Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση μικροφώνων μέσα στο στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει σε πολλά στούντιο κάποιοι να γράφουν με το μικρόφωνο τοποθετημένο κανονικά, και άλλους να το έχουν ανάποδα. Προφανώς και θα υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό. Έχει να κάνει με το μικρόφωνο ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σχεση με τον ηχο που θες να εχεις και με τις συχνοτητες που θες να ενισχυσεις.

 

Η τοποθετηση των μικροφωνων ειναι ολοκληρη επιστημη και δεν μπορει να αναλυθει μεσα σε 3 γραμμες σε ενα φορουμ... ;)

 

Παντως οι πραγματικοι ηχοληπτες μονο...τυχαια δεν τοποθετουν τα μικροφωνα στο χωρο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου φίλε superfunk. Στα πλαίσια όμως ενός μικρού home studio, αλλά και γενικότερα, σίγουρα θα μπορούσε να γίνει μια μικρή περιληπτική επεξήγηση. Δηλ ποιες συχνότητες ενισχύονται αν τοποθετηθεί ανάποδα? Έχει να κάνει και με το μικρόφωνο αυτή η ιστορία?... Είμαι άσχετος επι του θέματος και πραγματικά θα με ενδιέφερε, αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να εξηγήσει σε 3 γραμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σχεση με τον ηχο που θες να εχεις και με τις συχνοτητες που θες να ενισχυσεις.

 

 

Καμμία σχέση. Ανάποδα τοποθετούνται τα μικρόφωνα λυχνίας ώστε η θερμότητα που παράγει η λάμπα (και ανεβαίνει προς τα πάνω) να μήν ψήνει, την κάψα, το διαφραγμα του μικροφώνου.

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ANAΠOΔA δεν το ειχα προσεξει (προσεξα τη φωτο που δειχνει ενα mic οn & ενα off axis) :)

 

Εγω τα τοποθετω...αναποδα οταν ειναι πολυ...κοντη η βαση και δεν μπορω να βρω το...στοχο... :)

 

Για τα μικροφωνα λυχνιας οντως ισχυει αυτο που λεει ο Dropout ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα τοποθετούνται τα μικρόφωνα λυχνίας ώστε η θερμότητα που παράγει η λάμπα (και ανεβαίνει προς τα πάνω) να μήν ψήνει, την κάψα, το διαφραγμα του μικροφώνου.

 

Καλό...

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε dropout. Κατατοπιστικότατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και δοθείσης ευκαιρίας ένα μικρό tip από μένα που μπορεί να φανεί χρήσιμο στους άπειρους...

για ηχογράφηση φωνητικών, ξεκινώντας τοποθετήστε το mic έτσι ώστε το πάνω μέρος του να βρίσκεται στην ευθεία με το κάτω χείλος του τραγουδιστή και ακολούθως πειραματιστείτε με την απόσταση και την γωνία ...

στις περισσότερες περιπτώσεις θα βρείτε εύκολα έναν ήχο που θα σας ικανοποιεί...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι πειραματισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ... Βέβαια τα διάφορα τίπς τέτοιου τύπου μας βοηθούν να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο στη μουσική μας αντί να τρώμε χρόνο δοκιμάζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης μπορείς να βάλεις τους στίχους ακριβώς κάτω από την κάψα ώστε να τους βλέπει εύκολα ο παίχτης και να μην μετακινεί το κεφάλι του για να τους διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου