Προς το περιεχόμενο

Thomann και gibson 2015


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά δε σε προβληματίζει ότι τη high performance σειρά την κοστολογεί πιο ακριβά από την traditional? Δε βγάζει πολύ νόημα αυτό κατα τη γνώμη μου. Το '15 έβγαλε νεωτερίζουσες κιθάρες και μόνο και τελικά η αξία τους έπεσε αλλά το '17 στο βγάζει σαν επιλογή και τις βαράει στα αυτιά. Και φαρδύτερη ταστιέρα έχουν, και "φαγωμένο" neck heel, και άλλους μαγνήτες, και αυτόματα κουρδιστήρια κλπ κλπ. Με τη λογική των puristων η σειρά αυτή θα έπρεπε να πωλείται στη μισή τιμή.

Γι' αυτό έγραψα πως μάλλον marketing failure ήταν η σειρά '15 παρά ό,τι άλλο.

 

Μια χαρά λογικότατο μου φαίνεται, αν υπολογίσεις μόνο και μόνο το έξτρα κόστος των κουρδιστηριών και το γεγονός ότι έχουν (επίσημα, από το εργοστάσιο) τα πιο figured maple καπάκια. Αυτό που δεν ξέρεις (ούτε εσύ, ούτε εγώ) είναι πόσες από την καθεμιά πουλάει. Η κοστολόγηση είναι θέμα πάρα πολλών διαφορετικών παραμέτρων. Ούτε σημαίνει ότι είναι "καλύτερες" οι High Spec (αυτό είναι υποκειμενικό) ούτε καμία σχέση με το πόσες από αυτές πουλάει η Gibson έχει. Εγώ την επιλογή θέλω να έχω και αυτή τη στιγμή χαίρομαι που η Gibson μου τη δίνει.

 

Επίσης, κάτι το οποίο δεν αναφέρθηκε στο thread σε σχέση με το αρχικό θέμα, κάθε χρονιά που βγαίνει καινούρια... κολεξιόν, οι τιμές της παλιάς πέφτουν. Απλά φέτος, το 2017 δηλαδή, έχουν μείνει απούλητα μοντέλα 2 σεζόν πριν στον Thomann και στα άλλα μεγάλα καταστήματα, το οποίο δεν είναι συχνό φαινόμενο και λογικό είναι να τιμολογηθούν αντίστοιχα για να φεύγουν. Και είναι αλήθεια ότι η πτώση τιμής στα μοντέλα 2015 είναι πολύ μεγάλη. Από εκεί καταλαβαίνει κανείς το πώς πήγε εμπορικά η χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Επίσης, κάτι το οποίο δεν αναφέρθηκε στο thread σε σχέση με το αρχικό θέμα, κάθε χρονιά που βγαίνει καινούρια... κολεξιόν, οι τιμές της παλιάς πέφτουν. Απλά φέτος, το 2017 δηλαδή, έχουν μείνει απούλητα μοντέλα 2 σεζόν πριν στον Thomann και στα άλλα μεγάλα καταστήματα, το οποίο δεν είναι συχνό φαινόμενο και λογικό είναι να τιμολογηθούν αντίστοιχα για να φεύγουν. Και είναι αλήθεια ότι η πτώση τιμής στα μοντέλα 2015 είναι πολύ μεγάλη. Από εκεί καταλαβαίνει κανείς το πώς πήγε εμπορικά η χρονιά.

 

Σωστό κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάποια πράγματα, μου φάνηκαν παραδόξως ομόφωνα κατακριτέα από το σύνολο των κιθαριστών (κυρίως των Gibson lovers), που με κάνει να θεωρώ -υπερβολή ίσως, δε λέω-  ότι κατευθύνθηκε προς τα εκεί και από την κοινή γνώμη και όχι από hands on εμπειρία. Όταν την έπιασα κι εγώ στα χέρια μου, περίμενα να δω ένα έκτρωμα, με βάση τις πάμπολλες υποκειμενικές γνώμες που αποτέλεσαν μια αντικειμενική βάση. Από τότε κατάλαβα ότι οι κιθάρες είναι σαν τα φαγητά, ή το σινεμά.

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Γενικότερα, από τους περισσότερους σημερινούς 'κιθαρίστες', ειδικά τη μοντέρνα εποχή που κρύβονται πίσω από το ίντερνετ και το πληκτρολόγιο, ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Να είμαι ειλικρινής, ούτε εγώ συμπάθησα το αυτόματο κούρδισμα. Χωρίς όμως να το έχω δουλέψει :) Από την άλλη, όταν το βλέπω σε reviews να κουρδίσουν μ'ένα κλικ λέω 'ωπ! καλή φάση'. Για κάποιο λόγο, έχει υπάρξει μία vintage-o-λαγνεία τα τελευταία χρόναι και κάθε τι καινούριο συνήθως απαξιώνεται άμεσα.

 

Στο θέμα μας όμως, ασχέτως αν τα όργανα παίζουν εξαιρετικά, ούτε εμένα με κέντρισαν για αγορά όταν κυκλοφόρησαν. Αντίθετα, έπεσε στα χέρια μου μία studio faded. Με λίγες αλλαγές σε ηλεκτρονικά και προσθήκη ενός Bigsby είμαι πανευτυχής. Βέβαια, οι νέες τιμές των γερμανών, μ'έχουν συγκινήσει ιδιαίτερα θα έλεγα. Αν μάλιστα δεν είχα ήδη την faded (κι έχοντας καλύψει το κενό μου περί gibson), σίγουρα θα το σκεφτόμουν ΠΟΛΥ σοβαρά. Από την άλλη, δεν είναι strat οπότε δεν χρειάζεται να έχω πάνω από 1-2-5-10  ;D ;D

 

Τέλος, αναρωτιέμαι πραγματικά πόσοι από αυτούς που κρίνουν αρνητικά το nut, την ταστιέρα κλπ έχουν παίξει όπως ο Πνοή και Νύξη κι έχουν βγάλει αυτό το συμπέρασμα ή απλά 'θεωρούν' πως δεν είναι καλά όργανα αφού δεν ακολουθούν τα vintage specs (1959) με τα οποία και πάλι δεν έχουν παίξει.  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου