Προς το περιεχόμενο

genelec 6010A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερευνησε το αν δεν βαριεσαι μεχρι βαθους και θα δεις οτι τα focal cms40 δεν αξιζουν τα χρηματα τους τοσο οσο τα πουλανε. κατασκευαζονται στην κινα ,ομως ολο το προσχεδιο εχει γινει στην γαλλια. δεν γινεται να συγκριθει η εταιρια focal  με την dynaudio και genelec για κανενα λογο. εχουν φτιαξει πολυ καλα ηχεια και σε ηχο και σε ποιοτητα αλλα δες το ακομα και σαν χωρα. ειναι γαλλοι και οι αλλοι ειναι σκανδιναβοι. και σαν συμπεριφορα ηχειου το focal δεν μου αρεσε τοσο οσο το genelec6010. το focal ηταν ποιο σωστο στο φασμα του αλλα η χροια του ηχειου δεν ειναι ωραια. ειναι σαν ξεψιχισμενο . τα tweter τους ηταν πολυ καλα, ο διαχυτης εκανε δουλεια αλλα ηταν πλαστικος...οι κωνοι στα μπασα επισης πολυ φθηνο υλικο. θα μπορουσαν να το κανουν πολυ καλυτερο αλλα βεβαια θα ανεβαινε και η τιμη. εχουν clip led που ειναι πολυ χρησιμο αλλα γενικα δεν μου αρεσαν τοσο.ακομα και στην ενταση τους στο 1 μετρο ειναι ποιο χαμηλα απο τα genelec που ειναι και μικροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερευνησε το αν δεν βαριεσαι μεχρι βαθους και θα δεις οτι τα focal cms40 δεν αξιζουν τα χρηματα τους τοσο οσο τα πουλανε. κατασκευαζονται στην κινα ,ομως ολο το προσχεδιο εχει γινει στην γαλλια. δεν γινεται να συγκριθει η εταιρια focal  με την dynaudio και genelec για κανενα λογο. εχουν φτιαξει πολυ καλα ηχεια και σε ηχο και σε ποιοτητα αλλα δες το ακομα και σαν χωρα. ειναι γαλλοι και οι αλλοι ειναι σκανδιναβοι. και σαν συμπεριφορα ηχειου το focal δεν μου αρεσε τοσο οσο το genelec6010. το focal ηταν ποιο σωστο στο φασμα του αλλα η χροια του ηχειου δεν ειναι ωραια. ειναι σαν ξεψιχισμενο . τα tweter τους ηταν πολυ καλα, ο διαχυτης εκανε δουλεια αλλα ηταν πλαστικος...οι κωνοι στα μπασα επισης πολυ φθηνο υλικο. θα μπορουσαν να το κανουν πολυ καλυτερο αλλα βεβαια θα ανεβαινε και η τιμη. εχουν clip led που ειναι πολυ χρησιμο αλλα γενικα δεν μου αρεσαν τοσο.ακομα και στην ενταση τους στο 1 μετρο ειναι ποιο χαμηλα απο τα genelec που ειναι και μικροτερα.

 

Φιλε μου απορώ γιατί επιμένεις τόσο ότι τα focal είναι κινεζικα. όταν μια οποιαδήποτε συσκευή γραφει πάνω made in france τότε διά του νομου είναι πράγματι made in france . Άμα πράγματι το αμφισβητείς αυτό τότε κανε τους καμια μήνυση να γίνεις εκατομμυριούχος . Όσον αφορά αυτά που λες με έχουν βάλει σε μεγάλες σκέψεις , παρουσιάζεις το κατά τι γνώμη σου χρωματισμένο genelec καλύτερο από το και πάλι κατά τη γνώμη σου ουδέτερο focal . Αυτό δεν έχει υπόσταση αφού όσο πιο ουδέτερο είναι ένα monitor τόσο καλύτερο είναι. Τώρα να μειώνεις μια εταιρία η οποια εδώ και χρονια παίρνει στις περισσότερες εκθέσεις βραβεία για τα καλύτερα high end ηχεία μου φαίνεται περισσότερο αγνοια παρα εμπεριστατωμένη άποψη . Κατά τη γνώμη μου τα cms40 είναι τα καλύτερα στη κατηγορια τους και έχω ακούσει τα περισσότερα από αυτά που ανέφερες αλλα αυτό είναι καθαρά προσωπικό. Και βεβαια για το analyzer ίσως η πήρα μου  να μη με βοηθάει αλλα δε νομίζω ότι μπορείς με ένα analyzer να βγάλεις αποτέλεσμα που έστω και να πλησιάζει το αποτέλεσμα ενός καλού monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες την γνωμη σου ειπα την γνωμη μου.γιατι απορεις? ανθρωποι ειμαστε και ειναι φυσιολογικο να διαφωνουμε η να συμφωνουμε σε αποψεις. εμενα δεν μου αρεσει ο messi, τον θεωρω εναν μετριο παιχτη, εσενα μπορει να σου αρεσει, εμενα μου αρεσει να ακουω psytrance και μετα στα καπακια καρρα. εσυ μπορει να μην γουσταρεις καν αυτα...ο καθενας εχει τα γουστα του και τις αποψεις του. δεν σημαινει οτι αυτο που λεει ειναι και αυτο που θες να ακουσεις. απλα τα πραγματα. τι κοληματα εχετε ρε παιδι μου ορισμενοι...τελοσπαντων δεν συνεχιζω το posting. καλη συνεχεια! <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τελοσπαντων δεν συνεχιζω το posting.

Σοφή απόφαση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια...

 

σκεφτομαι να δωσω τα 450 ευρω για ενα σετακι των εν λογω μονιτορ...προκειται για home studio οποτε και λογω εντασης και λογω budget κατι σε 8020, 8030 ειναι απαγορευτικο...τα εχει ακουσει κανεις για να πει μια γνωμη?ισως να προτεινει και κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα....

 

Καλησπέρα!

Τα genelec τα άκουσα στο drum store στα Εξάρχεια. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μιλάμε για τα ίδια.

Έπαθα πλάκα... έψαχνα να βρω που είναι το subwoofer! Και πεντακάθαρα, επίσης.

 

Αν θέλεις πέρνα από εκεί να τα ακούσεις μόνος σου. Τα έχει πάνω σε μια (κάτι σαν) βιβλιοθήκη αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια, γνώμη μου είναι ότι μπορείς να βρεις κάτι εξίσου καλό και με μικρότερο budjet, αλλά δε θα σε σταματούσα... go for it!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου