Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά θεωρώ πώς αν δώσεις 700 ευρώ και πάνω έχεις αισθητή διαφορά.

 

Συμφωνω 100%, αλλα και αυτο που πηρες, αν εφτιαξε τελικα μια χαρα ειναι.

Θα σου προτεινα με την πρωτη ευκαιρια να παρεις ενα καλο επιστομιο το οποιο παιζει τεραστιο ρολο στην ολη ιστορια. Και το οποιο εαν με το καλο αργοτερα παρεις καποιο καλυτερο οργανο μπορεις ανετα να το χρησιμοποιησεις.

Παρε ενα Vandoren V5 A35 κοστιζει περι τα 120-130 ευρω, ειναι ανοιχτο επιστομιο τοσο και για τζαζ οσο και για κλασικη μουσικη, και θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στο παιξιμο σου και στον ηχο του οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω 100%, αλλα και αυτο που πηρες, αν εφτιαξε τελικα μια χαρα ειναι.

Θα σου προτεινα με την πρωτη ευκαιρια να παρεις ενα καλο επιστομιο το οποιο παιζει τεραστιο ρολο στην ολη ιστορια. Και το οποιο εαν με το καλο αργοτερα παρεις καποιο καλυτερο οργανο μπορεις ανετα να το χρησιμοποιησεις.

Παρε ενα Vandoren V5 A35 κοστιζει περι τα 120-130 ευρω, ειναι ανοιχτο επιστομιο τοσο και για τζαζ οσο και για κλασικη μουσικη, και θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στο παιξιμο σου και στον ηχο του οργανου.

 

Είναι κάτι λεπτομέρειες φίλτατε που με απογοητεύουν.Π.χ. για να πιάσω το σολ δίεση,το κουμπί της δίεσης θέλει πάτημα δυνατό,και κάτι τέτοια στο παίξιμο δε με ενθαρρύνουν καθόλου μιας και είμαι νέος στο σαξόφωνο.Πήρα φασέτα σέλμερ με 15 ευρώ,αλλά δεν είδα διαφορά μεγάλη! Το επιστόμιο θα το έχω υπόψιν μου. ;) ;) ;)

Βέβαια ο δάσκαλος μου που είναι πτυχιούχος κλαρινέτου (κλασσικού),και 3 χρόνια σαξοφωνίστας,όταν πιάνει το σαξόφωνο μου αλλάζει το πράγμα όσο να ναι  :D!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στάδια σε αυτό το όργανο, δεν μπορείς να πάρεις απευθείας μεγάλο άνοιγμα στο επιστόμιο χωρίς να παίζεις πολύ καιρό θα σου βγει ο πάτος να βγάλεις μία νότα.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στάδια σε αυτό το όργανο, δεν μπορείς να πάρεις απευθείας μεγάλο άνοιγμα στο επιστόμιο χωρίς να παίζεις πολύ καιρό θα σου βγει ο πάτος να βγάλεις μία νότα.

 

Από τον Αύγουστο παίζω,και μπορώ να πω πώς "για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή".Μόλαταυτα η ποιότητα του οργάνου που πήρα,με ξενερώνει και ήδη ξεκίνησα να μαζεύω χρήματα για να πάρω κάτι καλύτερο.

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στάδια σε αυτό το όργανο, δεν μπορείς να πάρεις απευθείας μεγάλο άνοιγμα στο επιστόμιο χωρίς να παίζεις πολύ καιρό θα σου βγει ο πάτος να βγάλεις μία νότα.

 

Το επιστομιο που προτεινα στο παιδι δεν ειναι επιστομιο με τεραστιο ανοιγμα.

Αν και δεν παιζει ρολο στη δυσκολια το ανοιγμα του επιστομιου, απλα βαζεις μικροτερο νουμερο καλαμι.

Εγω με το επιστομιο αυτο παιζω με καλαμι απο 1,5-2 νουμερο.

 

για να πιάσω το σολ δίεση,το κουμπί της δίεσης θέλει πάτημα δυνατό,και κάτι τέτοια στο παίξιμο δε με ενθαρρύνουν καθόλου μιας και είμαι νέος στο σαξόφωνο.Πήρα φασέτα σέλμερ με 15 ευρώ,αλλά δεν είδα διαφορά μεγάλη! Το επιστόμιο θα το έχω υπόψιν μου. ;) ;) ;)

Βέβαια ο δάσκαλος μου που είναι πτυχιούχος κλαρινέτου (κλασσικού),και 3 χρόνια σαξοφωνίστας,όταν πιάνει το σαξόφωνο μου αλλάζει το πράγμα όσο να ναι  :D!

 

Το κλειδι σολ# ειναι βασικο κλειδι και ειναι απο τα ανετα κλειδια. Μου προξενει εντυπωση. Το οργανο σου εχει προβλημα ρυθμισεων (ξαναεπαναλαμβανω) πηγαινε το στο μαστορα η βαλε το δασκαλο σου να σου το κοιταξει.

Αν φαλτσετα εννοεις το καλαμι δεν χρειαζεται...παρε μια vandoren 1,5 νουμερο η ενα rico 2 νουμερο με 2 ευρω και εισαι μια χαρα.

 

Το πνευστο οργανο θελει μεγαλη προσπαθεια και μην το παρατας γιατι αξιζει τον κοπο, εχει τεραστιες απογοητευσεις στην πορεια αλλα οταν φτασεις σε ενα σημειο να μπορεις να εχεις τον ελεγχο του οργανου σε αποζημειωνει με τον καλυτερο τροπο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιστομιο που προτεινα στο παιδι δεν ειναι επιστομιο με τεραστιο ανοιγμα.

Αν και δεν παιζει ρολο στη δυσκολια το ανοιγμα του επιστομιου, απλα βαζεις μικροτερο νουμερο καλαμι.

Εγω με το επιστομιο αυτο παιζω με καλαμι απο 1,5-2 νουμερο.

 

Το κλειδι σολ# ειναι βασικο κλειδι και ειναι απο τα ανετα κλειδια. Μου προξενει εντυπωση. Το οργανο σου εχει προβλημα ρυθμισεων (ξαναεπαναλαμβανω) πηγαινε το στο μαστορα η βαλε το δασκαλο σου να σου το κοιταξει.

Αν φαλτσετα εννοεις το καλαμι δεν χρειαζεται...παρε μια vandoren 1,5 νουμερο η ενα rico 2 νουμερο με 2 ευρω και εισαι μια χαρα.

 

Φασέτα αν το λέω καλά εννοώ το χρυσό σιδεράκι που "δένει" το καλάμι με το επιστόμιο.Βασικά το πήγα για ρύθμιση σε γνωστό κατάστημα στην Αθήνα και μου είπε ο τεχνικός πάτα για λίγο καιρό δυνατά τα κουμπιά μέχρι να στρώσουν.Χρέωση 10 ευρώ-μου είπε έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει για να βελτιώσει το όργανο ας πούμε.Καλάμι πλέον είμαι στο Ρίκο 2,άντε και κανένα βαντορέν 1,5 που μου φαίνεται πιο παχύ από το ρίκο.Γενικά θέλει υπομονή το πνευστό,αλλά αν βγάλεις μελωδία με καλό ήχο είσαι άρχοντας και ευτυχισμένος άνθρωπος!!! :) :) :) :)

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασέτα αν το λέω καλά εννοώ το χρυσό σιδεράκι που "δένει" το καλάμι με το επιστόμιο

 

Το δακτυλιδακι το δετηρα εννοεις...καλα δεν λεει τιποτε αυτο, και ουτε παιζει πουθενα καποιο ρολο, απλα στην ευκολια της αλλαγης καλαμιου.

Συνεχισε και μην κολωνεις.

Παρεπιμπτοντως κατι συμπληρωματικο, προσπαθησε να μαθεις να πιανεις το ΣΙb οχι με το κλειδι που εχει στο πλαι, αλλα με τα κυριως εξι κουμπια που δουλευουμε (ρωτα το δασκαλο να σου δειξει) που γινεται σε ολα τα καινουρια σαξοφωνα. Ειναι πολυ βασικο αυτο.

Καλη συνεχεια.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δακτυλιδακι το δετηρα εννοεις...καλα δεν λεει τιποτε αυτο, και ουτε παιζει πουθενα καποιο ρολο, απλα στην ευκολια της αλλαγης καλαμιου.

Συνεχισε και μην κολωνεις.

Παρεπιμπτοντως κατι συμπληρωματικο, προσπαθησε να μαθεις να πιανεις το ΣΙb οχι με το κλειδι που εχει στο πλαι, αλλα με τα κυριως εξι κουμπια που δουλευουμε (ρωτα το δασκαλο να σου δειξει) που γινεται σε ολα τα καινουρια σαξοφωνα. Ειναι πολυ βασικο αυτο.

Καλη συνεχεια.  :)

 

 

Aυτό μου έδειξε σήμερα και μάλιστα μου έδειξε και το κλασσικό jazz standard "autumn leaves"...ξεκίνησα σαξόφωνο στα 26 μου χρόνια και ελπίζω οι συνθήκες της ζωής να μου επιτρέψουν τη σκληρή μελέτη στη συνέχεια.Το σι ύφεση τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο.Από τον Αύγουστο μέχρι τώρα πέρασα πολλές απογοητεύσεις,αλλά πήρα και πολλές χαρές... ;) ;) ;)

Ευχαριστώ thomsot για τις συμβουλές σου...

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τον Αύγουστο αγόρασα alto σαξόφωνο από την thomann το μοντέλο TAS-150 και σε πληροφορώ ότι πριν δυο βδομάδες το πήγα για επισκευή στις τάπες κάτω από τα κουμπιά.Δεν εφάρμοζαν καλά...γενικά αν θες να ξεκινήσεις με ανεκτό όργανο δώσε οπωσδήποτε 600 με 700 ευρώ.

 

Προτείνω: http://tjsaxes.com/

 

Bασίλης

 

να ρωτήσω κάτι άν ξέρει κανείς !.. Ένας φίλος πάει Βουλγαρία για να πάρει πράγματα κλπ. έχω ακούσει οτι γενικότερα πράγματα απο Βουλγαρία είναι πιο φθηνά αλλα δεν παραγγέλνουν απο εκεί γιατί η τιμή μπορεί να είναι πιο χαμηλή με το τελωνείο όμως πάει ακριβώς το ίδιο...Επειδή εμένα όμως δεν θα παιχτεί η φάση τελωνείου αφού θα πάει ο ίδιος να το πάρει αν πάει σε κατάστημα της yamaha και βρεί το yas 280 100 ευρώ πιο κάτω λέτε να μου βγεί σκάρτο ; δε νομίζω η yamaha να ρίσκαρε τη ποιότητα των μουσικών οργάνων της λόγω χαμηλού μισθού στη Βουλγαρία... τι λέτε .;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες 100€ πιο κάτω από ποια τιμή εννοείς στον Νάκα; από 1100 να το παρεις 1000 ή από 935(τιμη online) 835; Γιατί αν δεν έχεις δει online κερδίζεις 165 στον Νάκα + εγγύηση κτλ

 

Αν και δεν νομίζω πως το ίδιο μοντέλο "αλλάζει" αν έρθει Ελλάδα ή Βουλγαρία, επειδή δεν είμαι σίγουρος ας διαφωτίσει κάποιος με εμπειρία στο θέμα.

 

Απλά έκανα την παραπάνω παρατήρηση μήπως δεν το είχες προσέξει.. :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου