Προς το περιεχόμενο

προς αγορά βιντεο κάμερας...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Ψάχνω να βρω μια Full HD camera για τις ανάγκες μου. Είχα αγοράσει μία turbo x προς 120 ευρώ, αλλά βγήκε ΤΟΣΟ μάπα, που πρέπει να πάρω άλλη.

 

Δεδομένου ότι γενικά θα στέκεται σε τρίποδο (και άρα δε χρειάζεται να έχει κάποιο βάρος, κλπ) και ότι θα είναι για εσωτερική χρήση, έχουμε κάποια ιδέα του τι μπορεί να χρειαστώ;

 

Θα ήθελα, προφανώς κάτι φτηνό (μέχρι τα 250 ευρώ??? Είναι λίγα?? Δε ξέρω...), αλλά το συζητάμε... Και σε αυτά τα χρήματα μιλάω και για την κάρτα μνήμης που μπορεί να χρειαστεί για βίντεο 2 ωρών (16 GB? ή 8 φτάνουν οριακά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mε γειά!

 

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/camcorders/camcorders/116194-sony-hdrcx220e

 

Και δυνατότητα (για το μέλλλον) αναβάθμισης αν θες, παίρνει και φακο ευρυγώνιο (200,00 €), και τηλεσκοπίκο (200,00 €) , ειδικό τρίποδα με τηλεκοντρόλ με πολλές ευκολίες (100,00 €)...και πολλά άλλα καλούδια.

 

Δεν παίρνει εξωτερικό μικρόφωνο, έχει μόνο το built in, δεν ξέρω αυτό αν σε χαλάει.

 

Με τα 50,00 euro που μένουν παίρνεις 32 GB MicroSDHC, ή 2x 16 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Full High Definition (1080)? ή όχι... γιατί μάλλον είμαι τυφλός...

 

Άλλιώς εσένα περίμενα να μου δώσεις γνώμη, απλά είπα να το κάνω δημοσίως μπας και το βρει και κάποιος άλλος χρήσιμο... ;)

 

Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιο full πεθαίνεις  ;D ;D ;D ;D

 

Επίσης:

Χαρακτηριστικά

Φορμά εγγραφής: MS/SD

Σύστημα Ήχου: Στερεοφωνικός ήχος Dolby Digital 2καν.

Φακός : ευρυγώνιος φακός Carl Zeiss, αισθητήρας Exmor R CMOS

Οπτικό Ζουμ : 27x

Ψηφιακό Ζουμ: 320x

Εσωτερική μνήμη σε GB: ΟΧΙ

Φορμά αρχείων βίντεο: MPEG4-AVC/H.264 AVCHD συμβατή με έκδ.2.0 STD:MPEG2-PS

Φορμά αρχείου εικόνας : JPEG

Ευαισθησία φωτός: 3

Λήψη φωτογραφιών: ΝΑΙ

Εξόδοι: Έξοδος σύνθετου σήματος βίντεο [καλώδιο σύνδεσης A/V (πωλείται ξεχωριστά)], Έξοδος USB, Έξοδος HDMI

Συμβατότητα με κάρτες μνήμης: Memory Stick PRO Duo (Mark 2), Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, κάρτα μνήμης SD/SDHC/SDXC (κατηγορίας 4 ή υψηλότερης)

Τύπος Σύνδεσης στον Η/Υ: USB

Τύπος Μπαταρίας: Ιόντων λιθίου

Χρώμα: Μαύρο

Συμπεριλαμβάνονται: Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες

Επιπλέον Λογισμικό επεξεργασίας: PlayMemories Home (λήψη από τη διαδικτυακή τοποθεσία)

 

Βάρος σε gr : 178

Διαστάσεις σε mm ( Υ x Π x Β): 57 x 57 x 117

Εγγύηση Προμηθευτή: 1 έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν την θελεις για μουσικη ειναι πολυ χρησιμο το line in (συνδεεις μικροφωνα). Αλλιως, πρεπει να γραφεις τον ηχο ξεχωριστα και να τα συνδυαζεις στο κομπιουτερ μετα, πραγμα χρονοβορο. Δεν ειναι οτι καλυτερο για ποιοτητα βιντεο, αλλα το πιο συνηθες -φτηνο- μηχανημα για τετοιες χρησεις ειναι το zoom q3hd.

 

και εγω μετα απο κανα δυο φτηνοτερες καμερες εκει κατεληξα.. οτι πρεπει για youtube κτλ. οι περισσοτεροι φιλοι μουσικοι αυτο εχουν, η καποιο αντιστοιχο με line in.

 

πχ ενα παλιο demo που ειχαμε κανει με το zoom. εξωτερικη ηχογραφηση με τα δικα του μικροφωνα (τα δυο ενισχυτακια ακους) και με αερα, κακο compression μετα κτλ. αλλα ΠΟΛΥ καλυτερο απο τις περισσοτερες camcorder στον ηχο

 

 

τα περισσοτερα τελευταια βιντεακια στο youtube μου ειναι με το zoom

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι σε αρκετα σημεια... και ειχαμε ξεχασει auto volume απο τι θυμαμαι που μας ταλαιπωρησε...

 

γενικως καμμια φτηνη camcorder σχεδον δεν ειναι ειδικευμενη στον ηχο, πληρωνεις κυριως βιντεο. αυτο σημαινει πως ειτε γραφεις χωριστα τον ηχο (που θελει χρονο και καποιο τροπο να ηχογραφεις), η πας σε καμερα με line in η οπως το zoom x/y μικροφωνα για καπως καλο ηχο και απο μονη της. παιζει και με το ποσα βιντεο θελεις να κανεις, με το ποσο χρονο θα τους δωσεις κτλ. αλλα με το line in, και σε προβα η λαιβ να εισαι, παιρνεις ηχο απο την κονσολα και ετοιμος

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου