Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις του fxpansion BFD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ReCoC, οπως ειπε και ο Wow!, το BFD ειναι ενα προγραμμα το οποιο προοριζεται κυριως σε midi programmers που ξερουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους. Οι midi loops που εχει το ιδιο, ειναι απο τραγικες εως μη απαραιτητες. Η κατεξοχην λειτουργια του ειναι drum module, ενω του Groove Agent 2 ειναι πιο προσιτου σαν drum machine.

Δες στο επισημο site της Steinberg. Σιγουρα θα υπαρχει καποιο demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν θα συμφωνήσω μαζί σας σχεδόν σε τίποτα. Καταρχάς τι σημαίνει drum machine? Φτιάχνεις τα drums σε midi και χρησιμοποιείς ενα πρόγραμμα για να σου βάλει ήχο και άλλους παράγοντες ή χρησιμοποιείς πιο ετοιματζίδικα πράγματα με default λουπες και παιξίματα. Αυτοί οι δύο δρόμοι υπάρχουν όσον αφορά τα drums στα pc.

Για Το bfd... έχει τον καλύτερο ήχο από όλα,πολύ απλά γιατί έχει άπειρα expansions και οι ήχοι του δεν είναι 4 layered όπως προανέφερε ένας φίλος αλλά πολλά παραπaνω samples για το κάθε όργανο. Ενα snare σε κάποιο expansion εχει γύρω στα 40 samples. Κατανοούμε ότι έχει γίνει τρελή δουλειά και δεν συγκρίνετε με το groove agent 2 σε ήχο. Επίσης είναι το μόνο πρόγραμμα που έλαβε στα υπόψην του τους πραγματικούς παράγοντες χώρου (over μικρόφωνα, μικρόφωνα χώρου και μικρόφωνα τοίχων, αποστάσεις, εντάσεις των μικροφώνων χώρου και πολλά άλλα όπως το humanize που δεν υπάρχουν αλλού παρά μόνο στην πραγματικότητα). Tο bfd έχει απίστευτα grooves, ίσως τα ενσωματωμένα να μην σας καλύπτουν αλλά για δοκιμάστε να βρείτε τα άπειρα free grooves που υπάρχουν στο ιντερνετ και πείτε μια γνώμη. Μιλάμε για τέλειες δυναμικές και ένα πολύ εύκολο ετοιματζίδικο προσωπείο του bfd που λύνει χέρια. Επίσης να τονίσω ότι σε μένα δεν έτυχε το ίδιο από άποψη βαρύτητας του προγράμματος. Το πρόγραμμα φυσάει κανονικότατα και έχω ταυτόχρονα και 2 real time guitar rig / amplitube και μαζί με όλα και εφέ μίξης σε κανάλια (equalizers waves) και στο τελικό output ετσι για να ακούω τον ήχο βάζω mastering effe.. κανένα πρόβλημα, ούτε μασάει το μηχάνημα ούτε τίποτα. Τι μηχάνημα εχω; P4 στα 2000mh με 1gb ram και 160gb σκληρό δίσκο (2 δίσκους ουσιαστικά). Την ίδια στιγμή που δουλεύω κατεβάζω από το ίντερνετ με βαριά προγράμματα και ακούω και μουσική ώστε να συγκρίνω τον ήχο. (δεν ξέρω τι σκατά τρώει το μηχανημά μου αλλά ακομα και αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω φοβάμαι μην μου βγει πατάτα..). Να ξέρετε πολύ σημαντικό ρόλο παίζει να μην σου κάνουν conflict αυτά που έχεις στον υπολογιστή σου από τομεά hardware.

 

Για το groove agent 2...πολύ ωραίο πρόγραμμα, πολύ έυκολο στην χρήση και σου δίνει πολύ καλό ήχο κατευθείαν. Λίγοι ήχοι αξίζουν από όλα του τα settings αλλά είναι καλοί γενικώς. Δεν έχει να πειράξεις πολλά πράματα, ούτε να δώσεις πολυεπίπεδα samples σε κάποιο κανάλι του. Είναι ενα πολύ απλό πρόγραμμα, ότι πρέπει για κάποιον που θέλει αποτέλεσμα άμεσα αλλά όχι το τέλειο..

 

Αυτά ,καθαρά προσωπικές μου γνώμες αυτές ,μην με παρεξηγήσετε.

επίσης ανυπομονώ να μελετήσω το dfh superior vintage drums να δω τι λέει που είναι 9dvd αν και αμφιβάλλω να βρω πιο πραγματικό από το bfd.

Το μόνο ελάτωμα ίσως του Bfd είναι το ότι μπορεί να μην σας αρέσουν ιδιαίτερα τα set που έχει και να καταφύγετε στα expansions. Πάντως τα Pearl...σπέρνουν.

 

Φιλιά

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα! :wink:

ειδικα τα grooves & fills των bfd ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ (και το σημαντικοτερο ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ)

επειδη τα συγκρινω συνεχως με κανονικες εγγραφες ντραμς,μπορω να πω οτι ολα τα κιτς απλα ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ! (ειδικα τα ταμπουρα(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν θα συμφωνήσω μαζί σας σχεδόν σε τίποτα.

 

Αυτό που έγραψα εγώ είναι ότι έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τέσσερα layers, σε απάντηση της σκέψης που είχε ο fleAmail για να περάσει τα δείγματα στο FLStudio. Ουδείς είπε ή υπαινίχθηκε ότι οι ήχοι του GrooveAgent 2 είναι ισάξιοι του BFD, αλλά ειπώθηκε ότι σαν drum machine είναι καλύτερο το GA, όπου όντως είναι. Αντίθετα, πρότεινα ότι θα μπορούσε κανείς να παίρνει το midi από το GA και να το στέλνει στους ήχους του BFD.

 

Έτσι έχουμε δύο πράγματα, το BFD σαν instrument (όπου όλοι συμφωνούμε ότι είναι πολύ καλό αλλά και πολύ βαρύ) και το BFD σαν drum machine midi generator (ούτως ειπείν) όπου δεν συμφωνούμε όλοι ότι είναι καλύτερο από το GA.

 

Αυτά είχαν γραφεί πριν από το ποστ σου. Με τι ακριβώς διαφωνείς; 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται. Κάθε ένα από τα "τύμπανα" του BFD είναι σαμπλαρισμένο σε τουλάχιστον τέσσερις διαφορετικές εντάσεις κτυπήματος και επίσης υπάρχουν διαφορετικά δείγματα για πιθανές θέσεις μικροφώνων μέσα στο χώρο. Έτσι' date=' ένα απλό snare μπορεί να δομείται από 7 διαφορετικά δείγματα ή και περισσότερα.

 

Στο FL μπορείς να έχεις μόνο ένα από αυτά τα δείγματα ανά τρακ, οπότε θα ήθελες (στο παράδειγμα που είπαμε) επτά τρακς για ένα και μόνο snare - χώρια του ότι θα ήθελες και την απαραίτητη εμπειρία ώστε να συνδυάσεις τα σωστά κτυπήματα, τη σωστή στιγμή στο σωστό τρακ.

[/quote']

 

Xμμ το έχεσες λίγο το θέμα! :lol: :lol: :lol: Εγώ αυτό κάνω αλλά επιλέγω 1-2 snare πχ ένα close και ένα mic δωματίου. Τώρα για τις εντάσεις ανάλογα διαλέγεις τι σου χρειάζεται στο κατάληλο σημείο. Αν τρέχεις το fruity σαν vst δεν έχεις κανένα πρόβλημα!

Ξέρω είναι λίγο ποντιακό και περίπλοκο αλλά με "φρούτα" μεγαλώσα και δεν γίνεται να ξεκολλίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ακριβώς διαφωνείς; icon_eek.gif

 

Φίλε μου δεν ενοούσα ότι διαφωνω μαζί σου. Ενοούσα ότι διαφωνώ σε όλα όσα έχουν ειπωθεί από πολλούς (τρόπος του λέγειν και παλι γιατί σεάλαλ συμφωνώ).

Σορρυ αν ακούστηκα λαθος..

Συμφωνω με αυτά που είπες,απλά πιστεύω ότι το bfd είναι το καλύτερο εργαλείο μεταξύ των 2 σε όλα τα πράματα. Διαφώνησα δηλαδή για το πόσο βαρύ είναι, για το πόσο κακό είναι για λούπες και έτοιμα grooves και το ότι δεν είναι καλύτερο από το ga2.

Οπως και να χει,σίγουρακ αι τα 2 αξίζουν,το τόνισα αυτό. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο για τον καθένα ότι του ταιριάζει καλύτερα. Ας πουμε ακούω τώρα μια μπάντα BOY SETS FIRE - the misery index, τι ήχος αυτός ρε παιδιά; Απίστευτη παραγωγή και πραγματικά αν θα μπορούσα με κάποιο vst να πλησιάσω έστω στο 10% αυτό τον ήχο,αυτό θα ήταν το bfd.

Φιλικά και πάλι.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά !!!! Χίλια ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας αλλά πώς γίνετε κάποιος να κάνει μία "απλή" ερώτηση και στο τέλος να καταλήγει σε διαξιφισμό* ( μάλλον ορθογραφικό λάθος ) . Ξέροντας κάποια λίγα πράγματα απο Η/Υ τί έχεις 2,4 τι έχεις 1,6 η διαφορά δεν φαίνεται σε εμάς τουλάχιστον . Το θέμα απο ότι έχω καταλάβει είναι η μνήμη , και απο ότι κατάλαβα η δική μου πάει για αναβάθμιση .

Συμπεράσματα (δικά μου)

 

1. το bfd είναι σούπερ

 

2. δεν λέει κάτι σαν drum machine

 

3. όλοι έχουν την άποψη τους αλλα η αλήθεια είναι μία !!!! πού πάς ρε καραμήτρο ( ελπίζω να λένε κανένα απο εσάς έτσι ) με 512 ram !!!!!

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Block, δεν τα κατάλαβες πολύ καλά. Πρώτον το BFD είναι σούπερ. Δεύτερον, σαν drum machine είναι σούπερ, αλλά μερικοί λένε ότι το Groove Agent είναι καλύτερο. Τρίτον, χρειάζεται επεξεργαστή μεγαλύτερο από 3.2 ΚΑΙ μνήμη.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου