Προς το περιεχόμενο

Thomann και gibson 2015


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το να κουβαλάω ένα όργανο 100 κιλά, χάριν "σωστότητας".

 

Μια μικρη διορθωση δασκαλε...οι  ΣΩΣΤΕΣ και  original Les Paul ηταν πιπουλα,(ή εστω οχι βαριες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

@ Πνοή και Νύξη:

 

'Αστο το αυτοκόλλητο, που, ναι, φεύγει. Το logo όμως και η ταστιέρα δεν πάνε πουθενά... Το καθένα από μόνα τους είναι (για εμένα) λόγοι μη-αγοράς. Και μη νομίζεις ότι είμαι φανατικός pure-ίστας. Η Studio που έχω είναι all-mahogany (χωρίς maple καπάκι) και chambered, ως εκ τούτου ελαφριά σαν πούπουλο. Και ο ήχος και το  sustain της τα σπάνε. Αλλά, ξέρω  'γω, με τα μοντέλα του 2015 η Gibson ξεπέρασε τα εσκαμμένα, που θα'λεγε και ένας φίλος. Πάντα, υποκειμενικά συζητώντας.

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Απλά τι είναι τα εσκαμμένα? Τι είναι η κατασκευή οργάνου, ένα μουσειακό είδος που "πρέπει" να ακολουθήσει κανόνες με πουριτανική ευλάβεια και να φτιάχνουμε τις ίδιες κιθάρες με πριν από 200 χρόνια, ή να εξελίσσεται κάπως το πράγμα? Υπάρχουν και τα δύο. Οι ρεπλικες, επίσημες και μη, και τα όργανα σειράς. Και ειδικά για τη Gibson, που δεν είναι συναρμολογούμενη, ωστε να μπορείς εύκολα να κάνεις καστομιές, μια διαφοροποίηση, ένα extraδάκι, έστω μια υπερβολή ή ένα άχρηστο γκάτζετ-μία στο τόσο, δεν είναι δα και κακό. Οι ηλεκτρικές κιθάρες κάποτε, υπήρξαν το όχημα για να παρουσιάσει κάθε εταιρεία το όραμά της και την προβολή της προς το μέλλον. Τώρα έχουν καταντήσει να προσπαθούν να κερδίσουν μερίδιο της ίδιας τους της πίτας, οδηγούμενοι από τις προσταγές της vintage αγοράς. Πόσο έχει μια 59άρα? 100 χιλιάρικα? Ε, δώσε στο λαό 59άρα με 10 χιλιάρικα να σου πει κι ευχαριστώ. Πόσο καιρό έχει να βγάλει η μία ή η άλλη όργανο αντίστοιχο της Vee, της Mustang, της Firebird, της Lead?

 

#Superfunk, βαρύ θεωρώ οτιδήποτε άνω των 3 κιλών, άντε 3 διακόσια βαριά βαριά (no pun intented)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο έχει μια 59άρα? 100 χιλιάρικα?

 

Πόσο έχει μια 59άρα? 500 χιλιάρικα?

 

corrected  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Πνοή και νύξη: Τα "εσκαμμένα" το είδες, το "υποκειμενικά" δεν είδες. Πάντα μιλάω για εμένα και για τις προσωπικές μου προτιμήσεις. Δεν έχω καμία αντίρρηση να προβεί οποιαδήποτε εταιρεία σε οποιεσδήποτε εξελίξεις ενός οργάνου και να ενσωματώσει όσες καινοτομίες επιθυμεί. Αντίθετα. Αλλά, θα επιθούσα να προσφέρει στον κατάλογό της και επιλογές χωρίς τις καινοτομίες, οι οποίες θα μου δίνουν και εμένα την επιλογή.

 

Η Gibson επί τω προκειμένω, αυτό ακριβώς κάνει το 2016 - 2017 με τις σειρές High Performance vs Traditional, αφήνωντας την επιλογή στον αγοραστή. Το 2015 δεν το έκανε. Και... στο φινάλε, επειδή ο καταναλωτής "ψηφίζει" με το πορτοφόλι του, το 2015 δεν "περπάτησε" στην αγορά.

 

 

Άσε που νομίζω ότι εντελώς σκόπιμα έγινε αυτό το 2015, για να ωθήσει τους pure-ίστες στα Custom Shop μοντέλα, στα οποία έχει όλες τις παραδοσιακές προδιαγραφές (και στα οποία οι τιμές βέβαια είναι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σαν πιουρίστας που δεν είμαι μια Les Paul Custom lite θα την ήθελα κολασμένα. Λεπτή και ελαφριά σε σχέση με το κανονικό μοντέλο

 

αλλά όποια καινοτομία και να κάνει η Gibson,  δεν θα συμπαθήσω ποτέ εταιρεία που λέει δημόσια και χωρίς ντροπή, ότι τα σώματα ( και δεν θυμάμαι τι άλλο ) που δεν περνούν τον ποιοτικό έλεγχο της standard , καταλήγουν στις studio, faded κλπ version

 

Ξέροντας ότι άλλες εταιρείες με επίσης φθηνή σειρά, τα ....πετάει

 

από τότε που το άκουσα από χείλη εργαζόμενου-προϊστάμενου  σε βίντεο, προσπαθώ να μποϊκοτάρω όσο και αν λιγουρεύομαι μια Flying V ή μια Custom Lite 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πόσο έχει μια 59άρα? 500 χιλιάρικα?

 

corrected  ;D

 

Sorry, εννοούσα 59άρα all original, εκτός από μια βίδα στο πίκαρντ που είναι αλλαγμένη. Νομίζω γύρω στα 2000$ τις βρίσκεις στο ήμπεη :) (τις original βίδες)

 

Έκτορα και το υποκειμενικά είδα σαφώς! Απλά κάποια πράγματα, μου φάνηκαν παραδόξως ομόφωνα κατακριτέα από το σύνολο των κιθαριστών (κυρίως των Gibson lovers), που με κάνει να θεωρώ -υπερβολή ίσως, δε λέω-  ότι κατευθύνθηκε προς τα εκεί και από την κοινή γνώμη και όχι από hands on εμπειρία. Όταν την έπιασα κι εγώ στα χέρια μου, περίμενα να δω ένα έκτρωμα, με βάση τις πάμπολλες υποκειμενικές γνώμες που αποτέλεσαν μια αντικειμενική βάση. Από τότε κατάλαβα ότι οι κιθάρες είναι σαν τα φαγητά, ή το σινεμά.

 

Εγώ, εν προκειμένω, θες λόγω ιδιότητας, θες λόγω ιδιοσυγκρασίας, θέλω να δω μια εταιρεία να προτείνει ένα προϊόν για το οποίο είναι σίγουρη, δεν έχει κανέναν ενδοιασμό και καμία ανασφάλεια για το αν θα αρέσει ή όχι. Τι διάολο, η Gibson είσαι. Η μεγαλύτερη και ιστορικότερη κιθαροπαραγωγός.  Θα 'πρεπε να οδηγείς τα trends, όχι να ακολουθείς...αρκεί να μη γίνεται με σπασμωδικές κινήσεις. Δυστυχώς για τη Gibson, το να είναι η Gibson είναι ευχή και κατάρα μαζί.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ σαν πιουρίστας που δεν είμαι μια Les Paul Custom lite θα την ήθελα κολασμένα. Λεπτή και ελαφριά σε σχέση με το κανονικό μοντέλο

 

αλλά όποια καινοτομία και να κάνει η Gibson,  δεν θα συμπαθήσω ποτέ εταιρεία που λέει δημόσια και χωρίς ντροπή, ότι τα σώματα ( και δεν θυμάμαι τι άλλο ) που δεν περνούν τον ποιοτικό έλεγχο της standard , καταλήγουν στις studio, faded κλπ version

 

Ξέροντας ότι άλλες εταιρείες με επίσης φθηνή σειρά, τα ....πετάει

 

από τότε που το άκουσα από χείλη εργαζόμενου-προϊστάμενου  σε βίντεο, προσπαθώ να μποϊκοτάρω όσο και αν λιγουρεύομαι μια Flying V ή μια Custom Lite

 

Ε, καλά, τι περίμενες? Και πώς θα δικαιολογηθεί η διαφορά στην τιμολόγηση? Αν και εγώ πιστεύω στο ανάποδο (ότι η διαλογή είναι χονδρικά μία, για όλα τα μονδέλα σειράς από studio έως std και custom και άλλη για τα custom shops). To ίδιο φυσικά ισχύει και για τους εργάτες. Οι έμπειροι στις ακριβές σειρές γραμμής παραγωγής, οι καινούριοι στις entry level. Μakes sense.

 

(ποια εταιρεία είναι που τα πετάει, και τι εννοεί δεν περνάει το quality control? Αν έχει ρόζους, σκουλήκια, ρωγμές, μήκυτες φυσικά και θα τα πετάξει)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σαν πιουρίστας που δεν είμαι μια Les Paul Custom lite θα την ήθελα κολασμένα. Λεπτή και ελαφριά σε σχέση με το κανονικό μοντέλο

 

αλλά όποια καινοτομία και να κάνει η Gibson,  δεν θα συμπαθήσω ποτέ εταιρεία που λέει δημόσια και χωρίς ντροπή, ότι τα σώματα ( και δεν θυμάμαι τι άλλο ) που δεν περνούν τον ποιοτικό έλεγχο της standard , καταλήγουν στις studio, faded κλπ version

 

Ξέροντας ότι άλλες εταιρείες με επίσης φθηνή σειρά, τα ....πετάει

 

από τότε που το άκουσα από χείλη εργαζόμενου-προϊστάμενου  σε βίντεο, προσπαθώ να μποϊκοτάρω όσο και αν λιγουρεύομαι μια Flying V ή μια Custom Lite 

 

 

Δεν ισχύει αυτό για "καλά" και "λιγότερο καλά" σώματα, γιατί πολύ απλά... δεν υπάρχουν καν κριτήρια για "καλά" και "λιγότερο καλά" σώματα. Αυτό που ισχύει είναι ότι όλα τα ξύλα maple που μπαίνουν στο εργοστάσιο κατηγοριοποιούνται ανάλογα με τα νερά και την... ομορφάδα τους (ΑΑ, ΑΑΑ, ΑΑΑΑ και ούτω καθ'εξής) και, βέβαια, διανέμονται ανάλογα στην κάθε κατηγορία οργάνου. Δεν είναι κανείς ηλίθιος να χρησιμοποιήσει τα ξύλα με τα πιο όμορφα νερά σε... Studio (που έχω, έτσι;) ή σε Les Paul Custom / Goldtop. Ναι, καλά διαβάζεις, και αυτές, μια και... βαμμένες, παίρνουν τα πιο άσχημα ξύλα. Λογικό έτσι, και εγώ και εσύ αυτό θα κάναμε.

 

Μόνο για τα Custom Shop όργανα ισχύουν άλλες προδιαγραφές, οι οποίες έχουν να κάνουν με το βάρος και μόνο. Το οποίο είναι επίσης λογικότατο, μιας και εκεί δεν υπάρχει ούτε chambering, ούτε relief holes. Τα υπόλοιπα δε στέκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα ισχύει το "καλά και λιγότερο καλά" (όχι κακά βέβαια) ξύλα για σώμα, και σε άλλα είδη ξυλείας (όπως το μαόνι), αλλά έχει να κάνει με το wood grain.

 

Αν μπεις στο site της Gibson, θα δεις ότι για κάθε μοντέλο δείχνει τα χαρακτηριστικά που "πηγαίνουν" με αυτό.

 

Εκεί έχει όλα τα χαρακτηριστικά των ξύλων, και με ποιά μοντέλα είναι "συμβατά".

 

Φυσικά ένα είναι αυτό που είπες, για το maple.

Απλά λέω ότι υπάρχουν κι άλλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η Gibson επί τω προκειμένω, αυτό ακριβώς κάνει το 2016 - 2017 με τις σειρές High Performance vs Traditional, αφήνωντας την επιλογή στον αγοραστή. Το 2015 δεν το έκανε. Και... στο φινάλε, επειδή ο καταναλωτής "ψηφίζει" με το πορτοφόλι του, το 2015 δεν "περπάτησε" στην αγορά.

 

 

 

Ναι αλλά δε σε προβληματίζει ότι τη high performance σειρά την κοστολογεί πιο ακριβά από την traditional? Δε βγάζει πολύ νόημα αυτό κατα τη γνώμη μου. Το '15 έβγαλε νεωτερίζουσες κιθάρες και μόνο, και τελικά η αξία τους έπεσε, αλλά το '17 στο βγάζει σαν επιλογή και τις βαράει στα αυτιά. Και φαρδύτερη ταστιέρα έχουν, και "φαγωμένο" neck heel, και άλλους μαγνήτες, και αυτόματα κουρδιστήρια κλπ κλπ. Με τη λογική των puristων η σειρά αυτή θα έπρεπε να πωλείται στη μισή τιμή.

Γι' αυτό έγραψα πως μάλλον marketing failure ήταν η σειρά '15 παρά ό,τι άλλο. Το '15 τις πλάσαρε σαν gibson les paul ενώ το '17 σαν hp glp. Σε διεγείρει  αυτομάτως. Να πάρω το απλό ή το hp? Σαν το polo και το polo gt. λέμε τώρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου