Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για κιθαριστικό εξοπλισμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καταρχήν, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους μας!

και περνάω στο δια ταύτα..  :)

  Μετά από διάφορες αγοραπωλησίες/ανταλλαγές, ο εξοπλισμός μου έχει διαμορφωθεί ως εξής:

NS Telecaster-->BBE Freq Boost-->Zvex Super Duper-->Devi Ever Noise Floor (SM) Fuzz-->Behringer UT100 Tremolo-->Pigtronix EP1 envelope phaser-->Zoom G2-->Fender Champion 600.

 

  Το g2 το χρησιμοποιώ, σχεδόν αποκλειστικά, για τα delays και τα reverbs και σπάνια για κάποια πιο εξειδικευμένα εφέ που διαθέτει, τύπου pitch shifter κ.α.

Πιστεύετε η g2 καλύπτει ικανοποιητικά αυτόν της το ρόλο;

 

  Μήπως θα ήταν προτιμώτερο να κινηθώ προς την αγορά ενός delay πεταλιού (βέβαια, είχα το digidelay στο παρελθόν και δε μου άρεσε, όπως "χρωμάτιζε" τον ήχο μου) ή μιας καλύτερης πεταλιέρας, η οποία θα αντικαθιστούσε και τα tremolo και phaser, που έχω στο rig μου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σε καλύπτουν τα εφφέ του G2 (delays/reverbs) μην κάνεις τίποτα. Το πρόβλημα με το G2 είναι πως, στην πραγματικότητα, δεν σχεδιάστηκε για να είναι σε πεταλιέρα, αλλά μπορεί να δουλέψει μια χαρά.

 

Εναλλακτικά, στο δεύτερο σενάριο, πούλα τα 3 αυτά πεταλάκια (tremolo/phaser/G2) και πάρε ένα Zoom G3. Η ποιότητα σε σχέση με το G2 είναι από άλλο πλανήτη και θα πάρεις σαν bonus και μια "μηχανή" εξομοίωσης ενισχυτών/καμπινών κλπ, με την οποία θα μπορείς να κάνεις και ποιοτικές απευθείας ηχογραφήσεις αν θέλεις.

 

Μάλιστα θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο μέχρι το NAMM 2012 (σε 15 μέρες περίπου) γιατί η Zoom θα ανακοινώσει ένα καινούργιο πετάλι απ'ό,τι λέει. Μπορεί να είναι το μεγάλο αδελφάκι του G3, στην οποία περίπτωση θα είναι ευκολότερο να βρεις μεταχειρισμένο G3 (μιας και ένας στους δύο χρήστες θα πάνε σε "αναβάθμιση"  ;)).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά, στο δεύτερο σενάριο, πούλα τα 3 αυτά πεταλάκια (tremolo/phaser/G2) και πάρε ένα Zoom G3. Η ποιότητα σε σχέση με το G2 είναι από άλλο πλανήτη και θα πάρεις σαν bonus και μια "μηχανή" εξομοίωσης ενισχυτών/καμπινών κλπ, με την οποία θα μπορείς να κάνεις και ποιοτικές απευθείας ηχογραφήσεις αν θέλεις.

Αυτή είναι η βασική μου σκέψη, μόνο που αντί για το τρέμολο (που είναι δώρο και δε θέλω να το πουλήσω  :P), θέλω να δώσω το treble booster, γιατί, σε αντίθεση με το little big muff, που είχα και συνεργάζονταν μια χαρά, με το devi ever δεν τα πάνε και τόσο καλά...  >:( 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ερώτηση, περί της συνδεσμολογίας, αυτήν τη φορά:

Αν θελήσω να χρησιμοποιήσω και κάποια ακόμα εφέ της g2, όπως compressor, pitch shifter, auto wah κτλ, ΜΑΖΙ με τα delay/reverb, θα εξακολουθώ να την έχω τελευταία στην αλυσίδα του ήχου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου