Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa (update)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλα, για αυτο που ειναι, 16φωνο αναλογικο με polyphonic aftertouch κλπ, δεν μπορεις να πεις οτι ειναι πολλα τα λεφτα.

 

 Απο εκει και περα, αν το παμε στο software και τι καλυπτει τον καθενα ειναι αλλη συζητηση. Εμενα ας πουμε μου αρκει το δωρεαν obxd για τετοιους ηχους, αλλα ομως δεν ειμαι αρρωστος με το να εχω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ηχο του oberheim, αν εχει καποιος βιτσιο με τον ηχο του παρελθοντος, ε τα βιτσια πληρωνονται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που είναι, δηλαδή ένα αναλογικό bi-timbral synth με 16-voice πολυφωνία, poly-aftertouch, εξαιρετική μεταλλική κατασκευή με πραγματικά ξύλινα πλαϊνά, πλήθος κουμπιών & pots, εσωτερικό τροφοδοτικό, κομπλέ MIDI In/Out/Thru & USB MIDI, balanced outputs, υποδοχές για 3 foot switches & 2 foot pedals και τιμή στα $1,500, ε, το λες και bargain, συγκριτικά πάντα με άλλα σύγχρονα αναλογικά synths.

Να θυμίσω ότι η ρέπλικα του Minimoog (που είναι μια τρίχα απ'τα μέζεα του UB-Xa) πωλείται στα €6,000?🤮 Να θυμίσω ότι το 8φωνικό Oberheim OB-X8 πωλείται στα €5,400?🤢 

Έχουμε ρίξει το βρίξιμο της αρκούδας για τo overpricing κάποιων σύγχρονων αναλογικών synths και με το δίκιο μας, αλλά ας είμαστε δίκαιοι και ας αναγνωρίσουμε ότι η στάση της Behringer στην τιμολόγηση των synths της είναι παραπάνω από τίμια. Προσωπικά το ξέρετε ότι δεν ενδιαφέρομαι για αναλογικά synths, αλλά αν αύριο φάω φλασιά και αποφασίσω να αγοράσω ένα αναλογικό synth, $1,5Κ για το UB-Xa τα έδινα με χαρά, γιατί πραγματικά τα αξίζει γι αυτό που είναι.

Σκεφτείτε αυτό ακριβώς το synth αν αντί για Behringer έγραφε από πίσω Moog/Oberheim/Sequential σε τι εξωφρενική τιμή θα το πούλαγαν...

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

.....κατασκευή με πραγματικά ξύλινα πλαϊνά....

Καιρό είχαμε να μιλήσουμε για ΚΣύλα !!! Και απορώ γιατί τα ξύλα φαίνονται να είναι μόνο προνόμιο των vintage synths!

Επεξεργασμένο από Jet72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Καιρό είχαμε να μιλήσουμε για ΚΣύλα !!! Και απορώ γιατί τα ξύλα φαίνονται να είναι μόνο προνόμιο των vintage synths!

Αν θες τη γνώμη μου, το ξύλο πάνω σε synths το θεωρώ γυφτιά στις περισσότερες των περιπτώσεων, άσε που προσθέτουν και αχρείαστο βάρος. Στο συγκεκριμένο synth πάντως φαίνεται ok. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σαν εμφάνιση δε με έψησε και εμένα αλλά πολύ εντυπωσιακός ήχος θα έλεγα. Περιμένω να δω το clone του prophet 5 με ανυπομονησία. 
 

Στις 21/11/2023 στις 5:29 ΜΜ, Waterfall-K είπε

Αν θες τη γνώμη μου, το ξύλο πάνω σε synths το θεωρώ γυφτιά στις περισσότερες των περιπτώσεων, άσε που προσθέτουν και αχρείαστο βάρος.

Με γείωσες τώρα. Φαντάσου ότι ψάχνομαι να βάλω custom ξύλο και στο MS20 και Odyssey που δεν έχουν 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Με γείωσες τώρα. Φαντάσου ότι ψάχνομαι να βάλω custom ξύλο και στο MS20 και Odyssey που δεν έχουν 😆

Αν σου αρέσει εσένα, βάλε. Περί ορέξεως...😌

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
48 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

ψάχνομαι να βάλω custom ξύλο

Κι εγώ σκεφτόμουν να κάνω το ίδιο στο Hydrasynth, να βάλω 1,4cm μαύρα ξύλινα πλαϊνά, για δυο λόγους: α) απο το πλάι μοιάζει με 80s Roland και β) τέρμα δεξιά μετά απο το τελευταίο Ντο, το keyboard "κόβεται" πολύ απότομα. Δε ξέρω αν βρήκες κάτι, εμείς εδώ στη Νέα Φιλαδέλφεια έχουμε έναν τύπο που κάνει ξύλινες customιές στα πάντα, αλλά πολύ ακριβός ρε γμτ μου, δε ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

εμείς εδώ στη Νέα Φιλαδέλφεια ...

 

Ακολουθεί offtopic ...

 

 

aetos-stoiximan-xorigia.jpg

 

 

Συγγνώμη, συνεχίστε ...

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Κι εγώ σκεφτόμουν να κάνω το ίδιο στο Hydrasynth, να βάλω 1,4cm μαύρα ξύλινα πλαϊνά...

Ρε άσε το Hydrasynth ήσυχο, μια χαρά είναι όπως είναι.😘

 

image.thumb.png.6c1977770c89b083992b5fd9adbc3519.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Ρε άσε το Hydrasynth ήσυχο

Ναι, το explorer μια χαρά είναι, αλλά το 49άρι με χαλάει με τα γκρί μεταλλικά πλαϊνά που πα'να θυμίσουν Jupiter..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου