Προς το περιεχόμενο

Thomann και gibson 2015


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά 2015 της gibson, που εισήγαγε το αυτόματο κουρδισμα και το brass nut, δε κατάφερε να κερδίσει το κοινό και βλέπω ότι πωλούνται στον Θωμά για αισθητά χαμηλές τιμές. Μιλάω για όλα τα μοντέλα. Οι traditional σε τιμές studio (κάπου 1200) και οι Standard σε τιμές traditional  (κοντά στο 1500αρι). Δε ξέρω αν όντως αυτά τα νέα χαρακτηριστικά ήταν τόσο χάλια ή απλά οι πιουριστες εξεγερθηκαν αλλά οι τιμές είναι φοβερά δελεαστικές. Αν δεν είχα αρκετές κιθάρες και δε φοβόμουν το πιθανό διαζύγιο θα έκανα την κίνηση. Πιθανότατα να το έχετε δει αλλά αν όχι για τσεκαρετε. Επίσης αν κάποιος έχει τσιμπήσει ας πει καμία γνώμη αν όντως οι τιμές αξίζουν να είναι τόσο χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τσέκαρε και το Musicstore, κάτι ανάλογο συμβαίνει. 8)

 

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/brands/gibson

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε και το Musicstore, κάτι ανάλογο συμβαίνει. 8)

 

Ε καλά εννοείται. Είναι εμφανές ότι ξεσκαρταρουν. Απλά μου φαίνεται ευκαιρία. Sg  std 850 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται ευκαιρία.

Κι αυτή είναι λουκουμάκι.

 

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Deluxe-GT-Metallic-Goldtop/art-GIT0032930-000

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μονο που τα μοντελα του 2015 δεν ειναι ακριβως gibson. αλλα ταστα, αλλο μανικι, zero fret, αλλη γεφυρα, αλλο fretboard, αλλη κιθαρα δηλαδη. Αν βαλεις και τα κλειδια που δεν δουλευαν οπως διαφημιζοταν και το headstock inlay που ηταν ασχημο, δεν αγοραζε κανεις (γι αυτο και τα πηραν ολα πισω τον επομενο χρονο, μαζι με την αυξηση τιμων)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που τα μοντελα του 2015 δεν ειναι ακριβως gibson. αλλα ταστα, αλλο μανικι, zero fret, αλλη γεφυρα, αλλο fretboard, αλλη κιθαρα δηλαδη. Αν βαλεις και τα κλειδια που δεν δουλευαν οπως διαφημιζοταν και το headstock inlay που ηταν ασχημο, δεν αγοραζε κανεις (γι αυτο και τα πηραν ολα πισω τον επομενο χρονο, μαζι με την αυξηση τιμων)  ;D

Δεν έχεις άδικο.

Οι πολλές απότομες "καινοτομίες" της στοίχισαν.

 

Έτσι κι αλλιώς πάντως, μπράτσο και ταστιέρα αλλάζουν σχεδόν κάθε χρόνο πια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που τα μοντελα του 2015 δεν ειναι ακριβως gibson. αλλα ταστα, αλλο μανικι, zero fret, αλλη γεφυρα, αλλο fretboard, αλλη κιθαρα δηλαδη. Αν βαλεις και τα κλειδια που δεν δουλευαν οπως διαφημιζοταν και το headstock inlay που ηταν ασχημο, δεν αγοραζε κανεις (γι αυτο και τα πηραν ολα πισω τον επομενο χρονο, μαζι με την αυξηση τιμων)  ;D

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Φετος εχει μια σειρα high performance που εχει σχεδον ολες αυτες τις καινοτομιες ξανα και μαλιστα την πλασαρει δυνατα (και ακριβα).

 

Προσωπικα δεν εχω κανενα κολλημα με τα nos χαρακτηριστικα. Αν το οργανο μου αρεσει και με βολευει δεν εχω θεμα. Για παραδειγμα στη δικη μου gibson δε μπορω να παιξω ανετα κατω απο το 16-17 ταστο για τους γνωστους λογους. Φετος εχουν αμβλυνει το joint και με χαρα θα το δεχομουν. Επισης το μπρατσο μου ειναι παχυ (προς 50ς) και το βρισκω ωραιοτατο αλλα οι περισσοτερες gibson εχουν slim tapper ή assymetric οποτε παιρνεις ό,τι βολευει.

 

Τα κουρδιστηρια μαλλον δεν ηταν πολυ λειτουργικα αλλα αν κρατανε το κουρδισμα τοτε απλα μπορεις να αγνοησεις το ηλεκτρικο πραμα  ;D. Αν δε κρατανε ομως ή προσθετουν εξτρα προβληματα (στα ηδη γνωστα gibson) τοτε δεν αξιζουν.

 

Κατι μου λεει παντως οτι πιο πολυ μαρκετινγκ φειλ ηταν η σειρα παρα κατι τρομερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχωρήστε μου το link, και αν παραβαίνει κανόνες αφαιρέστε το post μου, αλλά δεν μπορώ να το "αντιγράψω" αυτούσιο.

 

Πριν λίγο καιρό είχα κάνει ένα εκτεταμένο review σε μια traditional του '15, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.facebook.com/notes/pnoi-kai-nyksi/gibson-2015-t%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-review/1219500101435357

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου