Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131429

 

Τυχαίνει μήπως κάποιος φίλος να έχει δοκιμάσει τη σειρά "conn" της shelmer?

 

Είμαι μεταξύ trevor james & Conn Shelmer...μέχρι δηλαδή 700 ευρώ.

 

ΥΓ:H "αρχιτεκτονική" των κουμπιών στο άλτο σαξόφωνο TAS 150 της Thomann νομίζω εμποδίζει τη μελέτη.Εδώ και 7 μηνές παιδεύομαι από ΣΙ σε ΣΙ ύφεση χαμηλό,και το μικρό δάχτυλο δεν "γλιστράει" μαλακά όπως αρμόζει σε μια σωστή τεχνική.Αν κάποιος φίλος το έχει παίξει το συγκεκριμένο σαξ,θα τον ευχαριστούσα αν μου έλεγε μια γνώμη!!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131429

 

Τυχαίνει μήπως κάποιος φίλος να έχει δοκιμάσει τη σειρά "conn" της shelmer?

 

Είμαι μεταξύ trevor james & Conn Shelmer...μέχρι δηλαδή 700 ευρώ.

 

ΥΓ:H "αρχιτεκτονική" των κουμπιών στο άλτο σαξόφωνο TAS 150 της Thomann νομίζω εμποδίζει τη μελέτη.Εδώ και 7 μηνές παιδεύομαι από ΣΙ σε ΣΙ ύφεση χαμηλό,και το μικρό δάχτυλο δεν "γλιστράει" μαλακά όπως αρμόζει σε μια σωστή τεχνική.Αν κάποιος φίλος το έχει παίξει το συγκεκριμένο σαξ,θα τον ευχαριστούσα αν μου έλεγε μια γνώμη!!

 

Βασιλη, μη τρελαινεσαι με το κατω σι μπεμολ, ειναι μια νοτα στο σαξ που και εγω που παιζω 35 συναπτα ετη, δεν την εχω παντα.

Ολα τα σαχ ιδιο το εχουν το κλειδι αυτο. Εγω με conn-selmer παιζω, αλλα εχω παιξει και με το Γαλλικο selmer (mark V...κορυφη) και ιδια ειναι. Χειροτερο απ ολα ειναι το Βραζιλιανικο alto Veril (στο θεμα της νοτας αυτης παντα).

Θα σε βολευε αν εχεις ιδιαιτερα μακρυα δαχτυλα και κινουνται καθαρα πανω στο συμπλεγμα εκει των κλειδιων, και οταν κυλαει το δαχτυλο απο το σι, κατω στο σι μπεμολ δεν παρασειρει ελαφρα (παντα γινεται αυτο) και αλλα κλειδια που βρισκονται εκει με αποτελεσμα να εχεις ελαφρως ανοιχτη καποια ταπα (στο σι η κυριως στο Ντο διεση) και αποτελεσμα να μην βγαινει το σι μπεμολ.

 

Προχωρησε τη μελετη σου και μην κολλας στη φαση αυτη γιατι χανεις τον καιρος ασκοπα. Σιγα σιγα θα καταλαβεις πως εχει η ιστορια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη, μη τρελαινεσαι με το κατω σι μπεμολ, ειναι μια νοτα στο σαξ που και εγω που παιζω 35 συναπτα ετη, δεν την εχω παντα.

Ολα τα σαχ ιδιο το εχουν το κλειδι αυτο. Εγω με conn-selmer παιζω, αλλα εχω παιξει και με το Γαλλικο selmer (mark V...κορυφη) και ιδια ειναι. Χειροτερο απ ολα ειναι το Βραζιλιανικο alto Veril (στο θεμα της νοτας αυτης παντα).

Θα σε βολευε αν εχεις ιδιαιτερα μακρυα δαχτυλα και κινουνται καθαρα πανω στο συμπλεγμα εκει των κλειδιων, και οταν κυλαει το δαχτυλο απο το σι, κατω στο σι μπεμολ δεν παρασειρει ελαφρα (παντα γινεται αυτο) και αλλα κλειδια που βρισκονται εκει με αποτελεσμα να εχεις ελαφρως ανοιχτη καποια ταπα (στο σι η κυριως στο Ντο διεση) και αποτελεσμα να μην βγαινει το σι μπεμολ.

 

Προχωρησε τη μελετη σου και μην κολλας στη φαση αυτη γιατι χανεις τον καιρος ασκοπα. Σιγα σιγα θα καταλαβεις πως εχει η ιστορια.

 

 

 

 

35 χρόνια είναι πολλά  :)

Thomsot θεωρείς πώς η αλλαγή σαξ στο 7 μηνο σκληρής μελέτης,δεν θα πρόσδιδε καμία βοήθεια ή έστω ευχαρίστηση;

 

 

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 χρόνια είναι πολλά  

 

Αμα και συ φτασεις στην ηλικια μου τοσα χρονια θα παιζεις..μπορει και περισσοτερα.

Να ευχεσαι ομως να μη φτασεις και να παιζει λιγοτερα.  ;D

 

Thomsot θεωρείς πώς η αλλαγή σαξ στο 7 μηνο σκληρής μελέτης,δεν θα πρόσδιδε καμία βοήθεια ή έστω ευχαρίστηση;

 

Αν εισαι στο 7ο μηνα εισαι πλεον στα δυσκολα και στα επικινδυνα να τα παρατησεις.  ;D

Ειναι περιεργα οργανα τα πνευστα φιλε, θελουν υπομονη και επιμονη, γιατι φτανεις σε ενα σημειο που σε κουραζουν αφανταστα, και διαφορα σκηνικα μετα περνουν απο το μυαλο σου οπως εσενα τωρα. Οποτε πρεπει η να αγαπας υπερβολικα αυτο που κανεις, η νασαι π@παρας κολλημενος σαν και μενα.

Φυσικα και ενα καλο οργανο θα σου προσφερνε μεγαλυτερη βοηθεια και ευχαριστηση, δεν το συζηταμε αυτο (το οργανο που εχεις μαλιστα εσυ ειναι λιγο της πλακας  ;D), και μαλιστα οσο καλυτερο και με καλυτερο playability τοσο περισσοτερο.

 

Είμαι μεταξύ trevor james & Conn Shelmer...μέχρι δηλαδή 700 ευρώ.

 

Και τα δυο αυτα οργανα που αναφερεις ειναι εξισου καλα, με πολυ ανωτερο playability απο το δικο σου (εγω εχω το δευτερο...καποια στιγμη ευελπιστω να εκπληρωσω το ονειρο της ζωης μου και να παρω αυτο: http://www.thomann.de/gr/selmer_sea3b_schwarz_serie_iii_alt.htm ).

Να παρεις ενα απο τα δυο (σου προτεινω το δευτερο για το λογο μονο και μονο οτι εχει ενα τεραστιο ονομα), και θα ειναι μια ευκαιρια να ξεμπλοκαρεις και απο τις ασχημες σκεψεις που σου εκατσαν τελευταια.  ;D

Καλο διαβασμα φιλος.

 

ΥΓ

Παντως αν καταλαβεις οτι πραγματικα εχεις κουραστει, μην το βαζεις κατω, αλλα ενα καλο κολπο ειναι να το παρατησεις για μια εβδομαδα, ουτε να το βλεπεις καθολου.

Μετα τη βδομαδα ξαναπιαστο και θα δεις οτι θα παιζεις πιο ευχαριστα, θα εχεις ξεκουραστει, και θα εχεις ξεκολλησει απο αυτο που σε πιεζε και σου δημιουργουσε εκνευρισμο σε σημειο να σπασεις το οργανο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη ευελπιστω να εκπληρωσω το ονειρο της ζωης μου και να παρω αυτο: http://www.thomann.de/gr/selmer_sea3b_schwarz_serie_iii_alt.htm

Και γιατι δεν πας για το παρακατω?

http://www.thomann.de/gr/selmer_alt_serie_iii_se_a3ms_set.htm

Μη μας πεις οτι δεν εχεις 15 ψωροχιλιαρικα... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν πας για το παρακατω?

http://www.thomann.de/gr/selmer_alt_serie_iii_se_a3ms_set.htm

Μη μας πεις οτι δεν εχεις 15 ψωροχιλιαρικα... :P

 

Ιδια πραμματα ειναι Waterfall-K, με τη διαφορα οτι αυτο με τα 15 χιλιαρικα εχει σε ολο το πανω μερος απο την πεταλουδα και κατω εξωτερικη επικαλυψη απο χοντρο στρωμα ασημιου.

Τα πνευστα τα οργανα φιλος ειναι ακριβα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomsot

 

Aγαπητέ φίλε να είσαι καλά,για τις πολύτιμες συμβουλές σου!

 

Η εκμάθηση σαξοφώνου είναι ζήτημα τιμής και αξιοπρέπειας μετά τις άχαρες σπουδές μου στην ΑΣΟΕΕ.Αν μάθω σαξόφωνο και πάρω το πτυχίο,θα μου έχει βγεί ένα μεγάλο κόμπλεξ,ένα σκληρό απωθημένο...  ;D ;D ;D ;D

 

Eίμαι 27 ετών και όσο αντέχει η πραγματικότητα και ανέχεται τη μουσική,θα παίζω κλίμακες και το happy birthday με όσο το δυνατό καλύτερη "μάσκα",σωστή αναπνοή και καλό μέτρημα!!!

 

ΥΓ: Πάμε για Conn Shelmer λοιπόν,αν και τα χρήματα μου φαίνονται λίγα και πάλι το φοβάμαι να σου πω :)

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

καποια στιγμη ευελπιστω να εκπληρωσω το ονειρο της ζωης μου και να παρω αυτο: http://www.thomann.de/gr/selmer_sea3b_schwarz_serie_iii_alt.htm ).

 

[/size]

 

4,5 χιλιάρικα είναι περίπου 9 βασικοί μισθοί...οπότε πριν μειωθεί κι άλλο ο βασικός μισθός προλαβαίνεις thomsot!

 

Στο εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα!!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη αν παρεις Conn-selmer να παρεις το καινουριο μοντελο το 701 και οχι το παλιοτερο το 700. Θα το ξεχωρισεις απο το νουμερο του μοντελου και απο το οτι το παλιο ειναι σε πλαστικη βαλιτζα ενω το καινουριο σε πανινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Thomsot μηπως μπορεις να μας εξηγησεις  την εμμονη  με το μοντελο 700 ??

Διαβασα σε ενα site με τεστ να το θεωρει πολυ καλο για χρηματα του και στο τελος να συμπληρωνει οτι μετα βγαζει βλαβη , χωρις να αναφερει τιποτε αλλο , χωρις να εχω διαβασει αλλου παραπονα κατοχων .

Εχοντας και το αλτο και το τενορο προσπαθω και εγω και ο τεχνικος μου  να καταλαβουμε που ειναι το προβλημα

Εχεις κατι συγκεκριμενο υπ΄οψιν σου ?

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου