Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Licensed FR με Original


nik-hxc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε κιθάρες με "καλά" ξύλα

 

Δεν θέλεις να μπεις σε συζήτηση για τα... κσύλα, ειδικά στο noiz.

 

Trust me.  8)

 

Γενικώς πάντως, νομίζω άλλο προσπαθείς να πεις. Τα ξύλα είναι γενικώς φτηνά για τους κατασκευαστές. Δεν μιλάμε εδώ για exotic ούτε για ακριβούς ή μπουτίκ κατασκευαστές που τα επιλέγουν, τα ξεραίνουν εκ'νέου, κλπ. Στις ευρείας παραγωγής κιθάρες, γενικά τα ξύλα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

 

Αυτό που αλλάζει είναι οι κατασκευαστικές ανοχές, η προσοχή στη λεπτομέρεια και το γενικότερο στήσιμο της κιθάρας. Αν εσένα σε ικανοποιεί το όργανο σαν σύνολο, τότε είναι "καλό" (για σένα). Και μπορεί να είναι πολύ οικονομικό από άποψης τιμής κατά τα άλλα. Νομίζω αυτό λες και εσύ.

 

Αν θεωρείς ότι το να έχεις μια καλή γέφυρα (που μπορεί να κοστίζει όσο η μισή κιθάρα) είναι ζωτικής σημασίας, για μένα προχώρα. Προσωπικά θα το έκανα αν έβρισκα ότι μια κιθάρα ακούγεται και παίζει καλύτερα με ένα άλλο tremolo.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με στεναχώρησες που μου ανέφερες ότι έχεις Kramer...Άστο δεν θέλω να συνεχίσω την συζήτηση ΞΕΝΕΡΩΣΑΑΑΑΑΑΑ. :P (λατρεύω Kramer...μια φορά έπαιξα με μια focus, και να φανταστείς ότι είμαι les paul τύπος, και ΕΚΛΑΨΑ).

 

Σίγουρα τα σημερινά δεν είναι όπως τα παλιότερα.. Κάπου διάβασα ότι παράγονται και Schaller στην Κορέα... Ωστόσο είναι σίγουρα καλύτερα από τα licensed κλπ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε The Genius Loci δεν προσπαθώ να μπω σε συζήτηση για ξύλα γιατί πάντα καταλήγουμε σε 500 σελίδες posts και ξύλο!! :D

 

Αυτό που πιστεύω είναι πως είναι ένα καλό όργανο για τα λεφτά του. Εξάλλου είναι backup κιθάρα μου, όχι γιατί υστερεί ηχητικά, αλλά γιατί η βασική μου είναι les paul και δεν είμαι ο τύπος που γενικώς γουστάρει strat. Η κιθάρα αυτή (η vig) είναι μια αξιοπρεπής κιθάρα που με κέρδισε. Δεν ξέρω γιατί. Γενικώς είμαι περίεργος με τις κιθάρες και έχω πολλά κολλήματα.

 

Απλώς ήθελα να μάθω αν μια αλλαγή FR θα επηρρέαζε αρνητικά την  κιθάρα, γιατί από αυτά που είχα διαβάσει δεν έβγαινε κάποια συγκεκριμένη άποψη (αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι η κιθάρα τα αξίζει τα λεφτά της).

 

Ευχαριστώ πάντως παιδιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nic επειδη την γνωριζω την κιθαρα οπως και την VIG Jet-black που είναι αντιστοιχη σε φιλοσοφία κατασκευης, θα σου πρότινα να μην κάνεις καμμια επέμβαση.Είναι όντως μια καλή κιθάρα για τα λεφτά της και εφόσον σε ικανοποιεί εσένα it's ok.αλλά σε τέτοιου budget όργανα δε νομίζω οτι αξίζει να ρίξεις λεφτά για να αλλάξεις κατι πέραν τον ηλεκτρικών πιθανον (και αυτο σε περίπτωση που κάποια στιγμή θέλεις να τον αναβαθμίσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως με ένα μεταχειρισμένο schaller θα έκανα καλή δουλειά με σχετικά λίγα λεφτά!θα το μελετήσω!ευχαριστώ πάντως φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απέκτησα μία κιθάρα λοιπόν με Licensed Floyd Rose, το οποίο δεν ξεκουρδίζει, ούτε έχει κάποια προβλήματα.

 

 

 

:If it ain't broke, don't fix it  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου φίλε μου εγώ έχω μια Jackson SL3 soloist (japan) την οποία αγόρασα το 2005 γύρω στα 1200-1300 ευρώ. Το όργανο αποδείχτηκε αστέρι (alder με neck through maple/rosewood 24αρα ταστιέρα, Seymour Duncan Jeff Beck και 2  Hot rails) αλλά φορούσε Licenced Floyd Rose και πριν κανα εξάμηνο τα είχε παίξει με αποτέλεσμα η κιθάρα να ξεκουρδίζει σε σημείο που να είναι άχρηστη.

 

Μετά από αρκετή σκέψη (να την δώσω ή να την φτιάξω) αποφάσισα να την φτιάξω και την πήγα στον Οικονομάκη όπου της βάλαμε ένα Original Floyd Rose. Η κιθάρα μεταμορφώθηκε και παίζει πολύ καλύτερα από ποτέ και τώρα δεν την δίνω για κανένα λόγο. Ο ήχος της "καθάρισε", απέκτησε άλλο αέρα, το τελευταίο 6μηνο δεν έχει ξεκουρδίσει ποτέ, ό,τι και αν της έκανα και μπορεί να σταθεί δίπλα σε αρκετά ακριβότερες superstrat με αξιώσεις. Δεν περίμενα δηλαδή τέτοια θεαματική βελτίωση όπως και 'χει με την αλλαγή της γέφυρας.

 

Στο προκείμενο τώρα. Οκ το να αλλάξεις Floyd Rose είναι σίγουρα μια καλή κίνηση αλλά η αγορά και η τοποθέτηση πήγε κοντά 300 ευρώ. Αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια φτηνή κιθάρα; Ιδιαίτερα τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά δεν νομίζω ότι έχεις να κερδίσεις πολλά. Επίσης αν αποφασίσεις να το κάνεις πρόσεξε ποιος θα σου κάνει την τοποθέτηση, για να μην έχεις άλλα προβλήματα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να κρατήσεις την κιθάρα σου άντε να της αλλάξεις τίποτα μαγνήτες ή ποτενσιόμετρα ή να πας για κάνα εφφέ κτλ.

 

ΕΚΤΟΣ αν βρεις κανα Original Floyd Rose μεταχειρισμένο σε αγγελία και κόψεις το αρχικό κόστος στο μισό... :P :P

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arael και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν. Αν βρω δηλαδή μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, αλλιώς δεν παίζει. Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου