Προς το περιεχόμενο

Hardware vs. software με ολίγη από Vangelis


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ρωτα τον Zimmer ποση ωρα του παιρνει να γραψει κατι με το Cubase και τα ξαναλεμε.... ;D

Αν τον έβλεπα ποτέ θα είχα άλλες ερωτήσεις, αλλά πιστεύω ότι η απάντησή του θα ήταν: "Δε με απασχολεί γιατί έχω μύρια και κάνω ότι γουστάρω..." ;) Και ΔΕΝ τα έχει τυχαία (και μάλιστα δε με ενθουσιάζει ως συνθέτης να φανταστείς).

 

Οσο για τα "παρτιτούρες άδειες, μολύβια, γώμα και ξύστρα", απ'οτι ξερω κανενα απο αυτα δεν παιζει μουσικη.
Από την άλλη δύο εξαιρετικά γνωστοί και ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ (κατά την γνώμη μου) συνθέτες για φιλμ (Williams και Bermann) γράφαν σε παρτιτούρες... και η μουσική τους, όχι μόνο ξεπέρασε τις ταινιες αλλά έχουν μείνει στην ιστορία...

 

Edit: νομιζω οτι οι βιβλιοθηκες με samples απο τις μεγαλες εταιρειες (Yamaha/Roland/Korg) ειναι παραπανω απο αρκετες και ποιοτικοτατες για οτιδηποτε γουσταρεις να παιξεις με τα samplers τους.
Θα διαφωνίσω! σόρρυ! ;) Έβαλα ένα παράδειγμα που κανείς δε το σχολίασε. Ας βάλω άλλα 2 (Youtube videos) έτσι για να γουστάρουμε. Αν μου βγάλεις τέτοιο ήχο με οποιοδήποτε hardware σε παραδέχομαι!

 

LA Scoring Strings - She Was A Fair LASS - Official Music Demo - Audiobro

 

και

 

 

Για αυτά που ασχολούμε χρειάζεται η τελευταία τεχνολογία στους ήχους για να μπορέσεις να έχεις δουλειά. Έτσι απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Οριστε, ο Mr Χναράκης απαντησε, αν και με Roland videos... ;D

Αυτά βρήκα μπροστά μου εύκαιρα. Που να ψάχνω τώρα για αρχεία ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά βρήκα μπροστά μου εύκαιρα. Που να ψάχνω τώρα για αρχεία ;D

Φυσικα.  8)

Αν εβρισκες μπροστα σου κατι ευκαιρο απο....Yamaha, θα επρεπε να σε ανησυχισει.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικα.  8)

Αν εβρισκες μπροστα σου κατι ευκαιρο απο....Yamaha, θα επρεπε να σε ανησυχισει.... ;D

  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που βάλατε ακουστικά όργανα  :P Ο μόνος τρόπος για πιο πειστικό ήχο απο sampling είναι να πάρεις μια κιθάρα να την βάλεις μέσα στο synth και όταν επιλέγεις ήχο κιθάρας να υπάρχει μηχανισμός που να την χτυπάει. ;D Είναι καθαρά θέμα δειγμάτων, ανάλυσης και αλγορίθμου προσπέλασης αυτών.Τα 2 τελευταία τα ενισχύει ο υπολογιστής.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου