτή τη κατηγορία.

Αυτά,

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από ήχο και σταθερότητα drivers μια χαρά είναι και οι δύο πάντα για την κατηγορία τους.

Οι προενισχυτές ίσως να είναι ελάχιστα καλύτεροι της Steinberg, αλλά δεν νομίζω οτι θα αποτελούσε κριτήριο αγοράς σε αυτή τη κατηγορία.

 

 

Οταν λες προενυσχητες τι εννοεις ?

Γενικα απο αποψη ποιοτητας ηχογραφησης εχουν καποια διαφορα αν συνδεω μικροφωνο ? Γιατι η Line6 εχει και xlr input η steinberg δεν εχει σωστα ?

 

Βασικα σκεφτομαι και κατι ακομα... την steinberg εγω δεν την ξερω σαν εταιρια αλλα σκεφτομαι οτι η Line6 yποστηριζει πολυ τα προιοντα της με συνεχης αναβαθμισεις. Επισης σκεφτομαι οτι επειδη θελω να γραφω και φωνητικα στο pc, λογικα με το Pod farm θα μπορω να κανω ομορφα πραγματα , να προσθετω εφε κτλ... κατα τα σκεφτομαι ?

 

Eν τω μεταξυ ειδα και αλλη μια...

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

 

Οπου λεει αυτο

 

24-bit/44.1kHz USB audio interface (up to 24Bit/96kHz in stereo)

 

ενω η steinberg λεει αυτο

 

24-Bit/48 kHz,

 

και η  line 6

 

44.1/48 kHz 16-/24-bit recording (88.2/96 kHz with sample-rate conversion)

 

οποτε τωρα εμεις καταλαβαινουμε κατι για την ποιτητα ηχογραφησης με αυτα τα χαρακτηριστικα ?

 

Πωπω ειμαι πολυ ασχετος...χε χε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες προενυσχητες τι εννοεις ?

Γενικα απο αποψη ποιοτητας ηχογραφησης εχουν καποια διαφορα αν συνδεω μικροφωνο ? Γιατι η Line6 εχει και xlr input η steinberg δεν εχει σωστα ?

 

Βασικα σκεφτομαι και κατι ακομα... την steinberg εγω δεν την ξερω σαν εταιρια αλλα σκεφτομαι οτι η Line6 yποστηριζει πολυ τα προιοντα της με συνεχης αναβαθμισεις. Επισης σκεφτομαι οτι επειδη θελω να γραφω και φωνητικα στο pc, λογικα με το Pod farm θα μπορω να κανω ομορφα πραγματα , να προσθετω εφε κτλ... κατα τα σκεφτομαι ?

 

Eν τω μεταξυ ειδα και αλλη μια...

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

 

Οπου λεει αυτο

 

24-bit/44.1kHz USB audio interface (up to 24Bit/96kHz in stereo)

 

ενω η steinberg λεει αυτο

 

24-Bit/48 kHz,

 

και η  line 6

 

44.1/48 kHz 16-/24-bit recording (88.2/96 kHz with sample-rate conversion)

 

οποτε τωρα εμεις καταλαβαινουμε κατι για την ποιτητα ηχογραφησης με αυτα τα χαρακτηριστικα ?

 

Πωπω ειμαι πολυ ασχετος...χε χε

 

XLR έχει και η steinberg (αν δεν την ξέρεις η συγκεκριμένη εταιρία είναι πασίγνωστη στο χώρο της μουσικής με το πιο γνωστό πρόγραμμα ηχογράφησης-παραγωγής (DAW) το Cubase , το editing πρόγραμμα Wavelab και άλλα πολλά)

 

Μην ασχολείσαι με τις λεπτομέρειες (αφού είσαι και ασχετός όπως λες παραπάνω θα σε μπερδέψουν και χωρίς λόγο μαλιστα ;D).

 

Μια χαρά δουλειά θα κάνεις με την καρτούλα και θα έχεις και +++ πόντους στα ματια της αγαπημένης σου αφού δεν θα αλλάξεις το δώρο της.  ;D ;D

 

Τα υπόλοιπα είναι για τους πολύ απαιτητικούς και τους ψαγμένους (εσύ όπως και οι περισσότεροι στα 16bit - 44.1KHz θα ηχογραφείς και θα είσαι κομπλέ) , εδώ μιλαμε για σιδερώστρα stand , τα ΚΗz μας μαράνανε.  ;D

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ μιλαμε για σιδερώστρα stand , τα ΚΗz μας μαράνανε.  ;D

 

 

 

Καλα σοβαρα μιλας ? Μιλαμε για γαμω τις ηχογραφησεις με την σιδεροστρα... Με την λεκανη με τα σωβρακα αποσβαινει το vibration και γινεται ο ηχος μουντος... ;D ;D ;D

 

Ξερεις σκεφτομαι οτι επειδη οι αναγκες μου εν καιρω θα αυξηθουν , αν με λιγα ευρω παραπανω , τοτε μπορω να προχωρησω στην αγορα κατι καλυτερου... Για να μην τρεχω σε λιγο καιρο να αλλαζω...Παντως το khz κτλ αντικατοπτριζουν την ποιοτητα ? Δλδ αυτη που τρεχει στα 96khz γραφει καλυτερα απο την 44.1 η καμια σχεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Η ποιότητα κρίνεται στους μετατροπείς ανεξάρτητα με το μέγεθος δειγματοληψίας που μπορούν να φτάσουν. Αν συγκρίνεις πχ. τους 16bit 48KHz μετατροπείς ενός επαγγελματικού TASCAM DAT Recorder με τους 24bit 96KHz μετατροπείς μιας φθηνής M-audio κάρτας , ποιοί νομίζεις οτι θα ακούγονται καλύτερα?

 

Για αυτό σου λεω ασε τα τεχνολογικά θέματα στην άκρη και παίξε μουσική.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου