Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για combo ενισχυτή λαμπάτο - δωματίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα και θα ακουστεις πολυ,5 βαττ cranked (ΓΙΑΤΙ αραγε δεν μπορω να καταλαβω...) ειναι παρα πολλα ακομα και για stage.

 

παρε αυτον

 

http://vhtamp.com/avsp16u.html

 

που κατεβαινει και στο μισο βαττ....(ασυγκριτος ενισχυτης και ειναι και handwired)

 

φυσικα και ΔΕΝ ειναι,ολοι οι ενισχυτες εχουν VΟLUME με  το οποιο αν το γυρισουμε προς τα αριστερα ...χαμηλωνουν... 

 

ΧΑΧΑ ναι το ξέρω ότι προς τα αριστερά χαμηλώνουν.. μη φανταστείς και στον solid state που έχω η ίδια φιλοσοφία ισχύει..

Το θέμα με το cranked το αναφέρω γιατί σύμφωνα με videos στο youtube σχετικά με τους λαμπάτους αναφέρει την διαφορά που σου δίνει η παραμόρφωση των preamp tubes σε συσχετισμό με την παραμόρφωση που παίρνεις όταν crankάρεις τα power tubes... ουσιαστικά η ποιοτικότερη παραμόρφωση έρχεται όταν ανοίξεις τέρμα το master volume (power tubes δλδ)

 

Σε αυτό το video βασίζεται αυτό που σου λέω..

 

Να σημειώσω οτι δεν έχω καμία παικτική σχέση με λαμπάτο ακόμη , οπότε δεν και δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατομένη άποψη για το wattage...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έτυχε να έχω στο σπίτι μου δανικό τον VHT κεφαλη-καμπίνα 6watt που ειχε μονο volume και tone, όντως ήτανε πολυ παραδωσιακός και μελοδικός αλλα για να βγάλει παραμόρφωση ήθελε

1 να το δυναμώσεις παρα πολύ (που κοντέυε να μου ρίξει το σπίτι) 2 να εχεις διπλό μαγνήτη και 3 να βαράς δυνατά τις χορδές αλλιώς έπαιρνες λαμπερό clean (!) πολύ καλή ανταποκριση, εχω παίξει με αρκετους λαμπάτους αλλα κανεις δεν το πετύχενε αυτο! Tα 6 watt δε φαντάζεσαι πόσο δυνατα ειναι! Γνώμη μου ειναι 12ιντσο μεγάφωνο τα μικρότερα ψιλοκλανιαρικο ήχο δίνουνε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτυχε να έχω στο σπίτι μου δανικό τον VHT κεφαλη-καμπίνα 6watt που ειχε μονο volume και tone, όντως ήτανε πολυ παραδωσιακός και μελοδικός αλλα για να βγάλει παραμόρφωση ήθελε

1 να το δυναμώσεις παρα πολύ (που κοντέυε να μου ρίξει το σπίτι) 2 να εχεις διπλό μαγνήτη και 3 να βαράς δυνατά τις χορδές αλλιώς έπαιρνες λαμπερό clean (!) πολύ καλή ανταποκριση, εχω παίξει με αρκετους λαμπάτους αλλα κανεις δεν το πετύχενε αυτο! Tα 6 watt δε φαντάζεσαι πόσο δυνατα ειναι! Γνώμη μου ειναι 12ιντσο μεγάφωνο τα μικρότερα ψιλοκλανιαρικο ήχο δίνουνε  :P

 

Χεχε μάλιστα.. κατάλαβα , βέβαια στην αντίστοιχη έκδοση του συγκεκριμένου ενισχυτή σε combo (http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm) υπάρχει και power attenuator οπότε θα μπορώ να κατεβάζω την γενική ένταση...

Μιάς και συζητάμε για τον special 6 .. σαν κατασκευή πώς είναι ; Παρατήρησα οτι το design γίνεται στην Αμερική , αλλά η παραγωγή του στην Κίνα.. υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την πάροδο του χρόνου;

Και επίσης σε reviews στο youtube πολλοί κάτοχοι του αναφέρουν οι stock λάμπες του είναι για άμεση αντικατάσταση... αυτό ισχύει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα οτι το design γίνεται στην Αμερική , αλλά η παραγωγή του στην Κίνα.. υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την πάροδο του χρόνου;

 

οπως και στο 99,9% ολων των ενισχυτων σε αυτη την τιμη.

 

δεν θα εχεις κανενα θεμα,απο τη στιγμη μαλιστα που ο ενισχυτης ειναι HANDWIRED (καποιος αντιστοιχος handwired made in US ενισχυτης θα εκανε 6-7 φορες παραπανω...) ακομα και να παθει κατι τον επισκευαζεις πανευκολα.

 

 

Και επίσης σε reviews στο youtube πολλοί κάτοχοι του αναφέρουν οι stock λάμπες του είναι για άμεση αντικατάσταση... αυτό ισχύει ;

 

δυο λαμπες εχει ολες και ολες...οσο καλυτερες βαλεις τοσο καλυτερο ηχο θα εχεις,οι στοκ λαμπες ειναι μετριες αλλα οχι και χαλια.  

 

 

Το θέμα με το cranked το αναφέρω γιατί σύμφωνα με videos στο youtube σχετικά με τους λαμπάτους αναφέρει την διαφορά που σου δίνει η παραμόρφωση των preamp tubes σε συσχετισμό με την παραμόρφωση που παίρνεις όταν crankάρεις τα power tubes... ουσιαστικά η ποιοτικότερη παραμόρφωση έρχεται όταν ανοίξεις τέρμα το master volume (power tubes δλδ)

 

 

εξαρταται απο το ειδος της μουσικης φυσικα ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟΝ σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθηκες να τιγκαρεις οποιονδηποτε ενισχυτη πανω απο 5 βαττ,για αυτο και αλλωστε οι περισσοτεροι κιθαριστες παιρνουν τον overdiven ηχο τους απο πεταλια και προενισχυσεις. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες  δες, ειναι λίγο κινέζικοι ειναι η αλήθεια, εμφανισιακα ειναι τουμπανοι αλλα οταν αλλαζεις τα μοχλακια απο standby σε low power ή on ακουγονται κατι "ΤΣΑΚ ΤΣΑΚ" που νομίζεις οτι θα σου κάψει το μεγάφωνο αλλα τελικα δε συμβαίνει και τίποτα κατα τ'αλλα δεν ειχε καποιο αλλο θέμα, μια χαρά μου φάνηκαν οι λάμπες του είχα κάνει και μια πρόχειρη ηχογράφηση να δω τι ποιοτητα βγάζει και στο μικροφωνο και ήταν πολύ σφηχτος και πυχτός ήχος ροκ κιθάρας, έμεινα ευχαριστημένος δηλαδη (δεν έγραψες μέχρι πόσα γιούρια διαθέτεις)

 

κι εγώ το λιωνα στα reviews σαν κι εσενα πριν αγοράσω τους δικους μου αλλα δε χρειαζεται τόσο ψάξιμο ειδικά αν το θες για το χαβαλέ σου μη νομίζεις πως δεν θα γουσταρεις αν δε τον έχεις δυνατά, αν ειναι καλός ο ενισχητης θα ακουγεται καλα σε ολες τις εντασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και στο 99,9% ολων των ενισχυτων σε αυτη την τιμη.

 

δεν θα εχεις κανενα θεμα,απο τη στιγμη μαλιστα που ο ενισχυτης ειναι HANDWIRED (καποιος αντιστοιχος handwired made in US ενισχυτης θα εκανε 6-7 φορες παραπανω...) ακομα και να παθει κατι τον επισκευαζεις πανευκολα.

 

 

δυο λαμπες εχει ολες και ολες...οσο καλυτερες βαλεις τοσο καλυτερο ηχο θα εχεις,οι στοκ λαμπες ειναι μετριες αλλα οχι και χαλια.  

 

 

 

εξαρταται απο το ειδος της μουσικης φυσικα ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟΝ σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθηκες να τιγκαρεις οποιονδηποτε ενισχυτη πανω απο 5 βαττ,για αυτο και αλλωστε οι περισσοτεροι κιθαριστες παιρνουν τον overdiven ηχο τους απο πεταλια και προενισχυσεις. 

 

Μάλιστα , ναι Superfunk σε αυτό που λες για εναν handwired αμερικάνικο με την διαφορά τιμής συμφωνώ κι εγώ.. ε και βασικά αφού οι λάμπες έχουν (όπως πάντα) ημερομηνία λήξης,ας αλλαχθούν και αυτές με τον καιρό τους σε κάτι πιο ποιοτικό..

 

music man , για αυτό ακριβώς τον θέλω .. προσωπικό χαβαλέ εντός σπιτιού - άντε και κανένα Jamάρισμα με φίλους

Στα μελλοντικά σχέδια βέβαια είναι να εμπλουτίσω κι άλλο τα υπάρχοντα πετάλια που έχω και να κάνω ενα καλό pedalboard (με αναλογικό υφος.. ;) ) - Για αυτό και με ενδιαφέρει η ύπαρξη effects loop..

Τώρα όσο για τα euroπουλα.. όσο λιγότερα θα έχω να μαζέψω τόσο το καλύτερο χεχε..

βέβαια δεν σκοπεύω να δώσω παραπάνω απο 300-400€ για τον ενισχυτή, καθώς στα ακόμα μελλοντικότερα σχέδια είναι και η απόκτηση μιας σοβαρής κιθάρας η οποία θα αντικαταστήσει το καδρόνι το οποίο παίζω σήμερα...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου τον πρότεινα τον VHT εννοειται αλλα αυτος που είχα εγώ (http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_bundle.htm) ειναι κρίμα για σπίτι γιατι δεν θα μπορεσεις να εκμεταλευτεις ποτε το βρομικό του(ο Ultra πρεπει να έχει και gain knob οποτε θα ειναι οκ, αν ειναι ετσι παρ'τον), επισης ενάς ενισχυτης σε καθε καμπίνα που θα τον βάζεις θα γίνεται "άλλος άνρθωπος" θα χεις κατι καινούριο, οπότε πάρε κεφαλή ή λάβε υπ'όψιν σου να τεριάζει σε πολλες καμπίνες (βασει τα Ohm) ακόμα και κόμπο αν πάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή (τον απλό special6) τα έχουμε ξαναπεί εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0

αλλά και σε τόσα άλλα thread.

 

Ο ενισχυτής, τον οποίο έχω κ εγώ εδώ κ ενάμιση χρόνο, είναι απλά πάρα πολύ καλός και πιστεύω ότι δεν τον πουλάνε φθηνά, αλλά τον χαρίζουν. Έχει πολύ ΜΕΓΑΛΗ ένταση και με μονούς δύσκολα θα υπεροδηγηθεί χωρίς να σου έχει προκαλέσει, έστω και παροδικά, προβλήματα ακοής. Εγώ σε δωμάτιο παίζω πάντα στο low power με μονούς και πάνω απ' την μέση το έχω βάλει ελάχιστες φορές, για το high power δε ούτε λόγος.

Άντε καλορίζικος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

music man

Καλός μου φαίνεται , αλλά μάλλον τείνω προς combo .. βέβαια θα προσέξω σίγουρα την έξοδο για καμπίνες.. και μάλιστα ο special 6 ultra έχει 4 ohms, 8 ohms & 16 ohms

 

 

Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή (τον απλό special6) τα έχουμε ξαναπεί εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0

αλλά και σε τόσα άλλα thread.

 

Ο ενισχυτής, τον οποίο έχω κ εγώ εδώ κ ενάμιση χρόνο, είναι απλά πάρα πολύ καλός και πιστεύω ότι δεν τον πουλάνε φθηνά, αλλά τον χαρίζουν. Έχει πολύ ΜΕΓΑΛΗ ένταση και με μονούς δύσκολα θα υπεροδηγηθεί χωρίς να σου έχει προκαλέσει, έστω και παροδικά, προβλήματα ακοής. Εγώ σε δωμάτιο παίζω πάντα στο low power με μονούς και πάνω απ' την μέση το έχω βάλει ελάχιστες φορές, για το high power δε ούτε λόγος.

Άντε καλορίζικος... ;)

 

ekim εσύ ποιόν έχεις ; τον απλό Special 6 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια απ'αυτες τις καμπίνες θα πάρεις και εισαι κύριος με το παραπάνω!: http://www.thomann.de/gr/vox_v112nt.htm

αλλιώς αυτην: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

ή άν δυσκολέυεσαι με τα χρηματα αυτήν: http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabavsp112vht.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου