Προς το περιεχόμενο

Fender Super Reverb


Sinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως ο καλύτερος fender ενισχυτής.

Αλλά θέλει κότσια κι αντοχές για να τον παντρευτείς ως μοναδικό ενισχυτή.

Συνίσταται και η συνύπαρξη άλλου πιο μικρού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν έπεσε στα χέρια μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής από κάποιον συγγενή μου...

Τον έχω στο υπόγειο ακόμα και δεν τον έχω ακούσει καθόλου...

Απότι θυμάμαι νομίζω είναι 75watt αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να τον έχω μέσα στο σπίτι έστω στο 1 χωρίς να έρθει η αστυνομία...

 

11.-FENDER-SUPER-REVERB-1978-4x10-ORIGINAL.jpg

 

Ο ενισχυτής σου είναι ένας 70άρης ultralinear με master volume/pull boost και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων έναν τριθέσιο ισοσταθμιστή στο κανάλι normal και μια υποδοχή line-out από την πίσω μεριά.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πρόκειται για έναν silverface Super Reverb που κατασκευάστηκε από το 1978 και μετά.

 

Εφόσον ο ενισχυτής σου έχει ένα master volume με το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του ήχου δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Μόνο φρόντισε να μην έχεις ενεργοποιημένο το pull boost διότι αυτό αυξάνει σημαντικά τα decibels - τότε μονο θα έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την ΕΛΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που αποκόμισα απ' αυτόν τον εξαιρετικό ενισχυτή, ήταν βουβωνοκήλη, την οποία δεν έχω εγχειρήσει ακόμη. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που αποκόμισα απ' αυτόν τον εξαιρετικό ενισχυτή, ήταν βουβωνοκήλη, την οποία δεν έχω εγχειρήσει ακόμη. ;D

 

+1 

 

Τον ανεβοκατεβαζω 4 οροφους χωρις ασανσερ !!!    αλλα υπαρχει το αλλααααα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μια ερώτηση όποιος μπορεί να μου απαντήσει...

 

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής τι ασφάλεια πέρνει?

3Α?

5Α?

Γιατί του έχω μια τον 5Α και λέω μήπως έχω κάνει καμιά στραβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς!!! Τώρα το είδα...

3AMP γράφει οπότε φαντάζομαι χρειάζεται μια των 3Α...

Σε ευχαριστώ!

 

Τον είχα 2 μέρες με την 5άρα αλλά λειτουργούσε κανονικά εκτός από ένα βόμβο που είχα όταν τον άνοιγα αλλά μετά έφευγε και ήταν όλα οκ...

Τι μπορεί να πάθει βάζοντας μια μεγαλύτερη ασφάλεια στην υποδοχή μιας μικρότερης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκπληκτικος ενισχυτης εχω εναν super fender με master volume που εχει ερθει απο Αμερικη γυρω στο 1975 και ειναι με εξωτερικο μετασχηματιστη απο 220 στα 110 volt απο πισω γραφει 45watt RMS . Το 1982 ενας φιλος αγορασε απο εδω τον ιδιο ενισχυτη για ρευμα Ευρωπης 220 volt (ειχε επιλογεα για ολα τα ρευματα) με master volume και απο πισω εγραφε 75watt RMS . Ποτε δεν καταλαβα την αναγραφωμενη διαφορα στα watt γιατι η αποδοση ηταν ιδια !!!!!!!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς!!! Τώρα το είδα...

3AMP γράφει οπότε φαντάζομαι χρειάζεται μια των 3Α...

Σε ευχαριστώ!

 

Τον είχα 2 μέρες με την 5άρα αλλά λειτουργούσε κανονικά εκτός από ένα βόμβο που είχα όταν τον άνοιγα αλλά μετά έφευγε και ήταν όλα οκ...

Τι μπορεί να πάθει βάζοντας μια μεγαλύτερη ασφάλεια στην υποδοχή μιας μικρότερης?

 

 

Χτυπα ξυλο σε περιπτωση βραχυκυκλωματος η μεγαλυτερη ασφαλεια αντεχει περισσοτερο ρευμα και μεχρι να καει μπορει να σου κανει ζημια στο κυκλωμα !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου