Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa (update)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω νέο θρεντ γιατί στο προηγούμενο "ξεφύγαμε" λίγο. 

Η Behringer λοιπόν ανέβασε στο Facebook πριν λίγα λεπτά το παρακάτω:

 

image.png.646666fd287bfa4a38fb5fc4cff0789d.png

 

Το UB-Xa κυκλοφορεί λοιπόν σε λίγες μέρες. Με αυτά τα specs, το look και στην συγκεκριμένη τιμή κάτι μου λέει ότι θα είναι το νέο best seller της εταιρείας.

Λεπτομέρειες στο παρακάτω λινκ:

https://shorturl.at/KY236

 

image.thumb.png.34c1742390a773fafe269c39fcdf71f6.png

image.thumb.png.511c381bf69d96053797a316bd6f2ca3.png

image.thumb.png.8b7225465ea1b551bc943abd0819da69.png

image.thumb.png.f4439b37358b654ba62083842b085cc3.png

image.thumb.png.c79d3d94cd74eb0d6a98ab09c10ba959.png

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 4

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Με τέτοιο look.. να το χαίρονται. Ούτε το original της Oberheim μου ήρεσε, ούτε αυτό. Είναι (εμφανισιακά) λίγο χειρότερο απο το Summit, που ως τώρα έχει τα πρωτεία στην ασχήμια. Οπότε, δε πάω παρακάτω σε specs κλπ, αφού δε περνάει καν το face control.. Το μόνο που έχω να επισημάνω ως θετικό αυτή τη στιγμή είναι το πολυφωνικό aftertouch, το οποίο ως γνωστόν ήταν άκρως χρειαζούμενο και νάναι καλά η ASM που το επανέφερε και πούλησε τα κέρατά της και ζήλεψαν και τό'βαλαν και στο Iridium και στο montage και τελοσπάντων επανέρχεται ως τεχνολογία. Κρατάω μικρό καλάθι στον αρνητισμό μου όμως, διότι με το DeepMind12 έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, οπότε αν κάποιος καταφέρει να προσπεράσει την απαίσια όψη του, ναι, θα του το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

αν κάποιος καταφέρει να προσπεράσει την απαίσια όψη του, ναι, θα του το προτείνω.

Ώπα ρε συ, όχι και "απαίσια" η όψη του.😆 Γαμάτη θα την έλεγα!😎 Απαίσιο θα χαρακτήριζα το look του Oberheim OB-X8. Και με αυτή την τιμή θα του κόλλαγα κι ένα "εμετικό" και Τέλος.😌

Στα βίντεο που κυκλοφορούν πάντως το UB-Xa ακούγεται super. Το μόνο μείον που βλέπω είναι η έλλειψη κάποιων εφέ, κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο.🤔  

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

το UB-Xa ακούγεται super

Αυτό ναί, συμφωνότατα. Απο ήχο σκίζει. Αυτό τους έλειπε, να μην έσκιζε..

 

Για την έλλειψη των εφέ δε με πολυνοιάζει, ξέρεις, υπάρχουν πάντα οι οπαδοί του "θέλω να τα κάνω bypass γιατι έχω καλύτερα εφέ απο τα onboard", οπότε τώρα θα είναι ευχαριστημένοι..

Αλλά αυτές οι γαλάζιες ρίγες.. δε παλεύονται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Για την έλλειψη των εφέ δε με πολυνοιάζει, ξέρεις, υπάρχουν πάντα οι οπαδοί του "θέλω να τα κάνω bypass γιατι έχω καλύτερα εφέ απο τα onboard", οπότε τώρα θα είναι ευχαριστημένοι..

Bypass κάνουν συνήθως το reverb, που στα φθηνά τουλάχιστον synths δεν είναι και το καλύτερο. Γενικά είναι σπάνιο στις μέρες μας να βρεις synth χωρίς κάποιο εφέ πάνω.🤔 Τέσπα, αυτό λύνεται.

Τιμή εξαιρετική: ☑

Specs: ☑

Ήχος: ☑

Εμφάνιση (στα μάτια μου): ☑

Οπότε...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και το original τα ιδια χαλια οπτικα ηταν, οποτε...

 

  Oby_OBXa_GM_01.thumb.jpg.9e79d96529554407fb607039acbf925d.jpg

 

 

 Εφε δε βαλανε, γιατι ειναι εξυπνοι αΘρωποι. Στα αρρωστακια πανε να πουλησουνε, που θα αρχισουν να ξινιζουν μουτρα για το καταραμενο ΠΣΗΦΙΟ που κατεστρεψε τον ηχο. Θα ανεβαζαν το κοστος τα εφε, και θα αρχιζαν οι γκρινιες, καλα εκαναν.

 

 Ο ηχος ειναι αυτο που θα περιμενε κανεις. Καταθλιψη μου εφερε 😆 Μου θυμισε τις ταινιες του Καρπεντερ και αυτα, λατρευω Καρπεντερ αλλα ρε παιδια, 40 χρονια πριν ειναι αυτα, ακομα με αυτα ασχολουμαστε;

 

 Αν ειναι αξιοπιστο παντως, θα ειναι πολυ καλη επιλογη για οσους θελουν αυτον τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Θα ανεβαζαν το κοστος τα εφε, και θα αρχιζαν οι γκρινιες...

Σιγά το κόστος. Μην ξεχνάς ότι στην Behringer ανήκουν εδώ και χρόνια οι Midas, TC Electronics και Klark Teknik, δεν μασάνε τίποτα λοιπόν, αν ήθελαν εφέ και μάλιστα καλά εφέ θα έβαζαν με ελάχιστο παραπάνω κόστος, όπως έχουν κάνει σε πλήθος προϊόντων τους. Κάτι άλλο έπαιξε εδώ...🤔

Για τον ήχο μην περιμένεις κάτι το καινούργιο, για VCO synth μιλάμε, τι καινούργιο να μας πει εν έτει 2023? H χροιά του είναι ωραία όμως και πολλοί θα το αγοράσουν για αυτή. Όλοι οι αναλογικόπληκτοι αυτό κοιτάνε εξάλλου, δεν περιμένουν να δουν κάτι νέο από τη συγκεκριμένη τεχνολογία, οι δυνατότητες της έχουν τερματιστεί εδώ και δεκαετίες.

Ακούγεται ωραία λοιπόν, κατασκευαστικά πρέπει να είναι οκ, αν πάρουμε παράδειγμα από τα υπόλοιπα synths της εταιρείας, η τιμή παραείναι οκ σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οπότε, πάλι όλο το χαρτί θα μαζέψει Χριστουγενιάτικα ο Uli.😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν με αφήνει αδιάφορο το βίντεο😀, ακούγεται φανταστικά και μου αρέσει το κλασσικό λουκ αλλά πολλά τα λεφτά. Δεν ακούω κάτι που δεν το έχω ήδη π.χ στα παρακάτω synths της συλλογής μου με αντίστοιχη ή και καλύτερη απόδοση ήχου.

 

 cos_drsynths.thumb.JPG.b3d368b23dcbb41276ccad82f44f9183.JPG

 

 Με αυτά και ένα καλό controller πετάει ο κόσμος.

 

 Δεν μπορεί βέβαια να τα βάλει στη σκηνή όπως θα βάλεις αυτό και θα ψαρώσεις κόσμο ή και θα σε εμπνεύσει στις παραγωγές του το ωραίο του σχέδιο και ο εργονομικός θα έλεγα σχεδιασμός που μου αρέσει προσωπικά.

 

 Πολλά τα λεφτά όμως.

 Καλά, εγώ τα βλέπω πολλά😀

 Αυτοί που θα το πάρουν στοχευμένα, πιστεύω πως φαίνεται και ακούγεται όντως πολύ ωραία. Ακούω τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές και μου αρέσει το πολύ όμορφο ηχητικό αποτέλεσμα του βίντεο.

 

 Πάρα πολύ καλό, μπράβο.

 Μου άρεσε!!

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου