Προς το περιεχόμενο

τραυματισμος στους κοιλιακους απο δικαση


gianop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!Μαλλον θα ξενισει το θεμα που ανοιξα αλλα θελω να το μοιραστω μαζι σας.Παιζω τυμπανα 15 χρονια σχεδον ολα με διπεταλο.Ομως τα τελευταια 3-4 χρονια μου εχει τυχει 5-6 φορες μετα απο εντονο παιξιμο (ζεσταμενος) να με πιανουν εντονοι πονοι στους κοιλιακους.Στην ουσια και απο οτι μου εχει πει γιατρος παθαινω θλαση στους κοιλιακους μυς.Τελευταια φορα που το επαθα ποναγα για μια εβδομαδα.Με εχει ξενερωσει απιστευτα το θεμα.Η αληθειαειναι οτι δε γυμναζομαι αλλα δε νομιζω οτι παιζει τοσο ρολο.Θα ηθελα τη γνωμη σας και αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια να με βοηθησει.Φιλικα Θοδωρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε...Ειδικά τώρα με τόσο κρύο κλπ,σίγουρα παίζει παάρα μα πάρα πολύ ρόλο το ζέσταμα σου!Ο γιατρός σου έχει δώσει καθόλου κάποια συμβουλή όταν σου συμβαίνει αυτό?Μετά αν δεν σου φέυγει με κάποιο παυσίπονο για τις μυικές "κακώσεις" θα βοηθήσει,αλλά καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου...Και τέλος η γυμναστική θα σε βοηθούσε ΣΙΓΟΥΡΑ...Περαστικά να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυμναστική...και κοιλιακούς και ραχιαίους

 

και παυσίπονο ναι...αλλά μόνο αν θες να σταματήσεις να πονάς....όχι για να συνεχίσεις να παίζεις...γιατί δεν θα πονάς αλλά θα συνεχίσεις να επιβαρύνεις τους κοιλιακούς σου....όποτε πονάς σταμάτα

 

περαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζοντας 35 χρονια πρωτη φορα ακουω για προβλημα σε κοιλιακους απο ντραμερ.Μονο η κακη θεση που ΤΥΧΟΝ καθεσαι ,ΑΓΥΜΝΑΣΙΑ Η ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο κατα την γνωμη μου .Ενας καλος φυσιοθεραπευτης θα σε βοηθησει αφου ομως βρης την ακριβη αιτια.Καλη αναρρωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο τρόπος που κάθεσαι (ύψος σκαμπώ-απόσταση από τα πετάλια) επιβαρύνει τους προσαγωγούς σου; Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια ελαφριά μορφή του συνδρόμου κοιλιακών-προσαγωγών. (http://fiorentinos.net/physiotherapy/?p=46). Δεν είναι πολύ συνηθισμένο. Πάντως αν επιμείνει οπσδήποτε πρέπει να σε δει κάποιος ορθοπεδικός.

Περαστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περικλης εχει απολυτο δικιο. ;D ;D ;D

Φιλε μου το εχω παθει στο παρελθον.

Συγκεκριμενα το προβλημα σου ειναι οτι καθεσαι πολυ χαμηλα...Ετσι οταν παιζεις τα ποδια σου φτανουν αρκετα ψηλα στο στηθος σου.Κατσε πιο ψηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγυμναστος ειμαι, οχι υπερβαρος 1,80 83 κιλα και γεροδεμενος θα ελεγα.Η θεση που παιζω ειναι νορμαλ,τα γονατα περιπου σε ορθη γωνια.Σιγουρα χρειαζομαι γυμναστικη για ενδυναμωση και αυτο με το  συνδρομο κοιλιακων-προσαγωγων το εχω σκεφτει.Βεβαια απο οσο ξερω αυτο ειναι αρκετα σοβαρο.Εγω οσες φορες το εχω παθει με ενα δυνατο παυσιπονο μετα απο λιγες ωρες μου περναει,εκτος απο την τελευταια φορα που με επιασε,το καλοκαιρι, που εκανε να μου περασει 4-5 μερες.Απο τοτε εχω παρει φοβο και παιζω δικαση πολυ συντηριτικα. Ισως να φταιει και η τεχνικη μου οταν προσπαθω να παιξω γρηγορη δικαση.Γενικως με βολευει να παιζω με σχετικα  τις φτερνες κατω (οχι να ακουμπανε κατω αλλα σιγουρα οχι ψηλα) και απο οτι εχω συμπερανει οσοι παιζουν γρηγορη δικαση παιζουν με φτερνες πανω(εκτος απτον Gene Hoglan).Θα επρεπε τοσα χρονια που παιζω (ερασιτεχνικα) να επρεπε να εχω αφιερωσει περισσοτερες ωρες στην εξασκηση με το διπεταλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πηρανε τα χρονια και εγω παιζω δικαση (τωρα στα γεραματα το θυμηθηκα) απλα κοιτα απο κανενα tube η στο drummer world η τελος παντων καποια drums clinics δικασα και ανεβασε λιγο το καθισμα σου ετσι ωστε η γωνια του ποδιου να γινει αμβλεια .Και το αιμα θα κυκλοφορει καλυτερα και η φτερνα θα σηκωθει ελαφρα (βοηθαει αυτο ) και μειωσε τις ταχυτητες σου .Κατι συμβαινει που ειναι απλο αλλα δεν το πιανω ετσι οπως το περιγραφεις. Καλη συνεχεια φιλε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου