Προς το περιεχόμενο

mp3 player και τα αυτάκια των παιδιών;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όλα αυτά χωρίς να αναφέρουμε καν πως το σπογγώδες υλικό μπορεί να αποτελέσει πηγή μόλυνσης του αυτιού, με τον ίδιο τρόπο που ωτασπίδες μιας χρήσης θα μόλυναν το αυτί αν εχρησιμοποιούντο ξανά και ξανά.

 

Μάλλον λέμε για διαφορετικά ακουστικά. Εγώ λέω για τέτοιου τύπου

P11393893.jpg

τα οποία έχουν μαλακό πλαστικό σαν λάστιχο. Καθαρίζονται και εύκολα.

 

Νομίζω όμως πως έτσι χάνεται και η αντίληψη της υψηλής έντασης, με αποτέλεσμα να τα χρησιμοποιεί κάποιος συνεχώς και δυνατά, χωρίς να καταλαβαίνει πως το επίπεδο αυτό των dB είναι απαράδεκτο για παρατεταμένη καθημερινή χρήση.

 

Με αυτό δεν συμφωνώ απαραίτητα. Δοκιμάζοντας άλλα (απλά) ακουστικά αναγκάζομαι να δυναμώνω το volume για να ακούω το ίδιο περίπου. Με αυτά που λέω, δεν έχεις τόσες απώλειες (γι' αυτό και τα καλύτερα μπάσα).

 

Απ' την άλλη θα μου πείς το γεγονός ότι δεν έχεις τόσες απώλειες μπορεί να σημαίνει ότι το αυτί σου δέχεται "περισσότερο" ήχο. Δεν ξέρω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εύκολη ερώτηση με εύκολη απάντηση αλλά δύσκολη εφαρμογή...

ΝΑΙ κάνει κακό αλλά άντε πείσε τον πιτσιρικά να τα χρησιμοποιεί σωστα, ιδιαίτερα όταν έχει εξωτερικούς θορύβους πχ σε εκδρομές κλπ

Αυτό με το normalise μου φαίνεται καλή ιδέα αν μπορείς να το πετύχεις και να τσεκάρεις ότι έχει αποτέλεσμα.

Επίσης κάτσε και κάν'τους κουβέντα για το τι κίνδυνο μπορεί να κρύβει το να ακούμε δυνατά τη μουσικούλα! πχ ''είναι κάτι που αγαπάμε πολύ και αν δεν προσέχουμε θα το χάσουμε γιατί όταν το ακουστικό παίζει δυνατά χαλάει το αυτάκι. Ο μπαμπάς τόσα χρόνια πρόσεχε γι αυτό ακούει ακόμα και γράφει και χαίρεται τη μουσική...''

Επίσης καλό θα ήταν κάθε μισή ώρα να κάνουν ένα δεκάλεπτο διάλειμμα και να μην ακούνε με ακουστικά πάνω από μιάμιση ώρα ημερησίως...

Αυτά ως ΩΡΛ!

Ροκ ον

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο, το αφρώδες υλικό ήταν σε αυτά της Koss. Aυτά της φωτό μοιάζουν πολύ με αυτά που έχω (ο κίνδυνος της μόλυνσης εξακολουθεί πάντως να υφίσταται).

 

Με το "βούλωμα" του αυτιού επέρχονται αυτά τα άσχημα που σημειώνουμε. Θα προτιμούσα ακουστικά με noise cancellation για καθημερινή χρήση, αλλά είναι ακριβά, κι έτσι έχω μείνει ακόμη στα προαναφερθέντα... αν και αυτά πιστεύω πως είναι και τα πιο επικίνδυνα. Μάλλον είναι σαφώς προτιμότερο να υπάρχει μια διασπορά/απώλεια του ήχου μακριά από το αυτί παρά ένα ακουστικό να στο βουλώνει και να "πυροβολεί" τον ήχο κατευθείαν μέσα του.

 

Δεν υπάρχει μια επιλογή για normalize όλης της βιβλιοθήκης στο ΙΤunes? Ή ήταν στον Windaz Media Player?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι νέοι διατρέχουν ένα σωρό κινδύνους.

 

Μιλάνε με κινητά ,βλέπουν οθόνες όλη μέρα κτλ κτλ...

Οπότε ότι και να κάνεις δύσκολα τα πράγματα.

 

Φρόντισε τουλάχιστον να έχουν καλή διατροφή για να τους προστατεύει απο τις κακοτοπιές.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ιδέα του georgekz750 και σε συνδυασμό με ακουστικά χαμηλότερης ευαισθησίας

θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πάντως τα in ear ακουστικά δεν συγκρίνονται με τις κλασικές ψείρες, ειδικά στα μπάσα.

Θυμάμαι την διαφορά που άκουσα όταν αγόρασα κάποια απλά philips των 20 ευρώ σε

σχέση με τα εργοστασιακά της apple για το ipod (αυτά που έβαζαν γύρω στο 2005) τα

οποία μάλιστα ήταν γελοιωδώς ακριβά. Σε κομμάτια που είχα ακούσει πολλές φορές,

ανακάλυψα μπασογραμμές στο βάθος που μέχρι τότε δεν άκουγα.

Πολύ πιο πρακτικά, με τα διαφορετικά λαστιχάκια τους ταιριάζουν σε πολλά αυτιά και

δεν βγαίνουν κατά λάθος...άσε που σε αναγκάζουν να καθαρίζεις τα αυτιά σου πιο συχνά ;D

Tώρα έχω τα λιλιπούτεια sony mdr ex33, πολύ καλά για το 20ρικο που κοστίζουν

mdrex33_838_general.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση ακουστικά είναι αυτή:

195317.jpg

(αναφέρομαι στον τύπο του ακουστικού)

Με τις ψείρες μπορεί να έχουν πρόβλημα (εγώ είχα)... Επίσης αυτά που μπαίνουν στα αυτιά που λέει ο bihlas κι ο octapus μου δημιουργούσαν πονοκεφάλους κι αστάθεια (προβλήματα ισορροπίας, προσανατολισμού) επειδή βουλώναν ΤΕΛΕΙΩΣ τα αυτιά μου και ένοιωθα ΠΟΛΥ περίεργα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτά που μπαίνουν στα αυτιά που λέει ο bihlas κι ο octapus μου δημιουργούσαν πονοκεφάλους κι αστάθεια (προβλήματα ισορροπίας, προσανατολισμού) επειδή βουλώναν ΤΕΛΕΙΩΣ τα αυτιά μου και ένοιωθα ΠΟΛΥ περίεργα...

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο επικίνδυνα για άλλους λόγους. Μου έχει τύχει παραλίγο να με πατήσει αυτοκίνητο 2-3 φορές επειδή αποκόπτεσαι απ' το περιβάλλον. Τώρα περπατάω και κοιτώ πίσω λες και με παρακολουθούν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς το ίδιο παθαίνω κι εγώ: μιας και απομονώνεσαι σε ένα μεγάλο βαθμό από τους ήχους του περιβάλλοντος, πρέπει να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα. Να ένας ακόμη κίνδυνος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου